چه چیزی قطعه سازان خودرو را امروز آزار می‌دهد؟

یکشنبه 28 بهمن 97 ساعت 12:39
چه چیزی قطعه سازان خودرو را امروز آزار می‌دهد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل قطعه سازی را مهم‌ترین چالش فرآیند تولید پیشرانه خودرو در ایران دانست و افزود: قسمت عمده قطعات (به جز مواد معدودی) در داخل ساخته می‌شوند و آنچه اکنون بیشتر قطعه سازان ما را آزار می‌دهد، تأمین نقدینگی و واردات مواد اولیه از خارج کشور است.

امید جهانیان در رابطه با ساختار موتورهای درون سوز اظهار کرد: موتور درون سوز قلب تپنده هر خودرو است، در واقع نیروی محرکه خودرو از پیشرانه تأمین می‌شود و وظیفه تبدیل انرژی گرمایی سوخت را به انرژی مکانیکی دارد.

وی با اشاره به چالش‌های پیرامون ساخت موتور، اظهار کرد: هم اکنون پیشرانه‌های ساخته شده در موضوع آلایندگی و مصرف سوخت دچار چالش‌های جدی هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با ذکر اینکه پیشرانه‌ها به دو دسته درون‌سوز و برون‌سوز تقسیم می‌شوند، افزود: دسته‌ای که انرژی گرمایی را تبدیل به احتراق و حرکت می‌کنند که به این‌ها پیشرانه درون‌سوز می‌گوئیم و در مقابل پیشرانه‌های برون‌سوز را داریم که گرما به ماده‌ای واسط داده می‌شود و آن ماده واسط توان حرکت را تولید می‌کند.

جهانیان با ذکر اینکه در طراحی و توسعه فرآیندهای موتور مشکل چندانی نداریم، یادآوری کرد: هم اکنون بیشترین چالشی که در راه ساخت و تولید پیشرانه داریم، فرآیند قطعه‌سازی و ایجاد شرکت‌های قطعه‌ساز است.

وی یادآوری کرد: حمایت از تولید داخل به جای واردات، ایجاد تفکر سیستمی در زمینه قطعه‌سازی به گونه‌ای که همزمان با توسعه و پیشرفت قطعه‌ساز و امکان تأمین مواد اولیه آن نیز وجود داشته باشد، تأمین منابع مالی و تسویه بدهی‌ها می‌تواند به رونق بخش صنعت خودروسازی در کشور بینجامد.

وی با اشاره به چالش‌های ساخت و تولید صنعت خودروسازی در کشور گفت: مشکلات اقتصادی و نقدینگی و تأمین مواد اولیه از مهم‌ترین عوامل چالش برانگیز صنعت خودروی ایران است.

استاد مکانیک دانشگاه نوشیروانی بابل همچنین خاطرنشان کرد: ما جز معدود کشورهایی هستیم که به تکنولوژی ساخت پیشرانه رسیدیم و پیشرانه‌های ملی داریم که به نام خودمان ثبت است.

جهانیان با ذکر اینکه مهم‌ترین چالش‌های ساخت پیشرانه‌های درون‌سوز هم اکنون، ساخت و تأمین قطعات در داخل کشور است، افزود: باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که خودکفایی در ساخت و تأمین قطعه تنها به داشتن دانش کافی در مورد ساخت آن محدود نمی‌شود، بلکه باید در تهیه مواد اولیه مورد نیاز و تولید انبوه آن (با توجه به شمار تولید خودرو در کشور) هم توانمند باشیم و این امر مستلزم برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری است.

وی یادآوری کرد: ما هم اکنون خانواده موتور ملی را در اختیار داریم که شامل موتورهای بنزینی موتور EF7 تنفس طبیعی، موتور XUM، موتور EF7-TC (توربوشارژ) و موتور دیزل سواری (EFD) که با نام و برند ایران در حال تولید بوده و در تمام دنیا به نام ما ثبت شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل افزود: توانایی ساخت و مونتاژ موتور L90-EU IV، موتور M13 CNG base (پایه گازسوز)، موتور M15GS-EU IV، موتور Z24- EU IV و موتور M13GS- EU IV هم در کشور وجود دارد که به شرط تأمین پیش‌نیازهای اساسی، می‌تواند همه نیازهای کشور را تأمین کند.

جهانیان با اشاره به مقوله ارتباط دانشگاه و صنعت، گفت: یک چالش دیرینه در کشور ما وجود دارد که برطرف شدن آن نیازمند تغییری اساسی در دیدگاه هر دو طرف است.

وی افزود: هم اکنون دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با در اختیار داشتن اعضای هیئت علمی جوان و متخصص، چند سالی است که فعالیت‌های پژوهشی خود در حوزه موتورهای درون‌سوز را شروع نموده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با بیان اینکه این دانشگاه موفق شده است که آزمایشگاه پژوهشی موتورهای درون‌سوز را راه‌اندازی نماید، تصریح کرد: هم اکنون دانشجویان دوره دکتری و کارشناسی‌ارشد مشغول تکمیل رساله و پایان‌نامه خود پیرامون موضوع موتورهای درون‌سوز هستند.

جهانیان یادآور شد: همچنین در طول برگزاری دومین همایش ملی موتورهای درون‌سوز، تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه و شرکت دیزل سنگین ایران (دسا) منعقد شد که امیدواریم سرفصل تازه‌ای در استفاده بهینه از ظرفیت‌های دانشگاهی در صنعت کشور باشد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar