اولین اسکوترهیبرید دنیا، هوندا PCX رونمایی شد!

اولین اسکوترهیبرید دنیا، هوندا PCX رونمایی شد!

هوندا PCX به‌عنوان اولین اسکوتر هیبرید تولید انبوه دنیا، به زودی به بازارعرضه می‌شود. این محصول از مدل بنزینی گران تر خواهد بود و البته، مصرف سوخت کمتری هم دارد.

نمایشگاه خودروی توکیو همیشه به‌عنوان عرصهٔ مهمی برای مقامات هوندا محسوب شده است و معمولاً درصورت جلب نظر بازدیدکنندگان و کارشناسان، به عنوان یک مدل مفهومی نمایشگاهی به خط تولید می‌رسد. نمایشگاه توکیو در دورهٔ پیشین، هوندا مدل پروتوتایپ اسکوتر هیبرید PCX را به‌نمایش گذاشته بود که در حال حاضر تولید این مدل تأیید شده است. برخلاف خودروهای سواری هیبرید به‌خصوص مدل‌های اسپرت، موتورسیکلت‌های هیبرید هنوز به رونق مناسبی دست نیافته اند و حتی در کشورهای توسعه‌یافته هم بازار مناسبی پیدا نکرده‌اند. اما در کشورهای پرجمعیت، اسکوترها نقش یک وسیلهٔ نقلیهٔ خانوادگی را هم ایفا می‌کنند؛ این نوع موتورسیکلت‌ها به خاطر داشتن قیمت مناسب، مانور بهتر در ترافیک شهری، مصرف سوخت پایین و کاربردی بودن به اندازهٔ موتورسیکلت‌های معمولی با ارزش هستند. جالب است بدانید که اسکوترها بیشترین سهم تولید وسایل نقلیهٔ موتوری دوچرخ جهان را تشکیل می‌دهند ولی در همهٔ کشورها مانند آمریکا، حضور پررنگی ندارند.

سیستم هیبرید موتورسیکلت؛ یک دهه تحقیقات بدون رونق تجاری

اولین اسکوترهیبرید دنیا، هوندا PCX رونمایی شد!

تولید مدل‌های هیبرید جزو دستور کار بزرگ‌ترین کمپانی‌های موتورسیکلت‌سازی بوده است، اما پس از گذشت بیش از یک دهه، هنوز پیشرفت چشمگیری در این زمینه دیده نشده است. جن ریو (Gen Ryu) نخستین موتورسیکلت مدرن هیبرید، محصول یاماها بود که 13 سال قبل (سال 2005) در نمایشگاه توکیو نمایش داده شد. پتنت‌های لازم نهایی شده بود و شایعاتی مبنی بر تولید این مدل در سال 2009 منتشر شد؛ اما در نهایت محصول یاماها به علت بحران مالی و رکورد اقتصادی جهانی آن دوران به مرحلهٔ تولید نرسید. پس از این، هوندا با مدل مفهومی و سه‌چرخ نئووینگ (NeoWing) در نمایشگاه سال 2015 توکیو شرکت کرد. نئووینگ که طبق مدل گلد وینگ (Gold Wing) ساخته شده بود و از دو پیشرانه برقی بهره می برد پس از نمایشگاه توکیو، ناپدید شد.

اولین اسکوترهیبرید دنیا، هوندا PCX رونمایی شد!

در پی به‌تولید نرسیدن محصولات ژاپنی، دو کمپانی فرانسوی فیوریون (Furion) و هندوستانی TVS از محصولات خود رونمایی کردند. محصول فرانسوی از موتور ونکل و موتورسیکلت هندی‌های از سیستم هیبرید مشابه قوانی فنی مدل مفهومی هوندا PCX استفاده می‌کرد. برند مشهور ایتالیایی پیاجو (Piaggio)، خالق اسکوتر وسپا در سال 2010 یک مدل سه‌چرخ هیبرید عرضه کرد. از دلایل عمده توقف تولید سه‌چرخ هیبرید پیاجو، قیمت و هزینهٔ ساخت بالا در کنار عدم صادرات به کشورهای مختلف بود. برندهای مطرح ژاپنی شامل هوندا، یاماها، کاواساکی و سوزوکی همه پتنت‌های مخصوص خود در فناوری هیبرید را پیش برده‌اند؛ اما در آخر موتورسیکلت‌های بنزینی مصرف سوخت پایین و آلایندگی کمی دارند، پس دلیل تولید مدل‌های پیچیده‌تر و گران‌تر چیست؟

اسکوتر هیبرید تولید انبوه، هوندا PCX

اولین اسکوترهیبرید دنیا، هوندا PCX رونمایی شد!

مقامات هوندا رسماً تأیید کردند که مدل هیبرید PCX وارد خط تولید شده است و از هفتهٔ آخر تابستان سال جاری فروش آن در بازار ژاپن شروع می‌شود؛ بنابراین هوندا PCX، نخستین اسکوتر تولید انبوه جهان خواهد بود که از قدرت فنی هیبرید استفاده می‌کند. هوندا دقیقاً تصاویر مدل پروتوتایپ نمایش داده شده در نمایشگاه توکیو را باز نشر کرده است که به‌همین علت، مدل تولیدی با طراحی مشابه مدل پروتوتایپ همراه خواهد بود PCX. هیبرید بر مبنا مدل استاندارد اسکوتر PCX که اوایل سال 2018 عرضه شد، ساخته شده است؛ مدل هیبرید با استفاده از قدرت فنی هیبرید پاسخ‌دهی گاز حساس‌تر، توان بیشتر و مصرف سوخت پایین تری از مدل بنزینی دارد. انرژی در پک بارتری لیتیوم-یون 48 ولتی ذخیره می‌شود و گشتاور اضافه توسط پیشرانه استاتر ACG فراهم می‌شود. هوندا PCX هیبرید دو حالت رانندگی را به ارمغان آورده است؛ یک حالت برای مصرف سوخت پایین‌تر و یک حالت برای ایجاد قدرت بیشتر.

مقایسه مشخصات هوندا PCX هیبرید و بنزینی

اولین اسکوترهیبرید دنیا، هوندا PCX رونمایی شد!

نهایت قدرت و گشتاور هوندا PCX هیبرید به‌ترتیب برابر 14 اسب بخار و 14 نیوتن‌متر در دورموتور 6500 است که البته 4.3 نیوتن‌متر گشتاور بیشتر در دور موتور 3000 توسط پیشرانه برقی فراهم می‌شود. برای مقایسه، مدل‌های بنزینی PCX125 و PCX150 به‌ترتیب با قدرت 9 و 15 اسب بخار و گشتاور 12 و 14 نیوتن‌متر در دور موتورهای 5000 و 6500 همراه هستند. با توجه به این مشخصات، مدل هیبرید در دور موتورهای متوسط قدرتمندتر از مدل PCX125 است ولی حداکثر سرعت آن به مدل بنزینی نمی‌رسد. اسکوترهای هوندا PCX همیشه مصرف سوخت کمتری داشته‌اند؛ مدل هیبرید در هر 100 کیلومتر 1.93 لیتر بنزین مصرف می‌کند و درواقع با یک لیتر بنزین، می‌توان 51.9 کیلومتر مسافت را طی کرد. مدل‌های بنزینی PCX125 و PCX150 در هر 100 کیلومتر به‌ترتیب 1.97 و 2.17 لیتر بنزین لازم دارند؛ به عبارت دیگر، هر یک لیتر بنزین تا 50.7 و 46 کیلومتر مسافت را پوشش می‌دهد. با توجه به این اعداد و تفاوت اندک بین مصرف سوخت مدل هیبرید و PCX125، به احتمال زیاد آلایندگی پایین و حس پاک بودن اسکوتر برای مشتری، جذاب‌تر از مصرف بنزین، خواهد بود.

اولین اسکوترهیبرید دنیا، هوندا PCX رونمایی شد!

هوندا PCX هیبرید با قیمت 432 هزار ین (حدود 3 هزار و 905 دلار) در بازار ژاپن فروخته خواهد شد. مدل‌های بنزینی PCX125 و PCX150 با قیمت‌های 342 هزار و 360 ین (حدود 3 هزار و 95 دلار) و 378 هزار و 680 ین (حدود 3 هزار و 378 دلار) در دسترس هستند و مدل PCX150 با سیستم ترمز ABS برچسب قیمت 395 هزار و 280 ین (حدود 3 هزار و 573 دلار) خورده است. با این تفاسیر، مدل هیبرید 810 دلار یا 26 درصد از مدل بنزینی PCX125، حدود 527 دلار یا 15.6 درصد از مدل PCX150 و 332 دلار یا 9.3 درصد از مدل PCX150 مجهز به ترمز ABS گران‌تر است. با محسابهٔ ساده مشخص می‌شود که برای جبران هزینه بیشتر مدل هیبرید در قالب مصرف سوخت کمتر در برابر PCX150 حدود 280 هزار کیلومتر و دربرابر مدل PCX125 باید حدود 2 میلیون 334 هزار کیلومتر از مدل هیبرید استفاده کرد. باتوجه به این اعداد و ارقام، پیش‌بینی فروش محدود مدل هیبرید هوندا PCX تن‌ها 2 هزار دستگاه در یک سال توسط مقامات هوندا قابل درک می‌شود.

هوندا PCX هیبرید؛ مسیر نامشخص اما با ارزش

اولین اسکوترهیبرید دنیا، هوندا PCX رونمایی شد!

اگر قصد فقط اکتفا کردن به اعداد و ارقام، هوندا PCX هیبرید اسکوتر انقلابی به‌نظر نمی‌رسد اما، مانند خودروی هوندا اینسایت (Insight) محصول سال 1999، تاریخ‌ساز خواهد بود. اگر PCX هیبرید سواری بهتری داشته باشد، بدون تردید بنیان‌گذار عصر نوینی از اسکوترها خواهد شد. هوندا PCX آغازگر مسیری است که آتیهٔ آن مشخص نیست؛ اما اگر این مدل به موفقیت دست نیابد، مسلماً تولید محدود 2 هزار دستگاه آن در سال های بعد به ارزش کلکسیونی این اسکوتر کمک می‌کند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar