5 روند مهم در نمایشگاه خودروی ژنو 2019

5 روند مهم در نمایشگاه خودروی ژنو 2019

نمایشگاه خودروی ژنو را می‌توان مهم‌ترین گردهمایی خودروسازان سرتاسر جهان لقب داد که در ماه‌های ابتدایی سال برگزار می‌شود. ولی امسال این نمایشگاه در سه زمینه خودروهای خاص مربوط به قشر متمول، خودروهای معمولی برای بازارهای جهانی و اروپا و بخش خودروهای پلاگین هیبریدی و تمام برقی برگزار شد. این درحالی است که سایه «جنگ تجاری» و «برگزیت سخت» در سال اخیر چالش و ابهام‌های گوناگونی را برای خودروسازان پدید آورد و خودروسازان از سرتاسر جهان امید دارند تا این نمایشگاه بتواند روح تازه‌ای در بدن سرد صنعت خودرو بدمد.

خودروسازانی که این ماه در نمایشگاه خودروی ژنو گرد یکدیگر آمدند امیدوار هستند تا معرفی و عرضه مدل‌های جدید بتواند باری از دوش آنها بردارد و صنعت خودرو را که اکنون با افت تقاضا رو به رو شده است در بهار امسال رونق ببخشد. بعضی از بزرگ‌ترین خودروسازان در طول 12 ماه اخیر تحت فشارهای بسیاری در جبهه‌های متفاوت قرار داشته‌اند که می‌توان به‌طور ویژه به صنعت عظیم خودروی آلمان اشاره کرد. فورد و جگوارلندروور هم بعد از آنکه در ژانویه از تعدیل هزاران پرسنل خود خبر دادند غایبان بزرگ این نمایشگاه هستند. ازسوی دیگر نگرانی‌ها در اروپا نسبت به آلایندگی‌ها باعث اجرایی شدن مقررات جدیدی برای خودروهای دیزلی شده است که همین عمل کاهش فروش این بخش را به دنبال داشته است. همچنین بازار خودروی چین هم که خیلی از خودروسازان برای رشد تولید خود به آن وابسته هستند در سال 2018 بعد از سه دهه با کاهش تقاضا رو به رو شد. ولی مهم‌ترین چالشی که اکنون گریبانگیر خودروسازان است بحث بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. نمایشگاه سال جاری در ژنو پس از 12 ماه چالش‌های گوناگون برای خودروسازان برگزار شده است که می‌توان به موضوع جنگ تجاری بین آمریکا با چین و اروپا، کاهش تقاضای جهانی، افت رونق در بازار خودروی چین و برگزیت اشاره کرد. از این رو این نمایشگاه دارای حساسیت‌های فراوانی برای غول‌های خودروسازی جهان است.

چالش برگزیت

این آخرین نمایشگاهی است که در ژنو و پیش از برگزیت برگزار خواهد شد چون که براساس توافق انجام شده بریتانیا تا 29 مارس فرصت دارد تا از اتحادیه اروپا خارج شود. در این سه هفته باقی‌مانده امکان تمدید مهلت برای توافق لندن و بروکسل بر سر توافقی برای خروج وجود دارد یا ممکن است یک برگزیت سخت رخ دهد. از این رو و با ایجاد فضای آلوده خیلی از خودروسازان نسبت به پیامدهای برگزیت بدون توافق برای کسب‌وکار خود هشدار داده‌اند. بی‌ام‌و در سیگنالی واضح اعلام کرده است برگزیت سخت که می‌تواند منجر به اعمال تعرفه‌ها بر خودرو و قطعات آن براساس قوانین سازمان تجارت جهانی شود ضربه مهلکی را به بدنه صنعت خودروی بریتانیا وارد خواهد کرد. براساس اعلام این خودروساز آلمانی، برند تولید مینی ون‌های بی‌ام‌و در چنین سناریویی باید با پیامدهای مهلکی دست وپنجه نرم کند که حتی ممکن است ژرمن‌ها را متقاعد کند تا کارخانه خود را در آکسفورد به بیرون از بریتانیا منتقل کنند. مدیران ارشد تویوتا، بنتلی و پژو هم نگرانی‌های مشابهی را در خصوص هزینه‌های کوتاه مدت و بلند مدت اعمال موانع تجاری بین اتحادیه اروپا و بریتانیا بعد از برگزیت ابراز کرده‌اند.

افزایش محبوبیت خودروهای برقی

به‌رغم دردسرهایی که برای جگوارلندروور در سال 2018 رقم خورد و نیز غیبت این خودروساز در ژنو، پیروزی مدل برقی جگوار «آی‌پیس» در بازار خودروی اروپا و کسب عنوان خودروی سال اروپا بر یکی از روندهای کلیدی کنونی در نمایشگاه ژنو تاکید دارد و آن شتاب در حال رشد برقی سازی خودروها دربرهه‌ای است که بهای باتری‌ها کاهش یافته و تقاضا برای خودروهای پاک در حال افزایش است. موفقیت «آی پیس» زمینه را برای طیفی از مدل‌های خودرو فراهم ساخته است که به فناوری باتری‌ها وابسته‌اند. پژو نسخه‌ای برقی از مدل 208 خود را رونمایی کرده است که هدف از آن بازار انبوه است. از طرف دیگر رنو اعلام کرده است که خودروی کلیو جدید این کمپانی دارای گزینه هیبریدی است و «پولستار 2» ولوو درپی ورود به همان بازاری است که در اختیار تسلا قرار دارد. کمپانی فولکس‌واگن که در تلاش است تا لکه ننگ رسوایی دیزل گیت را از دامان خود بشوید یک خودروی برقی را در نمایشگاه ژنو رونمایی کرد که قرار است از سال 2020 به طور انبوه وارد بازار شود.

خودران‌ها می‌آیند

باوجود آنکه هنوز فناوری لازم برای انبوه سازی خودران‌ها وجود ندارد، ولی این تحول در آینده نزدیک رخ می‌دهد. کمپانی آلمانی «ای گو موو» بنا دارد تا مینی بوس‌های تمام خودران خود را تا اواسط دهه آتی به تولید انبوه برساند. لاگوندا، برند دوقلوی آستون مارتین از خروج کراس اوور های خودران خود در خط تولید ولز تا سال 2022 خبر داد. درحالی که همه منتظر فناوری تمام‌خودران‌ها هستند، سیتروئن خودروی مفهومی را معرفی کرده است که رویکرد متفاوتی را به فناوری‌های نوین دارد. این خودروی بهینه می‌تواند توسط هرفردی حتی کسانی که دارای گواهینامه رانندگی هم نیستند مورد استفاده قرار بگیرد.

گران‌ترین خودروهای جهان

در خط پایان ساخت خودروهای لوکس، شرکت‌ها با چالش‌های متفاوتی برای جذب مشتریان ویژه این بازار رو به رو هستند. کمپانی فرانسوی بوگاتی که در ساخت خودروهای سوپرلوکس تبحر دارد در نمایشگاه ژنو «خودروی سیاه» خود را معرفی کرد که با قیمت 11 میلیون یورویی، گران‌ترین خودروی جهان است. گفته می‌شود این خودرو به یک خریدار ناشناس فروخته شده است البته بعضی نیز بر این باورند که فردیناند پیئش، مدیرعامل سابق کمپانی فولکس واگن و نوه پسری فردیناند پورشه (مؤسس کمپانی پورشه)، آن را از پیش خریداری کرده است. پیشرانه «خودروی سیاه» 16 سیلندری است و 1500 اسب بخار قدرت دارد. امری که موجب می‌شود تا مصرف سوختی برابر 35. 2 لیتر در شهر داشته باشد و بتواند تا 420 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد.

برقی‌سازی خودروهای لوکس

جدا از هیولای سیاه بوگاتی، برقی سازی حتی مورد توجه خودروسازان لوکس دیگر هم قرار گرفته است. کمپانی ایتالیایی پینین فارینا خودروی تمام برقی باتیستا را معرفی کرده است که صفر تا صد آن تنها دو ثانیه خواهد بود. چالش کنونی برای لوکس سازان زمان بندی برای تغییر اجتناب ناپذیر به طرف تولید خودروهای برقی است. آدریان‌هال‌مارک، مدیرعامل در ژنو به خبرنگاران گفت: «ما به‌دنبال آن هستیم که تا حد ممکن موتورهای با توان بالا و البته پاک را تولید کنیم. جدا از دی‌اکسیدکربن هرچند این کمپانی آلایندگی دیگری دارد که باید به حال آن فکری کند و آن صدای موتور است. این دست از خودروسازان بر آن تمرکز دارند تا تجربه‌ای از رانندگی در خودروهای برقی را برای خریداران تداعی کنند که آنها متقاعد شوند هزاران پوند بیشتر برای خرید یک خودرو هزینه کنند. پائول بادین، افسر ارشد مالی مک‌لارن در این باره می‌گوید: «در هر صورت ما در صنعت سرگرمی هستیم.»

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar