پیش‌ فروش خودرو مشروط شد

بروزرسانی در: یکشنبه 19 خرداد 98 ساعت 13:19
پیش‌ فروش خودرو مشروط شد

پیش ‌فروش خودرو به‌طور مشروط در دستور کار خودروسازان قرار خواهد گرفت. رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت دی ماه سال پیش به خاطر افزایش تعهدات معوق تولید‌کنندگان اعلام کرد که این وزارتخانه دیگر هیچ مجوزی برای پیش‌فروش به خودروسازان نخواهد داد. اگرچه خودروسازان پیش از این در پیش‌فروش خودروهایی که تعهد معوق نداشتند، می‌توانستند آزادانه عمل کنند، ولی در خصوص خودروهایی که تعهداتی برای خود ایجاد کرده بودند، باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز می‌گرفتند. دو گروه مطرح خودروساز ایران از اوایل سال اخیر با وجود اعمال تحریم‌های بین‌المللی و همچنین با آگاهی از محدودیت‌هایی که در تولید خودرو خواهند داشت، با هدف تأمین نقدینگی اقدام به پیش‌فروش بی‌رویه محصولات خود کردند.

این اقدام  به بزرگ‌ترین چالش خودروسازی کشور تبدیل شد؛ چون که از یک طرف تولید خودرو به‌طور چشمگیری کاهش یافت که همین موضوع باعث شد  تولید‌کننده قادر به انجام تعهدات خود نباشد و از طرف دیگر قیمت محصولات ثبت‌نامی روند صعودی به خود گرفت. در گیرودار قیمت‌گذاری جدید خودروهای تولیدی، در نهایت وزارت صنعت به دو تولید‌کننده مطرح کشور دستور داد که خودروهای پیش‌ فروش ‌شده تا قبل ۳۰ دی ‌ماه سال پیش با قیمت قبل به مشتریان داده شود و از ابتدای بهمن هم قیمت‌گذاری بر اساس حاشیه بازار انجام بگیرد. با تمام این تفاسیر اما تعهدات معوق دو خودروساز ایران همچنان رو به فزونی است. این در وضعیتی است که طبق ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت ۸۰ درصد تولید باید به تعهدات اختصاص یابد.

در این بین ولی نباید فراموش کرد که پیش‌فروش خودرو مهم‌ترین منبع تأمین نقدینگی خودروسازان است؛ به همین خاطر دو تولید‌کننده خودرو کشور فشار مضاعفی به وزارت صنعت وارد کردند تا بلکه بتوانند بار دیگر مجوز پیش‌فروش‌ها را اخذ کنند؛ با این حال ظاهراً وزارت صنعت ارائه مجوز را مشروط کرده است. طبق بعضی اخبار موضوع مجوز پیش‌فروش‌ها در کمیته خودرو مطرح شده و اعضا پیشنهادهایی در این زمینه مطرح کرده‌اند. احمد نعمت‌ بخش، رئیس انجمن خودروسازان و از اعضای کمیته خودرو در خصوص پیشنهاد ارائه‌ شده به خبرنگار ما گفت که با توجه به تعهدات معوق خودروسازان، پیشنهاد شد هر خودرویی که از تعهدات خودروسازان کاسته شد یکی به پیش‌فروش‌ها اضافه شود. وی اضافه کرد که با وجود تعهدات معوق، وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز پیش‌فروش‌ها را لغو کرده به این ترتیب با شرط کاستن از تعهدات، پیش‌فروش محصولات بار دیگر می‌تواند از سرگرفته شود.

وی همچنین عنوان می‌کند که این پیشنهاد قرار است در نشست بعدی کمیته خودروسازان مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار بگیرد. در همین حال ولی عباس تابش رئیس‌سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در گفت‌و‌گو با یکی از خبرگزاری‌ها اظهار داشته که کمیته خودرو موافقت کرده خودروسازان به ازای تحویل هر خودرو از تعهدات خود، خودروی جدید برای سال پس از آن پیش ‌فروش کنند. رئیس سازمان حمایت افزود: در گذشته خودروسازان به دنبال پیش‌فروش در زمان معوقات برای تأمین نقدینگی بودند که با آن مخالفت کردیم. وی افزود: ولی در درخواست جدید، خودروسازان پیشنهاد کردند برای زمان پس از معوقات پیش‌فروش کنند که شرط سازمان حمایت مابه‌ازای خروج خودرو‌های تعهد شده است.

دنیای اقتصاد

اولویت بندی تحویل خودروهای پیش فروش شده سایپا

مصوبه جدید کمیته خودرو برای پیش فروش خودروسازان

۱۰ هزار خودروی برقی فولکس واگن در ۲۴ ساعت پیش فروش شد!

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "پیش‌ فروش خودرو مشروط شد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ر
مهمان

آره قربان الان دنا اتوماتیک داره پیش فروش میشه …..

سجاد
مهمان

مردم ایران نخریییییییییییید
خدایی با این قیمت میتونید کرولا سوار شید نه این قراضه ها رو