وضعیت خودروسازان در بورس / اردیبهشت ۱۴۰۰

دوشنبه 20 اردیبهشت 00 ساعت 12:08
وضعیت خودروسازان در بورس / اردیبهشت 1400

روز گذشته در جریان دادوستدهای گروه خودرویی، نمادهای این صنعت بورسی باز هم روند نزولی داشتند، به‌طوری‌که نمادهای ایران‌خودرو، سایپا، گروه بهمن، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، کرمان‌خودرو، بهمن‌دیزل، صنایع ریخته‌گری ایران، سایپادیزل و رینگ‌سازی مشهد منفی خوردند و درمقابل هیچ نمادی مثبت نشد.
همچنین روز یکشنبه در گروه خودرویی طی ۲۳۳۸ نوبت معاملاتی، ۸۴میلیون سهم به ارزش ۱۵.۴میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش‌کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات روز گذشته بالغ بر ۱۸۶هزار میلیارد تومان شد تا همچنان سقوط آزاد ارزش‌کل سهام گروه خودرویی ادامه داشته باشد. شاخص کل بورس نیز با کاهش بیش از ۱۵هزار واحدی در تراز یک‌میلیون و ۱۵۱هزار واحدی قرار گرفت.

سایه دو مبحث سیاسی بر سر بورس
برخی کارشناسان بازار سهام معتقدند الآن بازار سهام به‌شدت درگیر دو مبحث مهم سیاسی و اقتصادی است و معاملات آن تحت تاثیر این مباحث، دچار نوسان و هیجانات سهام‌داران شده است. مبحث سیاسی خود به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ در ابتدا باید مساله برجام تعیین تکلیف شده و مشخص شود آیا توافقات لازم در این زمینه حاصل می‌شود یا خیر. موضوع سیاسی دیگر مربوط به مسایل داخلی و انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود که برای روشن‌شدن آن نیز باید منتظر معرفی کاندیداهای ریاست‌جمهوری و اعلام مواضع و برنامه‌های آن‌ها در زمینه بازار سرمایه بود. مشخص شدن نتایج این دو روند سیاسی، باعث رفع ابهاماتی می‌شود که اکنون فعالان بازار با آن مواجه شده‌اند.

تشدید روند نزولی بازار با نبود نقدینگی
بازار سهام در وضعیت فعلی از دید اقتصادی نیز از کمبود منابع مالی رنج می‌برد. نبود نقدینگی این بازار را با مشکل مواجه کرده و همین امر باعث ایجاد شتاب در روند نزولی بازار شده است.

اخبار خودرو

 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar