نوبخت تخلف بعضی از مدیران و مسئولان وزارت صنعت را تائید کرد

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
نوبخت تخلف بعضی از مدیران و مسئولان وزارت صنعت را تائید کرد

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت "تخلف" بعضی از مدیران و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت را در واردات غیرقانونی خودرو تائید کرده است.

نوبخت دیروز سه شنبه (۲۶ تیر ماه) در یک جلسه خبری به خبرنگاران گفته است پس از شروع تحقیقات معلوم شد که "از خود دولت چند نفر در این جریان نقش آفرینی کردند."

وی البته به نام یا سمت "متخلفان" اشاره‌ای نکرده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفته است: " پس از اینکه ثبت سفارش خودرو متوقف شد، متاسفانه در یک فاصله اندک سایت ثبت سفارش هک شد و تخلفاتی انجام گرفت که این حرکت یک اقدام غیرقانونی بود و رئیس جمهوری خواستند که با دقت و بدون اغماض با این قضیه برخورد شود و معلوم شود چه کسانی و از چه دستگاه هایی در این ماجرا دست داشتند."

حسن روحانی هفته پیش به وزیر صنعت دستور داد تا ظرف ۱۵ روز وقوع موضوع "تخلف در واردات و فروش خودروهای خارجی" را بررسی و موارد تخلف را به "مردم و دستگاه قضایی" اعلام کند.

او گفته که بنا بر گزارش وزارت اطلاعات، "ثبت سفارش‌های غیرقانونی"، منجر به "کسب سودهای نامشروع و بروز پدیده دلالی در حوزه ثبت سفارش" شده است.

نزدیک به یک ماه پیش، وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران از "تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمرکات کشور" خبر داد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش واردات خودرو را از تیر تا دی ماه سال پیش (۱۳۹۶) متوقف کرده بود.

در زمان توقف ثبت سفارش، بعضی خودروها به طور غیرقانونی ثبت سفارش و وارد کشور شدند.

امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفته است: "به مدت ۹ شب از ساعت ۲ تا ۴ صبح سامانه (ثبت سفارش) باز و ۳۴ هزار خودرو ثبت شد."

ولی دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش در نیمه شب را رد کرده و آن را "تشویش ذهن مردم" خوانده است.

در ابتدا سازمان بازرسی گفته بود سایت (ثبت سفارش) وزارت صنعت "هک شده" که البته بعدا این وزارت خانه هک شدن را رد کرد.

"ممنوع الخروجی و بازجویی" از بعضی مسئولان وزارت صنعت و معدن

اظهارات دیروز آقای نوبخت یک روز بعد از آن است که جناب صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه از ممنوع الخروجی و بازجویی از برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن در رابطه با پرونده واردات "غیرمجاز" خودرو خبر داد.

آقای لاریجانی گفته: "در جریان تحقیقات انجام گرفته، تعدادی از مدیران و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با این پرونده، ممنوع الخروج، احضار و بازجویی شده اند و بررسی ها همچنان ادامه دارد."

او همچنین گفته "علاوه بر این، مدیران برخی شرکت های واردکننده خودرو احضار شده اند و پرونده آنان هم در مرحله تحقیقات است."

دکتر روحانی به وزارت امور اقتصاد و دارایی دستور داده تا "از ترخیص باقیمانده خودروهای موضوع این پرونده جلوگیری کند" و "پرونده مالیاتی افراد و شرکت‌های دخیل در این جریان را با دقت مورد بازبینی قرار دهد".

وزارت صنعت گفته است مرکز حراست این وزارتخانه بهمن ماه سال گذشته (۱۳۹۶) اطلاع رسانی اولیه را در این مورد انجام داده بود.

کمیسیون حمایت از تولید ملی گزارشی از قاچاق ۱۵ هزار خودرو به ایران در ۶ ماهه سال ۹۶ آماده کرده؛ که در صورت موافقت مجلس به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

این اقدام بعد از آن است که یک کلیپ چند دقیقه ای در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد شمار زیادی خودروی لوکس در ساعت سه صبح یکی از گمرکات جنوبی کشور در حال ترخیص بود.

البته گمرک بوشهر اعلام کرده که این خودروها به طور قانونی وارد و ترخیص شده‌اند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar