8 هزار خودروی وارداتی در انتظار تصمیم دولت

دوشنبه 28 مرداد 98 ساعت 16:27
8 هزار خودروی وارداتی در انتظار تصمیم دولت

پیش نویس تمدید مصوبه ترخیص خودروهای مانده در گمرک تدوین و برای طرح در هیات دولت به معاون نخست رئیس‌ جمهوری ارجاع شده است.

در حالی به آخرین ماه تابستان 98 نزدیک می‌شویم که کماکان بخش مهمی از خودروهای دپو در گمرکات در این روزهای داغ تابستان بلاتکلیف هستند خودروهایی که با وجود طی نمودن مراحل قانونی ورود به کشور و به رغم بازتاب گسترده نارضایتی خریداران و طرح شکواییه‌های آ‎ن‎ها در مجامع قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی تاکنون گشایشی در کارشان حاصل نشده است.

این شرایط در حالی ادامه دارد که مهلت مصوبه هیات دولت برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک 16 تیرماه به پایان رسیده و با وجود قول مساعد وزارت صنعت در مورد تمدید این مصوبه تاکنون دولت با این درخواست موافقت نکرده است.

با اتمام مهلت ترخیص خودروها و خروج تنها یک سوم از خودروهای دپو شده در گمرکات بود که انجمن واردکنندگان طی نامه‌ای به وزیر صنعت و معاون نخست رئیس ‌جمهوری خواستار تمدید دوباره مهلت ترخیص خودروهای دپوشده در گمرکات از طرف هیات دولت شد این در حالی است که با گذشت حدود یک ماه و نیم از اتمام مهلت ترخیص و درخواست انجمن، خبرها حکایت از تدوین و ارجاع پیش نویش تمدید این مصوبه به دفتر معاون نخست رئیس ‌جمهوری دارد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در همین زمینه با اشاره به عدم اطلاع دقیق از تمدید مصوبه ترخیص خودروهای مانده در گمرک گفت: بر اساس آخرین اطلاعات پیش نویس تمدید مصوبه ترخیص خودروهای مانده در گمرک توسط مشاور اقتصادی معاون نخست رئیس‌جمهوری تدوین و برای طرح در هیات دولت به معاون نخست رئیس ‌جمهوری ارجاع شده است.

مهدی دادفر با اشاره به تأخیر دولت در تمدید مصوبه ترخیص خودروها، ابراز امیدواری می‌کند که هر چه زودتر دولت در مورد تمدید مصوبه ترخیص خودروها تصمیم گیری نماید چون به خاطر شرایط موجود هر زمان این مصوبه تمدید شود باز هم بسیار دیر خواهد بود.

به گفته وی تاکنون 6700 دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص و همچنان بالغ بر 8 هزار دستگاه خودرو در گمرک باقی است و برای ترخیص در انتظار تمدید مصوبه دولت است.

 با کم کاری سازمان حمایت، چالش مشتریان و واردکنندگان تداوم دارد سازمان حمایت ابلاغیه نرخ مابه التفاوت ارز را اعلام نکرد

دادفر در ادامه در مورد اعلام نرخ مابه التفاوت ارز توسط سازمان حمایت گفت: متاسفانه تاکنون سازمان حمایت در مورد نرخ مابه التفاوت ارز هیچ اظهار نظری نکرده و همچنان خریداران باید مابه التفاوت قیمت ارز را پرداخت کنند تا زمانی که سازمان حمایت این رقم را اعلام کند و پس از این زمان است که رقم مابه التفاوت برای شرکت‌ها وجاهت قانونی خواهد داشت.

 این مقام مسئول در انجمن واردکنندگان خودرو افزود: با تأخیر طولانی سازمان حمایت در اعلام نرخ مابه التفاوت نرخ ارز، همچنان شرکت‌های وارد‌کننده این مبالغ را از مشتریان خود به صورت علی الحساب اخذ می‌کنند، البته پیش از دریافت باید لیست هزینه‌ها به تأیید سازمان حمایت رسیده باشد.

به گفته دادفر عدم تعیین نرخ مابه التفاوت قیمت ارز از چالش‌های اساسی واردکنندگان در چند ماه اخیر است و با وجود پی گیری‌ها کماکان مسئله دریافت مابه التفاوت قیمت ارز 4200 تومانی با نرخ حواله سامانه سنا و همچنین هزینه‌های مربوط با روند ترخیص ادامه دارد و تاکنون ابلاغیه‌ای توسط سازمان حمایت صادر نشده است.

واردات حق قانونی واردکنندگان است

وی در ادامه به تلاش واردکنندگان برای آزادسازی واردات خودرو پرداخت و گفت: آزادسازی واردات خواست اصلی واردکنندگان است و عقیده داریم به هر نحو شده باید ممنوعیت واردات خودرو برداشته شود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران، یاد آور شد: متاسفانه زمانی که از فشار وارد‌کنندگان در این زمینه کاسته می‌شود به نظر مسئولان موضوع ممنوعیت واردات عادی می‌آید و این گونه القا می‌شود که باید از ابتدا واردات خودرو متوقف می‌گردید در حالی که واردات حق قانونی واردکنندگان است.

دادفر یادآوری کرد: با این حال و به رغم پی گیری‌ها انجام گرفته تاکنون نتیجه‌ای در مورد رفع ممنوعیت واردات خودرو انجام نگرفته با این وجود واردکنندگان به این شرایط قانع نخواهند شد چون که واردات، کسب و کار واردکنندگان است و اجازه نمی‌دهیم کسب و کار واردکنندگان را تعطیل کنند.

فعالیت تنها 8 شرکتی وارداتی در کشور / با بی‌ثباتی ارز و عدم ترخیص خودروها نرخ وارداتی افزایش می‌یابد

دادفر همچنین به تبعات توقف واردات خودرو بر تعطیلی بخش مهمی از شرکت‌های واردکنندگان اشاره کرد و افزود: هم اکنون بیشتر واردکنندگان تعطیل شدند و تنها 8 شرکت وارداتی فعال هستند و این تعداد هم منتظر ترخیص و تحویل آنها به مشتریان هستند و به طور قطع با ادامه این جریان تعطیل خواهند شد و پس از آن تنها بحث خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی باقی خواهند ماند.

وی در پایان با توجه به کاهش قیمت خودروهای وارداتی پس از ترخیص بخشی از خودروهای دپو شده در بازار گفت: با ترخیص بخشی از خودروهای وارداتی حباب نرخ در بازار وارداتی‌ها از بین رفت و نرخ وارداتی‌ها به کف رسید ولی همچنان بازار در انتظار ادامه ترخیص باقی خودروهاست و در صورت عدم تمدید مصوبه ترخیص خودروها و بی‌ثباتی بازار ارز، قیمت وارداتی‌ها دوباره افزایش خواهد یافت.

پرشین خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar