پیشنهاد انجمن قطعه سازان برای تحقق رونق تولید

شنبه 10 فروردین 98 ساعت 13:16
پیشنهاد انجمن قطعه سازان برای تحقق رونق تولید

به گفته دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، اواخر سال اخیر، ارائه تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی به قطعه‌سازان و حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری‌های دستوری، آغازگر رونق تولید بوده و امید است با پیشنهادات انجمن، اهداف مد نظر مقام معظم رهبری در سال رونق تولید محقق شود.

به دنبال این که شعار امسال، از طرف مقام معظم رهبری، رونق تولید انتخاب شد، مازیار بیگلو، در این باره اظهار کرد: اگرچه سال ۱۳۹۷ سالی مملو از فراز و نشیب برای صنعت قطعه‌سازی بود، ولی در روزهای پایانی سال اتفاقات قابل قبولی برای این صنعت رقم خورد. توزیع تسهیلات ۴۰.۰۰۰ میلیارد ریالی بین شرکت‌های قطعه‌ساز باعث افزایش ۱۰۰ درصدی تیراژ تولید ظرف ۳ الی ۴ هفته شد.

به گفته دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، علاوه بر این، بعد از حذف شورای رقابت از دور باطل قیمت‌گذاری دستوری، در نهایت روند اصلاح قیمت در خودروسازان آغاز شد و قراردادهای قطعه‌سازان هم، در دستور کار اصلاح قیمت قرار گرفت.

وی تصریح کرد: همین دو اتفاق کافی بود تا جرقه رونق تولید پیشاپیش در صنعت قطعه‌سازی زده شده و مانند سنوات گذشته، قطعه‌سازان پیشگام و پیشروی اقدامات اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب باشند.

بیگلو با ذکر این که سال ۱۳۹۸ در واقع باید سال رونق تولید قطعه‌سازی و متعاقباً خودروسازی باشد، گفت: سال پیش رو، در ظاهر سالی سخت خواهد بود، ولی همانگونه که اجرای سیاست‌های پیشنهادی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در پایان سال گذشته باعث بازیابی توان قطعه‌سازان گردید، امید می‌رود پیشنهادات این انجمن در سال رونق تولید هم به جد باعث افزایش تولید قطعه و خودرو و در نهایت تحقق اهداف کشور گردد.

به گفته دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، این پیشنهادات شامل تأمین و توزیع الباقی نقدینگی ۱۱۰.۰۰۰ میلیارد ریالی مصوبه هیأت دولت ظرف ۳ ماهه اول سال، اصلاح قیمت‌های قراردادی قطعه‌سازان توسط خودروسازان تا پیش از اتمام فروردین ماه می‌شود.

وی افزود: هم‌چنین آزادسازی فرآیند واردات بدون انتقال ارز برای قطعه‌سازان و خودروسازان، اعمال تخفیفات و معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌های به منظور حفظ قدرت اشتغال‌زایی قطعه‌سازان هم از پیشنهادات انجمن قطعه‌سازان و مجموعه‌های خودرو برای سال جدید بوده است.

بیگلو اظهار کرد: اجرای موارد فوق باعث خواهد شد روند تولید روزانه هر یک از دو خودروساز بزرگ ایران در مرز ۲۵۰۰ خودرو در روز به تثبیت رسیده، خودروهای تعهد شده در حداقل زمان ممکن به مشتریان تحویل گردد و متعاقباً با آغاز فرآیند فروش خودرو در حاشیه قیمت بازار، روند تولید سود در خودروسازی آغاز شود که خود باعث ارتقای شاخص بازار سرمایه خواهد شد. ان شالله این نتایج همان اهداف مد نظر مقام معظم رهبری خواهد بود که در سال رونق تولید اتفاق خواهد افتاد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar