قطعه سازان با آزادسازی واردات خودرو مشکلی ندارند

دوشنبه 11 شهریور 98 ساعت 15:56
قطعه سازان با آزادسازی واردات خودرو مشکلی ندارند

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: قطعه‌سازان موافق آزادسازی واردات خودرو با تعرفه صفر به شرط آزاد شدن دیگر قیمت‌گذاری‌ها از جمله مواد اولیه قطعه‌سازی هستند.

«مازیار بیگلو»‌ افزود: در این صورت، باید تعرفه واردات مواد اولیه خارجی مورد نیاز قطعه‌سازان هم صفر شده و مواد اولیه داخلی با یارانه در اختیارمان قرار بگیرد.

به گفته وی، اگر امروز واردات خودرو به کشور ممنوع شده ربطی به خودروساز یا قطعه‌ساز ندارد و دستگاه‌های دیگری که ممانعت ایجاد کرده‌اند باید پاسخگو باشند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اشاره به جلسه دیروز قطعه سازان با مدیرعامل جدید ایران‌ خودرو، اظهارداشت: موضوع اصلی که در این نشست مطرح شد، اتحاد و وفاق بود تا مشکلات موجود بر سر راه خودروسازان و قطعه سازان به خصوص تأمین نقدینگی حل شود.

به گفته وی، موضوعی که قطعه‌سازان در این نشست بر آن تاکید ویژه داشتند، عدالت در توزیع پول بود. عقیده داریم اگر پرداخت مطالبات قطعه سازان حداکثر ۱۲۰ روزه باشد همه خودروهای ناقص کف کارخانجات تکمیل و عرضه خواهند شد.

بیگلو ادامه داد: در موضوع سبد تأمین کالا، نباید یک قطعه ساز آن قدر بزرگ شود که در ادامه مشکل ساز شود و بعضی قطعه سازان کوچکتر از بین بروند.

محقق نشدن تخصیص ۸۴۴ میلیون یورو ارز

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، در ادامه در خصوص تخصیص ۸۴۴ میلیون یورو ارز وعده داده شده به قطعه سازان هم گفت:‌ این موضوع آن قدر مشمول گذشت زمان شده که امروز دیگر دردی از قطعه سازان دوا نخواهد کرد و با توقفی که در ادامه به خاطر ایام محرم و صفر و تغییر مدیرعامل ایران خودرو خواهیم داشت، اثرگذاری آن کمتر هم خواهد شد.

وی بیان داشت:‌ اگرچه در هفته‌های اخیر پرداخت این ارز، با پیشگام شدن یکی از بانک‌های عامل و اقدام یکی از قطعه سازان به جریان افتاده بود و انتظار می‌رفت طی یکی دو هفته نخستین پرداختی ارزی در این زمینه آغاز شود، ولی تاکنون در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است.

 چهاردهم بهمن پارسال «فرشاد مقیمی» معاون وقت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه تخصصی کمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا خبر داد.

بر این اساس، مقرر شد برای تخصیص نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانک مرکزی، ۱۱ هزار میلیارد تومان در دو بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود که تاکنون بخش عمده مبلغ چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده است، ولی خبری از پرداخت‌های ارزی نیست.

قیمت‌های بالای پیشنهادی صنایع دفاع

بیگلو همچنین در خصوص همکاری قطعه سازان با صنایع دفاع یادآوری کرد: اگرچه ‌توانمندی و تجهیزات بسیار خوبی در مجموعه صنایع دفاع وجود دارد که حتی بیش از نیاز صنایع خودروسازی و قطعه سازی است، ولی ‌قیمت‌هایی که برای تولید انبوه قطعات اعلام کرده‌اند، بسیار بالاتر از قیمت‌های هدف است.

وی یادآوری کرد:‌ تاکنون دو مورد از قطعات‌های تک (با فناوری بالا) توسط صنایع دفاع به تولید انبوه رسیده است.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "قطعه سازان با آزادسازی واردات خودرو مشکلی ندارند"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ناصر
مهمان

لعنت بر سایپای دروغگو من تا قیامت راضی نیستم یک پراید ثبت نام کردم .همان موقع ازاد میخریدم ۳۲ میلیون بود حالا باید بعد یک سال ۳۷ میلیون دادم از پراید خبری نیست اوشده جند وما بسم الله خدا مسیولین بی درد را نیامرزد مخصوصا وزیر صنعت را ان شا الله