همکاری خودروسازان اروپایی برای دستکاری در میزان انتشار آلایندگی خودروها

یکشنبه 18 فروردین 98 ساعت 12:28
همکاری خودروسازان اروپایی برای دستکاری در میزان انتشار آلایندگی خودروها

کمپانی‌های خودروسازی بی‌ام‌و، دایملر و فولکس واگن به تبانی و همکاری برای دستکاری در میزان انتشار آلایندگی خودروهای خود متهم شده‌اند که در صورت اثبات صحت این ادعا، نام و آوازه آنها به شدت زیر سؤال خواهد رفت.

بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های انجام گرفته تحت نظر مقامات اتحادیه اروپا، کمپانی‌های خودروسازی بی ام و، دایملر (کمپانی مادر مرسدس بنز) و فولکس واگن به تبانی و همکاری برای دستکاری در نمایش میزان انتشار آلایندگی خودروهای دیزلی خود متهم شده‌اند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی رسوایی پرونده خودروهای آلاینده فولکس واگن آلمان برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا افشا شد چون که بعد از آزمایش‌های انجام گرفته معلوم شد نرم‌افزار مدیریت میزان آلایندگی پیشرانه خودروهای دیزلی این کمپانی در آمریکا دستکاری شده بود.

فولکس واگن بعد از اعتراف به تقلب، به پرداخت ۴.۳ میلیارد دلار جریمه محکوم شد و هنوز هم با مشکلات حقوقی در آلمان، آمریکا و سراسر جهان رو به رو است. این کمپانی ۲۲ میلیارد یورو را برای پرداخت خسارات حاصل اختصاص داده است و همچنان هم به ایجاد آلودگی در محیط زیست در جهان متهم است.

پس از رسانه‌ای شدن این رسوایی موسوم به دیزل گیت، کمپانی‌های دیگر مانند آئودی و پورشه هم به این اتهام شناخته و معرفی شدند که پس از آن با مشکلات و مسائل حقوقی گوناگونی دست و پنجه نرم کردند.

ولی اکنون اخبار منتشر شده در وب سایت arstechnica حاکی از آن است که مقامات اتحادیه اروپا با جدیدترین تحقیقات دریافته‌اند که این سه کمپانی بزرگ خودروسازی در اروپا از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ میلادی با یکدیگر در زمینه کاهش عدد و میزان انتشار آلایندگی خودروهای بنزینی و دیزلی خود تبانی و همکاری کرده‌اند و گفته می‌شود که این دست کاری‌ها بیشتر توسط مهندسان و متخصصان پورشه و آئودی انجام گرفته است.

اتحادیه اروپا با انتشار گزارشی که در آن نام ماده و محلول جدیدی با عنوان ADblue ذکر شده است، انگشت اتهام را به سمت و سوی این سه کمپانی بزرگ خودروسازی نشانه گرفته است. این ماده یک محلول شیمایی برای کاهش میزان اکسید نیتروژن خروجی از موتورهای دیزلی است.

مارگارت وستگر، نماینده بخش سیاست گذاری رقابتی در اتحادیه اروپا در این باره می‌گوید: کمپانی‌های گوناگون می‌توانند برای افزایش سطح کیفی محصولات و خط تولید خود با یکدیگر همکاری کنند ولی قوانین و مقررات مربوط به سیاست گذاری‌های رقابتی اروپا به آنها این اجازه را نمی‌دهد که با هدف و انگیزه‌ای بجز این مساله با یکدیگر همکاری و به اصطلاح تبانی کنند.

وی در ادامه سخنانش افزود: این سه خودروساز قادر خواهند بود اعتراضات خود را به طور کتبی بیان کرده و در پایان این فرایند در صورتی که نمایندگان مربوطه در اتحادیه اروپا به این نتیجه برسند که شواهد کافی برای اثبات ادعای آنها وجود ندارد، آن‌ها موظف خواهند بود ۱۰ درصد از کل درآمد حاصل از فروش جهانی خود را به عنوان جریمه پرداخت کنند. لازم به ذکر است که درآمد حاصل از فروش کمپانی‌های بی‌ام و، دایملر و فولکس واگن به ترتیب مبلغی معادل ۱۰۹، ۱۸۷ و ۱۹۵ میلیارد دلار بوده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar