بنزین معمولی چه بلایی سر خودرو می‌آورد؟

بروزرسانی در: چهارشنبه 8 آبان 98 ساعت 13:08
بنزین معمولی چه بلایی سر خودرو می‌آورد؟

تنها راه‌حل موجود خرید "اکتان" از فروشگاه‌های معتبر است و به شما این قابلیت را خواهد داد که واحد اکتان بنزین خودرو شما بین ۵ تا ۱۲ واحد افزایش پیدا کند. میزان افزایش واحد اکتان بنزین شما در کاتالوگ "اکتان بوستر" خریداری شده ذکر شده است.

متاسفانه بنزین معمولی عرضه شده در جایگاه‌های سوخت کشور سازگاری مناسبی با خیلی از خودروهای وارداتی و مونتاژ داخل ندارد و می‌تواند در بلند مدت صدمات شدیدی به پیشرانه این محصولات وارد نماید. در ایران دو نوع بنزین به طور معمولی و سوپر عرضه می‌شود. بنزین معمولی دارای اکتان ۸۷ و بنزین سوپر دارای اکتان ۹۵ هست که متاسفانه چند ماهی می‌شود این بنزین هم نایاب شده است. ولی تنوع بنزین عرضه‌شده در سطح اروپا بیشتر است.

بنزین دارای یک درجه کیفی است که اصطلاحاً به آن اکتان گفته می‌شود. اکتان، مشخص‌کننده میزان مقاومت بنزین در مقابل ضربه موتور است و هرچه این امتیاز بالاتر باشد بنزین در مقابل ضربه موتور مقاومت بیشتری دارد، به‌زبانی ساده‌تر، بنزینی که اکتان بالاتری دارد، بیشتر می‌تواند فشرده شود (به‌همراه هوا) و دیرتر به خاطر حرارت تولیدی از عمل فشرده‌سازی منفجر شود.

طبق گزارش رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با استفاده از بنزین اکتان بالا، می‌توان از نرخ‌های فشرده‌سازی بالاتری استفاده کرد، لازم به ذکر است که نرخ فشرده‌سازی مستقیماً با مقرون به صرفه بودن حرارتی در ارتباط است و هرچه نرخ فشرده‌سازی بالاتر باشد، موتور مقرون به‌صرفه‌تر عمل خواهد کرد. همچنین زمان‌بندی پیشرفته احتراق، به‌کمک بنزین اکتان بالا ممکن می‌شود، یعنی شمع به‌خوبی هنگامی که پیستون به بالاترین وضعیت فشرده‌سازی می‌رسد عمل می‌کند.

خودروهای شهری با بنزین اکتان بالاتر عملکرد بهتری دارند به‌شرطی که برای بنزین اکتان بالا طراحی شده باشند (خودروهای تولید داخل با بنزین اکتان بالا سازگار نیستند)، اگر سازنده خودروی شما گفته باشد که بنزین معمولی استفاده کنید، بنزین اکتان بالا در عملکرد آن تفاوت قابل توجهی نخواهد داشت اما اگر خودرویی توصیه شده باشد که از بنزین اکتان بالا در آن استفاده کنید، عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت.

حال که بنزین با اکتان ۹۳ به بالا در جایگاه‌های سوخت یافت نمی‌شود چاره چیست؟

در چنین وضعیتی تنها راه‌حل موجود خرید "اکتان" از فروشگاه‌های معتبر است و به شما این قابلیت را خواهد داد که واحد اکتان بنزین خودرو شما بین ۵ تا ۱۲ واحد افزایش پیدا کند. میزان افزایش واحد اکتان بنزین شما در کاتالوگ اکتان خریداری شده ذکر است.

"اکتان‌" در حجم‌های ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی‌لیتر در بازار موجود است که ریختن کل محصول داخل باک پیش از هر بار سوخت‌گیری کامل (باک پر) لازم می‌باشد.

مزایای استفاده از "اکتان" برای خودروهای وارداتی و مونتاژ داخل:

۱– افزایش عدد اکتان سوخت به میزان ۵ تا ۱۲ واحد

۲– کاهنده صدور میزان ذرات، هیدروکربن‌ها، مونوکسید کربن و اکسید‌های نیتروژن

۳– بهبود عملکرد سیستم سوخت و تمیز کردن بعضی از بخش‌های آن

۴– افزایش بازدهی موتور

۵– عدم ایجاد رسوب

۶– کمک به کاهش میزان مصرف سوخت

۷– تمیز‌کننده موتور خودرو

۸– جلوگیری از آسیب‌های ناشی از مصرف بنزین با اوکتان پایین

۹– عدم ایجاد آسیب برای کاتالیزور اگزوز و سنسور اکسیژن

۱۰– تراکم سوخت را در موتور بالا برده و بدون تغییر در اندازه آن، قدرت بیشتری به خودرو می‌دهد

۱۱– حفاظت از سوپاپ‌ها

۱۲– کاهش ریپ زدن

لازم به ذکراست، در اروپا بنزین‌هایی با اکتان ۹۵، ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۰۰ عرضه می‌شوند که قیمت‌های متفاوتی دارند و کیفیت آنها با نماد اختصاری RON به‌معنای Research Octane Number مشخص می‌شود.

کار

نظرات مردمی در مورد قیمت بنزین

چند واقعیت اقتصادی و افزایش قیمت بنزین

گوگرد بنزین در تهران مشکلی ندارد و قابل قبول است

افزایش قیمت بنزین و کاهش یارانه، به افزایش تورم منجر نخواهد شد؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar