وعده بانک مرکزی برای تأمین نقدینگی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی صنایع

شنبه 13 مهر 98 ساعت 15:26
وعده بانک مرکزی برای تأمین نقدینگی 100 هزار میلیارد تومانی صنایع

وزیر صنعت، معدن و تجارت از قول مساعد بانک مرکزی برای تأمین نقدینگی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی صنایع در شش ماهه دوم سال خبر داده و اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ها برای کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات کشور تا سال ۱۴۰۰ انجام شده که بخشی از آن در اجرای میزهای تعمیق ساخت داخل دنبال می‌شود.

رضا رحمانی امروز (شنبه) در جریان "دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو" اظهار کرد: دستیابی به این هدف نیازمند ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی و ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی (در مجموع نزدیک به چهار میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تقدیر از تلاش‌های بانک مرکزی، از قول مساعد این بانک برای تأمین ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی صنایع در ۶ ماهه دوم امسال خبر داد و گفت: هم اکنون برنامه‌های توسعه‌ای و ساخت داخل وزارت صنعت آماده است. انتظار ما از بخش‌های گوناگون که توانایی همکاری دارند، این است که پای کار بیایند.تا پایان سال پنج میز تعمیق ساخت داخل دیگر در صنعت خودرو خواهیم داشت و علاوه بر آن برگزاری این میزها در صنایع لوازم خانگی، فولاد، مس، پتروشیمی، موتورسیکلت، برق و الکترونیک و حوزه فناوری اطلاعات را در برنامه داریم.

وی با اشاره به حجم عظیم سرمایه‌های سرگردان در سطح جامعه، اظهار کرد: لازم است که با تضمین بانک مرکزی، صندوق‌های سرمایه گذاری در سطح کشور تشکیل شده تا سرمایه‌های مردمی را جذب آنها کرده تا در صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

رحمانی ادامه داد:  برنامه ‌ریزی برای افزایش تولید ۲۶۰ هزار دستگاه خودروی سواری بیشتر در سال ۹۸ نسبت به سال  پیش که ۹۴۹ هزار دستگاه سواری تولید شد، انجام گرفته است. این افزایش تولید نیازمند شش هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش و ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی است. علاوه بر این برنامه‌ریزی‌هایی برای فعال سازی دو هزار واحد صنعتی راکد در سال جاری انجام شده که آن هم نیازمند نقدینگی است. مهم‌ترین دغدغه برنامه‌های رونق تولید، تأمین نقدینگی است.

این مقام مسئول اعلام کرد: ۱.۲ میلیارد دلار از صرفه‌جویی‌های ارزی در صنعت نساجی و پوشاک، ۵۰۰ میلیون دلار در صنایع سلولزی، ۲.۷ میلیارد دلار در صنایع شیمیایی، ۲.۴ میلیارد دلار در صنایع معدنی، ۶۰۰ میلیون دلار در صنایع فلزی، ۶۵۰ میلیون دلار در لوازم خانگی، ۶۵۰ میلیون دلار در ماشین‌آلات، ۱.۴ میلیارد دلار در صنعت خودرو و ۲۵۰ میلیون دلار در لوازم برقی و الکتریکی خواهد بود.

رحمانی در مورد تولید لاستیک خودروهای سنگین در کشور گفت: تا پارسال ۷۰ درصد این لاستیک‌ها وارداتی بود ولی با تعریف پنج طرح در این زمینه در شهرهای اردبیل، بیرجند، کرمانشاه، سنندج و زابل‌، حداکثر تا سه سال آینده نیازهای کشور را رفع خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: اکنون در تولید چادر مشکی ۸۰ درصد واردات داریم، ولی با تعریف طرحی در قزوین و با تولید ۳۰ میلیون متری این محصول، ۳۰ درصد از واردات آن کاسته خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در سالهای اخیر هم با تحریم صنعت خودرو مواجه بودیم، ولی امروز با اراده‌ای که وجود داشته، از تحریم‌ها فرصت ساختیم. امروز نهضت ساخت داخل در صنعت کشور شکل گرفته و باید باور کنیم راه نجات اقتصاد کشور، توجه به تولید ملی است.

وی ادامه داد: در صنعت خودرو، در میز نخست داخلی سازی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، ولی در عین حال باید نگاهمان به آینده بوده و به فناوری‌های جدید و تحولات جهانی این صنعت برای پاسخگویی به درخواست‌های مردم توجه داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اینکه با تغییر مدیریت خودروسازی، تأمین کنندگان قطعات آن هم نباید عوض شوند، گفت: با جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید به تقویت سرمایه‌گذاری‌ها و روابط برد برد بپردازیم.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar