تلاش انجمن واردکنندگان خودرو برای آزادسازی واردات

دوشنبه 21 مرداد 98 ساعت 14:26
تلاش انجمن واردکنندگان خودرو برای آزادسازی واردات

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: برای آزادسازی واردات خودرو در حال گفت و گو با مسئولان دولتی هستیم.

مهدی دادفر اظهار کرد: بعد از خروج خودروهای مانده در گمرک‌ها، صنف واردکنندگان خودرو کاملاً تعطیل خواهد شد و صنفی به این اسم دیگر نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در مورد پیگیری آزادسازی واردات خودرو مکرراً در حال گفت و گو با مسئولان دولتی هستیم و مکاتباتی هم با رئیس‌جمهوری و معاون نخست ریاست‌جمهوری داشته‌ایم تا برای مجموعه واردکنندگان خودرو فکری کنند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو افزود: پیشنهاداتی در این زمینه داده شده که برای واردات خودرو نیاز به ارز نداریم و تأمین خودرو بدون اخذ وجه هم می‌تواند انجام شود. سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور در وضعیت تحریمی هم قابل استفاده است و می‌توان از آن‌ برای واردات خودرو استفاده کرد.

وی با ذکر اینکه امکان واردات خودرو در عمل وجود دارد، بنابراین دغدغه ما زیرساخت‌های ایجاد شده است، اظهار کرد: شاخص بودن خودروهای وارداتی و پیشرو بودن آن‌ها در ارائه مدل‌های نو به کشور در صنعت خودروسازی، هم اکنون مطرح است؛ در نتیجه باید راه ورود چنین خودروهایی به کشور باز بماند و مردم باید بدانند تکنولوژی روز خودرویی چه چیزهایی را ارائه می‌دهد.

دادفر ادامه داد: به طور مثال تا زمانی که خودروهای هیبریدی در ایران شناخته نشده باشند، مردم و صنعت خودرو به سمت آن هم نخواهند رفت. محدودیت‌هایی که بر واردات خودرو اعمال شده، موجب می‌شود از تکنولوژی‌های روز دنیا عقب مانده و به دنبال آن نرویم.

وی اظهار کرد: امروز اگر گفته می‌شود که خودروسازان داخلی به سمت خودروهای برقی و هیبریدی بروند، به این خاطر است که زمانی شاهد ورود چنین خودروهایی به کشور بوده‌ایم. این در صورتی است که خودروهای هیبریدی در دنیا خیلی هم جدید نیستند. این نکته را هم باید گفت که اگر امروزه مردم به خودروهای جعبه دنده اتوماتیک علاقه‌مند شده‌اند، به این دلیل است که بیش از ۲۰ سال واردکنندگان خودرو در حال واردات چنین خودروهایی به کشور بوده‌اند.

از ابتدای تیر ماه سال پیش با مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی، واردات بیش از ۱۳۳۹ قلم کالای لوکس و غیرضروری از جمله خودرو ممنوع شد.

بیشتر کارشناسان عقیده دارند در وضعیت کنونی که آمریکا با تروریسم اقتصادی به دنبال نابود کردن منابع ارزی ایران و فشار وارد کردن به اقتصاد و معیشت مردم ایران است، صرف کردن منابع ارزی کشور برای وارد کردن کالاهای لوکس و غیرضروری مانند خودرو برخلاف منافع و مصالح ملی است.

اظهارات دبیر انجمن واردکنندگان خودرو مبنی بر تعطیل شدن صنف واردکنندگان خودرو در حالی است که براساس قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، شرکت‌های واردکننده خودرو موظف هستند تا ۱۰ سال پس از فروش آخرین دستگاه از خودروهای وارداتی خود خدمات پس از فروش (وارانتی) به خریداران این محصولات ارائه کنند؛ بنابراین ایجاد شائبه تعطیل شدن این صنف نادرست بوده و حداقل تا ۱۰ سال آینده باید به کار خود ادامه دهند.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "تلاش انجمن واردکنندگان خودرو برای آزادسازی واردات"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رشید
مهمان

والا بلا نمیشه درهای کشور را بست