ترخیص خودروهای لوکس با وجود افزایش نرخ ارز

یکشنبه 4 اسفند 98 ساعت 14:32
ترخیص خودروهای لوکس با وجود افزایش نرخ ارز

پیگیری وزارت اقتصاد و گمرک، برای ترخیص کالاهای گروه چهار، از جمله غذای حیوانات و خودروهای لوکس در دوره گذشته افزایش قیمت ارز سؤال برانگیز شده است.

در روزهای گذشته همزمان با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، پیگیری و تصویب دو مصوبه بسیار مهم برای ترخیص کالاهای گروه ۴ در گمرک مانده و همچنین ترخیص خودروهای لوکس سوالاتی را در ذهن ناظران اقتصادی ایجاد کرده است.

هم اکنون نزدیک به ۵ هزار خودرو در گمرکات دپو شده است که این خودروها یا با مشکلاتی مثل نداشتن ثبت سفارش و یا پایان مهلت چندین ماهه ترخیص رو به رو شده‌اند.

از طرف دیگر نزدیک به ۶۰ میلیون دلار انواع کالای گروه چهاری از جمله غذای حیوانات، اسباب بازی، ژل تزریقی، لوازم آرایشی و بهداشتی و ...در گمرکات وجود دارد که با تصویب نامه دولت مبنی بر عدم ترخیص کالاهای گروه چهار در گمرک دپو شده‌اند.

لازم به ذکر است، جدای از کالاهای گروه چهار که با توجه به عدم اطلاع رسانی کافی اطلاعات مشخصی از آنها در دست نبود موضوع خودروهای لوکس در گمرک مانده حواشی زیادی ایجاد کرده بود. تا جایی که رئیس کل بانک مرکزی از منتقدان جدی اجازه ترخیص این خودروها بود و بعضاً از لفظ مافیای خودرو هم در این مورد استفاده کرده بود.

چندی قبل، عبدالناصر همتی در گفت و گویی با محور بازار ارز، گریزی هم به حوزه خودرو زد و واردکنندگانی را که از مسیرهای قانونی در پی ترخیص خودروهای مانده در گمرک هستند، مافیا خطاب کرد.

رئیس کل بانک مرکزی، گفت: «مافیای خودرو هر روز فشار می‌آورند و به ‌دنبال اجازه من برای ترخیص خودروها هستند و بعضاً تجمع هم برگزار می‌کنند‌.‌»

اکنون با توجه به این موضع تند رئیس کل بانک مرکزی معلوم نیست دولت چگونه با پیگیری وزارت اقتصاد، مجوز ترخیص این حجم از کالا با محوریت خودروهای لوکس را آن هم در برره افزایش قیمت ارز صادر کرده است.

لازک به ذکر است، جدای از خودروهای لوکس ماجرای عجیب صدور مجوز برای طیفی از کالاهای غیر ضروری مانند غذای حیوانات، اسباب بازی و لوازم آرایشی هم به شدت سؤال برانگیز شده و معلوم نیست چه کسانی با کدام انگیزه در پی ترخیص و ارائه این کالاهای لوکس در بازار هیجان زده این روزها هستند.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar