۲۱ درصد خودروهای سنگین از تست‌های معاینه فنی مردود شدند

چهارشنبه 30 آبان 97 ساعت 09:55
21 درصد خودروهای سنگین از تست‌های معاینه فنی مردود شدند

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از کنترل وضعیت آلایندگی ۱۱۳۴ دستگاه خودروی سنگین توسط اکیپ سیار تست آلایندگی کنار جاده ایی به همراه پلیس در شهر تهران خبر داد.

سید نواب حسینی منش با ارائه گزارشی در خصوص ارزیابی آلایندگی خودروهای سنگین در حال رفت و آمد در شهر تهران گفت: با عنایت به شروع مرحله دوم طرح کاهش و کنترل مکانیزه معاینه فنی کلیه وسائط نقلیه توسط دوربین‌های شهر تهران و اهمیت بحث کنترل آلایندگی خودروهای سنگین، از دو ماه اخیر شهرداری تهران علاوه بر انجام معاینه فنی ۹۵ درصد از اتوبوس‌های شرکت واحد، با هدف پایش و نظارت بر اصالت معاینه فنی خودروهای سنگین نسبت به کنترل مضاعف آلایندگی این خودروها به طور اتفاقی در سطح شهر اقدام کرده است.

وی با ذکر اینکه براساس آمار استحصال شده از ۱۱۳۴ دستگاه خودروی سنگین ۸۵ درصد از این خودروها دارای معاینه فنی و ۱۵ درصد فاقد معاینه فنی بوده‌اند. گفت: در ارزیابی دوباره از خودروهای دارای معاینه فنی ۲۱ درصد از آن از آزمون آلایندگی مردود و معاینه فنی آن ابطال شده است. همچنین در مجموع ۳۳ درصد از کل خودروهای ارزیابی شده به خاطر فقدان معاینه فنی و یا تولید آلایندگی بیش از حد مجاز تأیید شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست توسط پلیس جریمه و اعمال قانون گردیده و دو دستگاه خودرو هم به خاطر تولید آلایندگی زیاد فک پلاک و به تعمیرگاه اعزام شده است.

وی در توضیح دلیل مردودی خودروهای دارای معاینه فنی تصریح کرد: مردودی خودروهای دارای گواهی معاینه فنی معتبر از دو حالت خارج نیست. یا اینکه آزمون‌های انجام شده برای تأیید خودرو در مراکز معاینه فنی دارای اصالت و یا صحت نیست و یا شاید خودروها بعد از اخذ معاینه فنی دچار ایراد ویا خرابی شده‌اند. به هرحال در صورت برخورد با این موارد علاوه برابطال معاینه فنی، برای ارزیابی و بررسی موضوع، کلیه موارد و مستندات به دستگاه‌ها و بخش‌های نظارتی ذیربط گزارش می‌شود.

حسینی منش در ارتباط با شیوه بازدید و کنترل این اکیپ‌ها اظهار داشت این اکیپ‌های سیار به همراه پلیس علاوه بر کنترل اتفاقی خودروها در شهر تهران به طور مشخص از اتوبوس‌های سرویس سازمان‌ها و ادارات، اتوبوس‌های شرکت واحد، خودروهای باربری، خودروهای خدمات شهری شهرداری (حمل نخاله و زباله) بازدید می‌کنند. در این دوماه اتوبوس‌های مربوط به سرویس کارکنان شهرداری تهران سایپا ایران خودروصدا و سیما کشتیرانی کنترل و بررسی شده است.

براساس گزارش روابط عمومی ستاد معاینه فنی شهرداری تهران، مدیرعامل ستاد معاینه فنی در مورد میزان مشارکت شهروندان در اطلاع دادن خودروهای دودزا اظهار داشت خوشبختانه بعد از اعلام درگاه ارتباطی ۱۸۸۸ به شهروندان برای اعلام خودروهای دودزا به شهرداری تهران، شهروندان در این خصوص همکاری خوبی داشته‌اند و چندین مورد توسط گزارش‌های مردمی به این ستاد اعلام شد که بلافاصله نسبت به اعزام اکیپ به همراه پلیس برای رسیدگی و بررسی موضوع اقدام و حتی در یک مورد به خاطر آلایندگی زیاد خودرو پلاک خودرو توسط پلیس فک و آن خودرو به تعمیرگاه اعزام شد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar