۹۰ درصد مشکلات قطعه سازان با آزادسازی قیمت خودرو رفع می‌شود

پنج شنبه 22 آذر 97 ساعت 11:29
90 درصد مشکلات قطعه سازان با آزادسازی قیمت خودرو رفع می‌شود

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با تاکید برغیرقانونی نبودن اقدام خودروسازان در تعیین قیمت جدید ۴ محصول گفت: نه تنها قطعه سازان چنین نظری دارند بلکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هم بر این موضوع اذعان دارد که قیمت جدید بعضی خودروها متعلق به خودروهایی بوده که مشمول قیمت گذاری از طرف شورای رقابت نمی‌شوند بر این اساس کار غیرقانونی از طرف خودروسازان انجام نشده ضمن آن که بازار هم بازخورد مثبتی به این اقدام نشان داده است.

مازیار بیگلو با ذکر این که این روند نشان داد حاشیه بازار ایجاد شده منطقی بوده و بازار خیلی هوشمندانه عمل می‌کند، افزود: تأخیر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در اعلام قیمت‌های جدید خودرو خساراتی را به خودروسازان وارد کرده است به صورتی که در نشست شورای تأمین خودروسازان از زیان ۵۵۰۰ میلیارد تومانی در نیمه نخست امسال خبر دادند.

بیگلو ادامه داد: این میزان زیان در قطعه سازان هم وجود دارد که با احتساب ۱۰۰ روز کاری تقریباً هر روز ۱۰۰ میلیارد تومان زیان داده‌ایم به صورتی که که با شروع فعالیت روزانه ۵۰ میلیارد تومان و در پایان روز و هنگام تعطیلی هم ۵۰ میلیارد تومان زیان داده‌ایم.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو تاکید کرد: فرقی نمی‌کند خودروساز و یا قطعه ساز این زیان را پرداخت کند چون که در آخر این زیان از جیب مردم خواهد رفت و سرمایه ملی کشور بوده که هم اکنون وارد جیب عده‌ای دلال و سفتته باز می‌شود و رد عین حال هم ضربه جدی به تولید ملی و همچنین تولید ناخالص داخلی کشور وارد می‌کند.

وی گفت: هر یک روز که دیرتر برای جبران این زیان اقدام شود ۱۰۰ میلیارد تومان به زیان تولید کننده و به نفع دلالان و واسطه‌ها خواهد بود.

بیگلو در جواب به این که با اعمال افزایش قیمت‌های جدید، صنعت قطعه چقدر زمان برای بازگشتن به حالت عادی نیاز دارد، اظهار کرد: برآوردی که با خودروسازان در این خصوص انجام شده این است که ظرف مدت ۶ هفته، خط تولید و زنجیره تأمین می‌تواند نسبت به ریکاوری خود و بازگشت به تولید روزانه ۲ هزار دستگاه اقدام کند بنابراین پس از ۶ هفته شرایط بهبود خواهد یافت.

این فعال صنعت قطعه افزود: بعد از آزادسازی قیمت گذاری، خیلی از کالاهای خارجی که به خاطر اختلاف قیمت ارز در آنالیز قیمت گذاری ۴۲۰۰ تومانی لحاظ شده در صورتی که ارز خریداری شده با قیمت ۸۵۰۰ یا ۹۵۰۰ تومان بوده، محاسبه خواهد شد بر این اساس در صورت صدور مجوز از طرف خودروساز برای احتساب اجناس با دلار ۹ هزار تومانی، کمبود نقدینگی قطعه سازان برطرف خواهد شد و روند به سمت تولید خواهد رفت و در مقابل مبالغ هزینه شده از طرف قطعه ساز هم توسط خودروساز پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: مجموع حمل و هزینه‌های لجستیک مواد اولیه و سفارش گذاری بعضی از مواد اولیه که قابل خرید از تولیدکنندگان داخلی نیست در حدود ۶ هفته زمان نیاز دارد که به خاطر وجود زیرساخت‌ها، این آمادگی وجود دارد که هرچه سریع‌تر به وضعیت عادی و طبیعی باز گردیم.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با ذکر این که با افزایش قیمت خودروها ۹۰ درصد مشکلات اصلی قطعه سازان حل می‌شود، تصریح کرد: هم اکنون مشکل تأمین ارز و همچنین کمبود نقدینگی سهم بالایی در مشکلات قطعه سازان دارد که امیدواریم این مشکلات با کمک شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی حل شود و یا قطعه سازان به طور مستقیم قادر به گشایش فاینانس باشند.

بیگلو ادامه داد: همچنین می‌توان با صدور مجوز پیش فروش و فروش اقساطی از طرف خودروسازان بخش فروش خودروسازان را پشتیبانی کرد چون که هم اکنون با این اقدام در عمل ۹۰ درصد مشکلات با این روند برطرف خواهد شد و پس از آن می‌توان نسبت به رفع مشکلات بروکراسی و تأمین ارز و پول که همیشگی است، اقدام کرد.

وی با تاکید بر این که تحریم به معنای هزینه است، گفت: زمانی که خودروساز و قطعه ساز این مجوز را داشته باشد که این هزینه را متحمل شود و مصرف کننده نهایی هم حاضر به پرداخت این هزینه باشد می‌توان همه راهکارها را برای رفع مشکلات به کار بست.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو تاکید کرد: مشکلات موجود بر سر نقل و انتقال پول به خاطر محدودیت‌های ناشی از تحریم و معظلات بروکراسی بانکی و تأمین ارز مشکلاتی است که در قدم‌های بعدی می‌توان نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد.

بیگلو افزود: صنعت قطعه در حال حاضر نظیر بیماری است که سکته کرده ولی در عین حال پای شکسته دارد در این وضعیت اولویت اول عمل احیای قلب است تا این بیمار زنده بماند و در قدم بعدی نسبت به درمان بعدی اقدام خواهیم کرد.

وی در جواب به این که آیا با افزایش قیمت‌ها بازار با رکود رو به رو خواهد شد یا خیر تصریح کرد: به طور قطع رکودی در بازار اتفاق خواهد افتاد ولی راهکارهایی پیش بینی شده و مشوق‌هایی در نظر گرفته شده تا بازار حفظ و مصرف کننده نهایی تشویق به خرید شود که به زودی راهکارهای آن از طرف خودروسازان اعلام خواهد شد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "۹۰ درصد مشکلات قطعه سازان با آزادسازی قیمت خودرو رفع می‌شود"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ده زلده
مهمان

و نود درصد بر مشکلات مردم افزوده خواهد شد