چرا CNG بهترین نوع سوخت در ایران است؟

شنبه 4 اسفند 97 ساعت 12:40
چرا CNG بهترین نوع سوخت در ایران است؟

کارشناس بازرسی فنی مدیریت طرح CNG در قالب یادداشتی تشریح کرد که چرا CNG بهترین سوخت پاک، ایمن، ارزان و قابل اعتماد در ایران است.

مشکلات زیست محیطی آلودگی هوا، محدودیت‌های تأمین و واردات سوخت بنزین و گازوئیل، هزینه بالای تهیه این سوخت‌ها، شرایط سیاسی و استراتژیک منطقه، تغییرات قیمت و محدودیت‌های ناگهانی مثل سهمیه بندی سوخت، در مقابل سوختی پاک برای محیط زیست، دارا بودن رتبه اول ذخایر گازی و رتبه چهارم تولید کننده گاز در جهان، وجود بیش از 2400 ایستگاه سوخت رسانی گاز طبیعی فشرده در سراسر ایران، قیمت پایین نسبت به سوخت‌های دیگر، تغییرات بسیار کم قیمت نسبت به دیگر سوخت‌ها در وضعیت بحرانی و ایمنی بالا، از مزایای بسیار خوب و جذاب و دلایلی منطقی و قابل اعتماد، برای استفاده از CNG به عنوان اقتصادی‌ترین سوخت خودروها در ایران تبدیل شده است.

وجود منابع عظیم گاز و شبکه سراسری خطوط لوله در ایران ضمن ارزان تمام شدن سوخت CNG، اطمینان در تأمین و در دسترس بودن سوخت خودروها، تحت هر وضعیت بحرانی را همواره تضمین خواهد نمود. تولید خودروهای پایه گازسوز گروه‌های خودروساز و تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه‌سوز در مراکز مجاز، مناسب با شرایط اقلیمی ایران، تولید و تأمین قطعات کیت و مخزن خودروهای گازسوز در داخل کشور، گستردگی خدمات فنی به خودروهای گازسوز از مزایای دیگر استفاده از خودروهای گازسوز در ایران است.

آزمایش‌های انجام گرفته روی قطعات و تجهیزات سیستم گاز خودروها، خصوصاً آزمون‌های سختگیرانه مطابق استاندارد جهانی ضمن تأیید صحت عملکرد مناسب، مقاومت و ایمنی بالای مخازن گاز CNG نسبت به دیگر مخازن سوخت‌های دیگر را مشخص می‌کند. حوادثی مانند، سقوط هواپیمای ترابری C130 مورخ 15/09/84 بر فراز یک محوطه مسکونی دارای خودروهای CNG سوز در تهران، دو مورد برخورد قطار با وانتنیسان گازسوز یکی در قم مورخ 12/06/85 و مازندران، نشت مواد نفتی در جایگاه بنزین در تهران و آتش سوزی وسیع که منجر به آتش گرفتن شماری خودرو پارک شده شامل خودروهای دوگانه سوز (بنزین+CNG) شد، نشانی بر قابل اعتماد بودن مخازن این خودروها از نظر خطر انفجار است. گفتنی است کلیه حوادث بوجود آمده در خودروهای CNG سوز مربوط به مخازن این خودروها بوده که 63 درصد به دلیل دستکاری (برشکاری و جوشکاری) و 37 درصد به خاطر خوردگی یا پوسیدگی بر اثر رطوبت و عدم معاینه‌فنی خودروهای گازسوز بوده‌است.

استفاده از سوخت CNG علاوه بر کاهش آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی که باعث افزایش بیماری‌های تنفسی می‌گردد، صرفه اقتصادی حاصله از آن برای دولت فرصت‌های دیگری را برای ایجاد زیرساخت‌های اساسی و توسعه در کشور را ایجاد خواهد نمود.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar