۴۵ هزار خودروی ناقص کف کارخانه ایران خودرو و سایپا

بروزرسانی در: سه شنبه 10 اردیبهشت 98 ساعت 05:10
45 هزار خودروی ناقص کف کارخانه ایران خودرو و سایپا

مدیرعامل گروه ساپکو با تأکید بر اینکه کمپانی پژو باید بابت ترک ایران خسارت پرداخت کند، گفت: هر کسی ادعای توانایی ساختن قطعه را دارد درب ساپکو به روی آن قطعه‌ساز باز است.

حسین نجاری در جلسه خبری با ذکر اینکه تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ از اواخر سال آینده شروع خواهد شد، گفت: نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ درصد قراردادها برای تولید این خودرو منعقد شده است.

وی با تأکید بر اینکه کمپانی پژو باید بابت ترک ایران خسارت پرداخت کند، تصریح کرد: از محل قرارداد سه‌جانبه‌ای که بین ساپکو، ای‌کاپ و قطعه‌سازان منعقد شده، باید ۷ هزار میلیارد تومان خسارت تولید پرداخت شود که مسئولیت آن به عهده ایران خودرو است.

مدیرعامل گروه ساپکو در مورد همکاری واحدهای نظامی با قطعه‌سازان، گفت: ما از همکاری با هر نهاد نظامی و غیرنظامی که توانایی ساخت قطعات داشته باشد استقبال می‌کنیم به طوری که هر کسی ادعای توانایی ساختن قطعه را دارد درب ساپکو به روی آن قطعه‌ساز باز است.

وی افزود: ما با نهادهای نظامی از قبل هم در تماس بودیم و اکنون تماس ما بیشتر شده و در حال تلاش برای ساخت قطعات الکترونیکی با استفاده از دانش فنی آنها هستیم.

نجاری با ابراز اینکه "در بهترین حالت اگر قرار باشد که داخلی‌سازی انجام گیرد ما مانند همه خودروسازان دنیا نمی‌توانیم تمام قطعات را داخلی‌سازی کنیم"، گفت: اما حداکثر تلاش خود را در این عرصه انجام خواهیم داد، این در وضعیتی است که تولید بعضی قطعات و اجزای ریز در داخل به صرفه نیست.

وی همچنین گفت: قطعات الکترونیکی با مکانیکی متفاوت است، پس تمام تلاش ما این است که به‌روی ساخت قطعات الکترونیکی تمرکز بیشتری داشته باشیم که امیدواریم ظرف سال‌های ۹۸ و ۹۹ بتوانیم این کار را به‌شکل مناسبی انجام دهیم.

 ۴۵ هزار خودروی ناقص کف کارخانه ایران خودرو و سایپا

وی در مورد میزان خودروهای ناقص در کارخانه ایران خودرو گفت: به تعداد ۱۰ روز کاری خودروی ناقص از محصولات پرتیراژ و کم‌تیراژ در کارخانه قرار دارد که در صدد رفع نواقص آنها هستیم.

معصوم نجفیان هم در این نشست خبری اظهار کرد: تمام تولیدات سال ۹۷ خود را که باید تحویل مشتری بدهیم، در تلاش برای تکمیل خودروها و عرضه آنها به بازار هستیم و در مرحله بعدی، در حال برنامه ریزی برای تکمیل خودروهای سال ۹۸ هستیم.

این عضو هیأت مدیره سایپا با اعلام اینکه هم اکنون ۲۰ تا ۲۵ هزار خودروی ناقص از محصولات پراید و تیبا در کارخانه قرار دارد، تصریح کرد: تمام قطعه‌سازان استاد دور زدن تحریم شده‌اند و باید بسترها را برای آنها فراهم کرد که اگر واردات بدون انتقال ارز آزاد شود، می‌توان کار را با سرعت بیشتری پیش برد.

مازیار بیگلو به‌عنوان دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو هم با اشاره به پرداختی که اخیراً از طرف خودروسازان به قطعه‌سازان انجام شده است، گفت: بروز دو اتفاق به طور همزمان در صنعت خودرو و قطعه‌سازی موجب شد تا اوضاع قطعه‌سازان بهتر و تولید نیز بیشتر شود؛ به ویژه اینکه از قبل هم اعلام کرده بودیم که اگر مطالبات قطعه‌سازان پرداخت شود، خواهیم توانست که ظرف مدت ۶ تا ۸ هفته، تولید خودرو را ریکاوری کنیم.

وی افزود: علت اصلی این اتفاق، قطعاتی بود که در گمرک وجود داشت و قطعه‌سازان پولی برای ترخیص نداشتند، به ویژه اینکه گمرک هم از آنها بابت ترخیص این قطعات، مابه‌التفاوت درخواست کرده است، این درحالی است که در نیمه دوم امسال ۲۵۰۰ میلیارد تومان افزایش قیمت قطعات به قطعه‌سازان تحمیل شده است.

 ۲ هزار میلیارد تومان فقط برای تولید ۲ هزار دستگاه در روز کفایت می‌کند

به‌گفته بیگلو، تمام ارزیابی‌هایی که انجام شده حکایت از آن دارد که بانک مرکزی برای تخصیص هر دلار یا یورو، وضعیتی را فراهم می‌کند که ارز ارائه شده قابل پیگیری باشد، در حالی که بانک مرکزی هم لیستی را از دریافت کنندگان ارز به قوه قضائیه ارائه داده تا تک تک افراد پاسخگو باشند، پس حتی یک یورو هم امکان این را ندارد که خارج از روال قانونی بتواند ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرد، این در حالی است که تمام قطعه‌سازان باید مابه‌التفاوت ارز خود را هم پرداخت نمایند.

وی اظهارداشت: اطلاعات مالی هیچ شرکت قطعه سازی نباید انتشار عمومی شود تا در اختیار رقبا قرار گیرد. این در حالی است که در ۵ لایه نظارتی تلاش شده تا بر دریافت کنندگان تسهیلات بانکی که اخیراً به قطعه سازان داده شده است، نظارت انجام گیرد، ولی به هر حال بخشی از شرکتها، ممکن بود مشکلات مالیاتی و بیمه‌ای داشته باشند که از این فهرست جامانده‌اند، ولی ۷۰۰ قطعه ساز از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.

بیگلو، با بیان اینکه هر ۲ هزار میلیارد تومان برای تولید ۲ هزار دستگاه در روز کفایت می‌کند، گفت: قطعه سازان تمام تلاش خود را برای حفظ تولید کرده و در ماههای آینده هم تلاش خود را برای حفظ تولید خواهند داشت.

 دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو خواستار رفع ممنوعیت ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای قطعه‌سازان به منظور دور زدن تحریم‌ها و تأمین نیاز داخلی تولیدکنندگان شد.

تسنیم

فروش اقساطی ایران خودرو 

فروش نقدی ایران خودرو 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar