وقتی قطعه نیست خودروسازها چگونه پیش فروش خودرو می‌کنند؟

چهارشنبه 10 مهر 98 ساعت 15:43
وقتی قطعه نیست خودروسازها چگونه پیش فروش خودرو می‌کنند؟

یک فعال بازار خودرو گفت: ما در کشورمان نیروی کار و انرژی به مراتب ارزان‌تری نسبت به ترکیه داریم و به راحتی می‌توانیم با مدیریت صحیح، بازار منطقه را در اختیار خود بگیریم. واردات خودرو و یا قطعه از ترکیه تنها موجب شکوفایی اقتصاد و خودروسازی این کشور می‌شود و ما هیچ سودی نخواهیم برد.

حسین سعیدی فعال بازار خودرو در مورد آخرین وضعیت بازار خودرو گفت: همانطور که پیش بینی می‌شد رکود تورمی در این بازار به وجود آمده و پس از یک دوره کاهش  قیمت خودروهای تولید داخل بازار مجدداً روند صعودی به خود گرفته است.

این فعال بازار خودرو گفت: دلیل اصلی این افزایش قیمت، کاهش تولید است و بیشترین خودروهایی که دچار این معضل شده‌اند سمند و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ است به طوریکه در دو سه روز گذشته قیمت سمند ۲ میلیون و ۷۰۰ و پژو ۳ میلیون تومان افزایش داشته است. در روزهای گذشته ایران خودرو هیچ کدام از این دو خودرو را به بازار تهران تحویل نداده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد این کاهش تولید به سبب نبود قطعه باشد و در آینده دیگر خودروها هم دچار این معضل خواهند شد. سوالی که اکنون به وجود می‌آید این است که با این روند چگونه خودروسازها اقدام به ثبت نام و پیش فروش خودرو می‌کنند. مصرف کننده‌ها باید دقت کنند در قراردادهای جدید حق و حقوق آنها پایمال نشود و حتماً جریمه تأخیر در تحویل خودرو و قیمت نهایی ذکر شده باشد با توجه به اخباری که به گوش می‌رسد هرگونه پیش خرید خودرو در این وضعیت ریسک بزرگی به حساب می‌آید.

سعیدی تصریح کرد: برای نخستین بار در تاریخ بازار خودرو قیمت بر اساس مدل خودرو مشخص نمی‌شود بلکه نداشتن قطعاتی مثل ضبط، سنسور عقب، مه شکن یا آیینه هم موجب تغییر در قیمت می‌شود به طور مثال الان در بازار ۴ یا ۵ قیمت پژو ۲۰۶ داریم مثلاً ۲۰۶ بدون سنسور عقب و ضبط ۷۵ میلیون است، ۲۰۶ بدون مه شکن ۷۶ میلیون و الی آخر. خودروهایی که در هفته‌های گذشته تحویل داده شده اکثراً کمبود قطعه دارند و حتی شایع شده که بعضی قطعات از خودروهای دیگر باز شده و بر روی خودروی تحویلی گذاشته شده است. این اتفاق  موجب ایجاد یک بازار ثانویه شده به صورتی که یک کسب و کار جدید ایجاد شده است چون کار بعضی افراد تکمیل کردن خودروهای ناقص است.

وی افزود: با این وجود شیب صعودی قیمت شروع شده و پیش بینی می‌شود این روند تسریع شود فلذا باید زودتر سیاست‌گذاران حوزه خودروی کشور تمهیداتی را بیاندیشند.

سعیدی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم بازار خودرو متعادل شود و قشر متوسط از این بازار حذف نشوند با توجه به اینکه تولیدکنندگان داخلی توانایی تأمین بازار را ندارند و از طرفی محدودیت منابع ارزی وجود دارد بهترین راه این است واردات خودروهای دست دوم آزاد و تعرفه آنها حذف یا ناچیز تعیین گردد.

سعیدی افزود: می‌توان با تعیین سقف قیمت، مدل و سال ساخت بازار را مدیریت کرد و باید از اتفاقات گذشته پند گرفت. صنعت خودروسازی ما در صورت محدودیت ورود قطعه از چین حرفی برای گفتن ندارد، سوبسیدها و هزینه‌های مالی و جانی که تاکنون به مردم تحمیل شده باید یک زمانی متوقف شود. افرادی که شغل آنها وابسته به صنایع خودروسازی داخل است با واردات خودرو و در آینده راه اندازی خطوط مونتاژ خودروهای خارجی مشکلی به لحاظ بیکاری نخواهند داشت و آن ۴ هزار نفری که در خودروسازی‌ها مشغول به کار هستند با یک سوم سوبسیدهایی که اکنون به خودروسازان پرداخته می‌شود، می‌توانند سر کار بروند.

وی تصریح کرد: در حالیکه اکثر مردم فکر می‌کنند درآمد اول ترکیه از توریسم است، ولی از مونتاژ و قطعه‌سازی خودرو درآمدی بیش از ۲۰ میلیارد دلاری در سال دارد و منبع اصلی درآمد این کشور است بنابراین توریسم و گردشگری رتبه سوم را دارد.

وی با اشاره به نحوه فعالیت کارخانه‌های خودروسازی ترکیه گفت: اکنون ۱۴ برند مطرح خودروسازی جهان در ترکیه خط تولید دارند و طبق قرارداد این برندها متعهد شده‌اند که بازار اروپای شرقی و حوزه CIS را در اختیار این کشور قرار دهند از سوی دیگر قطعه‌سازان ترکیه تحت لیسانس و نظارت این برندها علاوه بر تأمین خودروسازها، قطعات یدکی این کشورها را تأمین می‌کنند.

وی با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر همکاری با خودروسازهای ترکیه گفت: ما در کشورمان نیروی کار و انرژی به مراتب ارزان‌تری نسبت به ترکیه داریم و به راحتی می‌توانیم با مدیریت صحیح، بازار منطقه را در اختیار خود بگیریم. واردات خودرو و یا قطعه از ترکیه فقط موجب شکوفایی اقتصاد و خودروسازی این کشور می‌شود و ما هیچ سودی نخواهیم برد.

ایلنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar