جالب‌ترین آپشن ها در خودروها

چهارشنبه 17 بهمن 97 ساعت 12:51
جالب‌ترین آپشن ها در خودروها

در تاریخ صنعت پر حاشیه خودروسازی، اغلب ایده‌هایی جذاب و فوق‌العاده وجود داشته‌اند که از دنیای ذهن به دنیای واقعیت راه یافته‌اند. برای مثال در سال ۱۹۳۵، مجله معروف مکانیک، پیشنهاد کرد که برای پیشگیری از بوی سگ‌ها و ریختن موی آن‌ها در خودرو، یک کیسه در کنار کابین آویزان شده تا سگ‌ها داخل آن قرار بگیرند.

یکی دیگر از مشکلات خودروهای اولیه هم ترساندن اسب‌ها بود. به همین دلیل، مهندسی به نام یوریا اسمیت پیشنهاد کرد که در قسمت جلویی هر خودرو، سر چوبی اسب قرار گیرد تا از بروز این مشکل پیشگیری شود. ازاین گونه پیشنهادها و آپشن ها، در صنعت خودرو کم نبوده‌اند.

آپشن امنیتی ضد گروگان گیری ولوو

این آپشن جذاب که در خودروی سدان S80 این کمپانی سوئدی وجود داشت، به صاحب خودرو که در حال نزدیک شدن به آن بود این اجازه را می‌داد تا از باز بودن یا نبودن درب‌های خودرو آگاه شود. همچنین اگر این راننده، یک فرد بسیار مهم، یک سیاستمدار، یک جاسوس بین‌المللی و یا یک تاجر ثروتمند می‌شد، حسگر حساس به ضربان قلبی در خودرو وجود داشت که این شخص را از وجود یک نفر دیگر در صندلی عقب خودرو مطلع می‌کرد.

صندلی‌های چرخان شورلت

این ایده جذاب کمپانی شورلت که البته چندان مورد استفاده قرار نگرفت، یک ایده ساده و درعین‌حال خلاقانه بود. به صورتی که صندلی‌های جلویی خودرو قابلیت چرخشی را داشتند تا برای راننده و سرنشین خودرو، در هنگام سوار یا پیاده شدن، کمترین میزان سختی را ایجاد کنند. این آپشن که در خودروی شورلت لوگونا S3 مورداستفاده قرار گرفت، یک گزینه ایده آل برای افرادی مسن و هم چنین کسانی بود که با مشکلات پا دست‌وپنجه نرم می‌کردند.

صفحه‌های حاوی اطلاعات راننده و خودرو

این ایده یکی از آن ایده‌هایی است که فقط در حد یک ایده باقی ماند و به دنیای تولید و واقعیت راه نیافت، ولی یک تلاش عالی برای حل یک مشکل بزرگ به‌حساب می‌آمد. به صورتی که اگر راننده‌ای با خودروی خود به یک عابر پیاده و یا یک خودروی دیگر برخورد می‌کرد، دیسک‌های کوچکی که حاوی شماره گواهینامه شخص بودند، روی زمین می‌ریختند. بنابراین پس از فرار راننده خطاکار، پلیس می‌توانست به آسانی او را پیدا کند.

سیستم انتقال قدرت با دو اهرم تعویض دنده

هرچند این مورد به عنوان یک راه حل برای حل شدن یک مشکل در خودروها به حساب نمی‌آید، ولی میتسوبیشی از آن فقط برای ایجاد قدرت و مقرون به صرفگی بیشتر، استفاده کرد. به صورتی که با استفاده از دو اهرم تعویض دنده که از پیچیدگی بسیار زیادی هم در مکانیسم گیربکس برخوردار بود، به راننده اجازه می‌داد شمار دنده‌های مورداستفاده خود را دو برابر کند. این یعنی از ۸ دنده برای حرکت به سمت جلو و ۲ دنده برای حرکت به سمت عقب برخوردار می‌شد. این آپشن در خودروهای اواخر دهه ۷۰ میلادی مانند میتسوبیشی میراژ و دوج کلت (Colt)، مورداستفاده قرار گرفت.

فرمانی که نقش بوق را هم بازی می‌کرد

شاید برداشتن دست و بردن آن به سمت مرکز فرمان برای بوق زدن کاری خسته کننده و زمان‌بر به‌حساب بیاید. به همین دلیل در دهه ۶۰ میلادی، شخصی در نمایشگاه دیترویت آمریکا از فرمانی استفاده کرد که به‌جای قرار گرفتن بوق در وسط فرمان، کل فرمان نقش بوق را بازی می‌کرد. کافی بود راننده هر نقطه از فرمان را فشار داده تا بوق قرارگرفته زیرپوشش پلاستیکی فرمان به صدا دربیاید. تنها مشکل این آپشن مقاومت کم پلاستیک در برابر سرما و گرما و فرسوده‌شدن طی زمان بود.

آپشن مینی بار کادیلاک

در سال ۱۹۵۷، کادیلاک بر روی خودروی Eldorado خود، آپشنی قرارداد که کابین آن را بیشتر شبیه بارها و کافه‌های کوچک می‌کرد. به صورتی که با برگرداندن قسمتی از داشبورد خودرو به سمت سرنشین، راننده و سرنشین جلویی می‌توانستند به آسانی نوشیدنی خود را خورده و به دلیل وجود ۴ لیوان فلزی در آن قسمت، از ریختن حتی یک قطره از نوشیدنی روی کف خودرو هم پیشگیری می‌شد.

فرمان باقابلیت جابجایی کمپانی فورد

هرچند فرمان‌های به‌اصطلاح تلسکوپی و باقابلیت حرکت، امروزه در خودروها شایع شده و زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرند، ولی این آپشن در اواسط قرن اخیر، جزو تکنولوژی‌های تک محسوب می‌شد. فورد بر روی مدل تاندربرد ۱۹۶۱ خود از فرمانی استفاده کرد که می‌توانست تا چند سانتی متر به سمت چپ یا راست جابجا شده و به راننده برای دسترسی داشتن مناسب‌تر به فرمان، راحتی بیشتری می‌بخشید.

سیستم پخش بوی عطر مرسدس بنز

این آپشن که در خودروهای نسل فعلی کلاس C.، S. و E. مرسدس به کار می‌روند، تنها توسط این کمپانی اصیل آلمانی مورداستفاده قرار نمی‌گیرند؛ ولی این سیستم که البته قیمت آن چندان ارزان هم نیست به طوری عمل می‌کند تا به دلخواه راننده و سرنشینان، بوی عطری که موردپسند سرنشینان باشد را داخل کابین خودرو پخش کند.

برترین‌ها

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar