افزایش قیمت بنزین به یک برنامه جامع نیاز دارد

بروزرسانی در: سه شنبه 12 اردیبهشت 02 ساعت 09:22
افزایش قیمت بنزین به یک برنامه جامع نیاز دارد

عضو حقوقی کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران عقیده دارد باتوجه به وضعیت اقتصادی فعلی کشور برنامه‌ریزی برای رساندن قیمت بنزین به سطح فوب خلیج فارس به یک برنامه جامع و طرح زیرساختی فراتر از قانون هدفمندی یارانه‌ها نیاز دارد که همه ابعاد آن بررسی شده، همه زوایا و اجزا را پوشش دهد و به طورکامل اطلاع رسانی و تبیین شود.

زد فور کار: امیر محمد اسلامی، در خصوص عوامل مؤثر در قیمت تمام شده بنزین درکشور، اظهارکرد: درهر بازاری برای قیمت‌گذاری یک کالا نیاز به بررسی عوامل چندگانه وجود دارد. دررابطه با بنزین هم همین موضوع صدق کرده و بررسی‌ها نشان می‌دهدکه مسائل گوناگونی دراین قیمت نهایی تأثیرات جدی دارد.

وی با ذکر این که بنزین در اقتصاد ایران یک کالای استراتژیک به‌شمارمی‌رود، توضیح داد: جدای از آنکه چه عواملی برقیمت تمام شده بنزین اثردارد، قبل از رسیدن به نرخ نهایی این کالا بررسی تأثیر قیمت بنزین بر دیگر شاخص‌های اقتصادی جامعه هم اهمیت بسیار بالایی دارد.

این کارشناس حوزه انرژی با افسانه خواندن و عددسازی توصیف کردن رقم ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و با تاکید براین‌که برخلاف بعضی تصورها و تبلیغات رایج، یارانه بنزین عملاً به شکل نقدی پرداخت نمی‌شود، تصریح کرد: در قیمت بنزین، وضعیت عمدتاً این‌طور نیست که دولت یک یارانه نقدی ر ا از خزانه برداشت کرده و برای کاهش دادن سطح قیمت به سطح فعلی، آن را به بازار یا شرکت پالایش و پخش یا جایگاه‌ها تزریق کند، بلکه آنچه دراین بین عملاً اتفاق می‌افتد، تبادل و تهاتر نفت خام و فرآورده به دست آمده و تنظیم حساب و در نتیجه عدم النفع شرکت ملی نفت ایران و در نتیجه دولت از عرضه نفت خام به مصرف کننده داخلی است.

اسلامی ادامه داد: هزینه تمام شده بنزین برای دولت، بسته به آنکه پالایشگاهی تازه تأسیس باشد یا سال‌ها از ساخت و بهره برداری و بازگشت هزینه‌های سرمایه گذاری آن گذشته باشد، بنزین تولید داخل باشد یا وارداتی، متفاوت است ولی در تحلیل هزینه‌های تمام شده بنزین یا هر فرآورده دیگری، باید به هزینه‌های گوناگونی مثل استخراج نفت، انتقال نفت به پالایشگاه، تبدیل نفت به بنزین، هزینه حمل ونقل وتوزیع توجه کرد که تجمیع آنها به قیمت تمام شده بنزین می‌انجامد و یارانه مستقیم، در صورت وجود، ما به التفاوت این نرخ با قیمت آن چیزی است که دراختیار مصرف کننده نهایی قرارمی‌گیرد.

عضوکمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به توقف واردات بنزین از چند ماه پیش تاکید کرد: درصورتیکه ما به بنزین وارداتی احتیاج داشته باشیم، احتمال پرداخت یارانه نقدی وجود دارد، ولی هم اکنون آنچه رخ می‌دهد، کاهش درآمد شرکت ملی نفت ایران و دولت از فروش داخلی نفت خام یا نهایتاً تفاوت بین نرخ تمام شده برای بعضی پالایشگاه‌ها با قیمت نهایی برای مصرف کننده است.

ارائه بنزین زیر قیمت معاملات منطقه‌ای

وی با ذکر این‌که از چند دهه پیش بحث ارائه بنزین زیر قیمت معاملات منطقه‌ای در بازار ایران و دیگر کشورهای دارای منابع نفتی فراوان و با امکان استخراج ارزان قیمت شکل گرفته است، بیان کرد: در اینگونه کشورها با توجه به عدم دسترسی به دیگر ابزارهای رفاهی و بر اساس امکانات و مزیت نسبی کشورها، ارائه سوخت ارزان به عنوان یکی از شیوه‌های حمایتی ازمردم و حتی کل اقتصاد در برنامه این دولتها قرار گرفت، ولی طبیعتاً وقتی جامعه از وضعیت قبلی خود خارج می‌شود و سطح رفاه بالا رفته و هزینه‌هایی در سبد مصرف کننده پدید آمده و متعاقباً دارای وزن بالایی می‌شوند و حتی ارزشی غیر واقعی پیدا می‌کنند، عرضه سوخت و فرآورده یا دیگر حامل‌های انرژی به قیمت پایین محل تأمل است.

این کارشناس انرژی در بیان این پدیده منفی در اقتصاد ایران توضیح داد: به چه علتی و با چه منطقی یک خودروی بی کیفیت و با مصرف سوخت و آلایندگی بالا باید در کشور به قیمت بالایی معامله شود؟ به چه علتی مصرف کننده و خانوار باید یک کالای مصرفی را به قیمتی به مراتب بالاتر از قیمت تمام شده و فراتر از حاشیه سود مجاز بخش تجارت و توزیع دریافت کند؟ چه علت منطقی برای معاملات مستغلات و املاک در مناطق پرتراکم، بد منظره و بعضاً روی گسل‌ها و در مجاورت انواع آلاینده‌ها، به قیمت همسان با بهترین مناطق توریستی جهان معامله می‌شود؟

وی افزود: علاوه بر این مشاهده می‌شود که متأسفانه الگوی مطلوبیت و به تبع آن الگوی مصرف در سالهای گذشته به طور سازمان یافته و در جهت سوق دادن مصرف کنندگان اعم از مرفه و متوسط و فقیر به طرف بعضی هزینه‌های رفاهی غیر ضروری تنظیم شده است، در حالیکه از یک طرف نقصان جدی در رفاه ضروری خانوار به ویژه متوسط و کم درآمد دیده می‌شود و نیز اینگونه هزینه‌ها، جایگاه قیمت واقعی انرژی را در سبد مصرف کننده اشغال کرده‌اند.

این عضو حقوقی کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: پایین بودن قیمت انرژی در بلند مدت موجب کاهش مطلوبیت و کاهش سرمایه گذاری در بخش انرژی خواهد شد و این مساله به حیاتی‌ترین و مهمترین صنعت کشور آسیب خواهد زد؛ پس لازم است با تغییر شرایط سطح رفاهی و به خصوص افزایش بی مبنای کالاها و خدمات بی ارزش در سبد هزینه مصرف کنندگان که به نحو غیر اصولی ارزش کاذب آنها افزایش یافته است، با برنامه‌ای صحیح و دقیق، یک توازن بخشی و جابه جایی در سبد هزینه مصرف کنندگان انجام گیرد، به طوری که امکان انجام هزینه برای کالاهای اصلی و دارای ارزش واقعی و کاهش سهم کالاهای غیر ضروری و دارای ارزش کاذب، انجام پذیرد.

نگاه به تغییر قیمت بنزین بایدمنطقی و در ذیل یک برنامه جامع باشد

اسلامی با اشاره به اهمیت تعیین قیمت بنزین درشاخص‌های کلان اقتصادی توضیح داد: اثرات افزایش قیمت بنزین درچند بخش گوناگون قابل تحلیل است. ازیک طرف تأثیرات واقعی در افزایش قیمت بعضی خدمات مانند حمل و نقل که شکل می‌گیرد و از طرف دیگر یک نوع تورم انتظاری که با بالا رفتن نرخ بنزین، بازار باید برای رو به رو شدن با آن آماده شود.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: بالارفتن هزینه حمل ونقل، افزایش هزینه برخی تولیدات و خدمات و نتیجتاً بالارفتن هزینه‌های مرتبط در سبد نهایی مصرف‌کننده بخشی از تاثیراتی است که افزایش قیمت بنزین درکوتاه مدت روی آنها به طور مستقیم اثر می‌گذارد و می‌تواند درنهایت با افزایش قیمت در بعضی بخشها و درنتیجه کاهش تقاضا در آن بخشها یا بخشهای دیگر، آثار منفی در بعضی بخشهایی از اقتصاد به جا گذارد.

به گفته وی از طرف دیگر بار روانی حاصل از این تغییرات خود یک تورم انتظاری به وجودمی‌آورد که درصورت عدم کنترل آن می‌تواند برای کل اقتصاد مشکل‌آفرین شود.

این کارشناس اقتصادی اثر توالی افزایش قیمتها و اثر هم افزایی تورمی آن را اثر نامطلوب دیگری توصیف کرد و افزود: متأسفانه در این موج افزایش سطح عمومی قیمتها، علاوه بر واکنش تدافعی و طبیعی مصرف کننده یا تولید کننده که افزایش قیمت کالا یا خدمات خود را با هدف حفظ سطح رفاه و یا درآمد خود دنبال می‌کنند و اثرات مضاعف و تشدید شونده‌ای دارد، گروه‌هایی نیز بر موج افزایش قیمتها سوار می‌شوند و با افزایش‌های بیشتر و معاملات سوداگرانه احتکاری یا شبه احتکاری، از این فرآیند افزایش قیمتها سود فراوان می‌برند.

اسلامی تصریح کرد: در وضعیت کنونی و باتوجه به مشکلاتی که اقتصادایران با آن دست وپنجه نرم‌می‌کند، دولت و دیگر نهادهای تصمیم‌گیر باید نسبت به هرگونه تغییر در این حوزه یک نگاه منطقی و همه‌جانبه داشته باشند و نمی‌توان با تصمیمات کوتاه مدت و بدون پشتوانه برنامه‌ریزی‌شده نسبت به افزایش قیمت بنزین اقدام کرد.

به گفته وی، یکی از ضروری‌ترین پیش نیازهای تغییر قیمت بنزین یا هر حامل انرژی دیگری در ایران، ایجاد شفافیت و قابلیت پایش و کنترل مالیاتی در بازارهای عمده فروشی و خرده فروشی و توزیع کالا و خدمات است؛ به طوری که اخذ مالیات پلکانی از درآمدهای حبابی، انگیزه افزایش غیر اصولی قیمتها به ویژه در کالا و خدمات غیر مرتبط با انرژی و سوخت را از میان ببرد.

لزوم رسیدن به یک برنامه جامع و منسجم

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با ذکر این‌که واکنش جامعه درهفته‌های گذشته به تصمیم افزایش قیمت بنزین به خاطر هدف گذاری غلط و مطرح نشدن برنامه‌های دقیق و اصولی در این زمینه بود، توضیح داد: برای تغییر در قیمت این کالای مهم، قبل از هر چیز باید زیر ساخت‌های لازم فراهم و پیش نیازهای آن اجرایی شود. در این زمینه ارائهٔ یک برنامه دقیق، منسجم و هدفمند از یک طرف و ایجاد اطمینان و توضیح این موضوع که درآمدهای جدید درچه بخشی هزینه می‌شود، می‌تواند عاملی تأثیرگذار درچگونگی برخورد جامعه با این تصمیم باشد.

به گفته اسلامی در غیر این صورت نمی‌توان انتظار داشت که این تغییر قیمت اثر مثبتی بر اقتصاد داشته باشد و بدون زیرساختها و پیش نیازهای لازم، تغییر در این حوزه امری دشوار و بی‌نتیجه و چه بسا دارای تبعات منفی خواهد بود.

قاچاق با افزایش نظارت متوقف می‌شود

وی در جواب به این سؤال که پایین ماندن قیمت بنزین تاچه حد دربالا بودن آمار قاچاق این کالا تأثیر دارد نیز اظهار کرد: ما در رابطه باقاچاق باید دو موضوع را در نظر داشته باشیم. از یک طرف آمارها نباید ازسطح واقعی دور شوند. در ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم که از طرفی بعضی افراد و رسانه‌ها میزان قاچاق روزانه بنزین حتی تا رقم‌های بیش از ۲۰ میلیو ن لیتر و حتی ۴۰ میلیون لیتر در روز هم مطرح شده است. این درحالی است که آخرین اظهارات وزیر نفت رقم پنج میلیون لیتر را نشان می‌دهد.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: از طرف دیگر نمی‌توان تنها به خاطر توقف یا کاهش قاچاق نسبت به افزایش قیمت بنزین اقدام کرد، چون به خاطر تأثیر قیمت بنزین در کل اقتصاد، به هیچ عنوان منطقی نیست که برای حذف میزانی از قاچاق، کل اقتصاد آشفته شود لذا تا زمان فراهم شدن پیش نیازها و امکان اجرای برنامه جامع، افزایش و بهبود نظارت‌ها می‌تواند در جلوگیری از قاچاق بسیار مؤثر و تعیین کننده باشد.

به گفته وی، درصورتیکه تولید و انتقال و توزیع بنزین به طورجدی تحت نظارت قرارگیرد و شبکه‌های سازمان‌یافته‌ای که برای قاچاق تشکیل شده‌اند از بین بروند، می‌توان انتظار داشت که همین میزان قاچاق هم به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند.

اسلامی درپایان یادآوری کرد: می‌توان انتظار داشت درصورتی که دستگاه‌های اجرایی به یک جمع‌بندی برای تغییر نرخ سوخت رسیده‌اند، با مطالعاتی دقیق وضعیت اقتصادی جامعه را رصد کرده و بافراهم کردن زیرساخت‌های لازم در آینده نسبت به تغییرات احتمالی قیمتی، برنامه‌ریزی انجام گیرد. برنامه جامع سوخت و انرژی باید علاوه بر عوامل قیمتی به همه شاخصهای رفاهی، آثار تورمی، افزایش قیمتها، کاهش تقاضای دیگر کالاها و خدمات، کاهش مصرف داخلی انرژی، مزیت نسبی صادراتی کشور، امکان صادرات، رقابتی بودن تولید و عرضه سوخت و انرژی، ابزارهای غیر قیمتی و نهادی، عامل فناوری، دسترسی و ایجاد ابزارها و کالاهای جایگزین توجه داشته باشد و اینگونه نیست که با افزایش قیمت همه چیز خود به خود حل شود. قطعاً بدون انجام این بررسی‌ها و درشرایط نبود زیرساختهای لازم و عدم اجرای کامل پیش نیازها، تأثیرات منفی این طرح به مراتب از تأثیرات مثبت آن بیشتر خواهد بود.

ایسنا

۱۰ توصیه برای کاهش مصرف سوخت خودرو

مجلس مخالف هرگونه افزایش قیمت بنزین است

نکات مهم در خصوص مصرف بنزین خودرو و محاسبه آن

کنترل مصرف بنزین بر عهده کیست؟ مردم یا خودروساز؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar