مزایا و معایب موتور انژکتوری و موتور کاربراتوری را بشناسید

بروزرسانی در: سه شنبه 16 مهر 98 ساعت 11:32
مزایا و معایب موتور انژکتوری و موتور کاربراتوری را بشناسید

خودروهای‌ انژکتوری برتری‌های بسیاری نسبت به موتورهای کاربراتوری دارند که آلایندگی کمتر و مصرف سوخت بهینه از جمله این مزایا هستند.

خودروهای انژکتوری درحالت سرد و گرم به آسانی استارت خورده و روشن می‌شوند و عیب یابی آسان و سریع دارند. خودروهای انژکتوری ضمن مصرف سوخت کمتر و قدرت بیشتر بسیار پاک‌تر از خودروهای کاربراتوری هستند.

اگر ازخودروی انژکتوری استفاده می‌کنید و یا درحال انتخاب این نوع ازخودروها هستید آگاهی از مطالب زیر به شما کمک می‌کند تا علاوه بر دانستن نکات فنی ویژه در استفاده از خودروهای انژکتوری اطمینان خاطر و راحتی بیشتری را احساس کنید.

تنظیم پایدار

از مشکلات خودروهای کاربراتوری آنست که این خودروها با گذشت زمان در اثر کارکرد از تنظیم و پایداری خارج شده و با تغییر وضعیت آب و هوائی و فشار محیط نیاز به تنظیم دوباره نسبت هوا به سوخت و زمان جرقه براساس شرایط جدید دارند چون که عدم تنظیم دوباره، افزایش مصرف سوخت و میزان آلایندگی و کاهش توان موتور و نیز بد کارکردن موتور را به دنبال خواهد داشت.

اما درخودروهای انژکتوری با توجه به اینکه پیشرانه خودرو مجهز به مجموعه تنظیم هوشمند است لذا با قرار گرفتن خودرو در وضعیت محیطی جدید با درک عوامل مؤثر مثل دما و فشار خود را به طور خودکار با شرایط تطبیق داده و نیازی به تنظیم ندارد و دقیقاً عملکرد مشابهی درمیزان مصرف سوخت، میزان آلودگی و خوب کارکردن درشرایط گوناگون دارد.

رانندگی بهتر

رانندگی با یک خودروی انژکتوری به مراتب بهتر و راحت‌تر از یک خودروی کاربراتوری است. این موضوع هنگامی که می‌خواهید به خودرو شتاب مثبت بدهید یا زمانی که قصد توقف دارید (شتاب منفی) به خوبی خود را نشان می‌دهد.

در حالات فوق از تکان‌های شدید خبری‌ نیست. همچنین درحالت سبقت گیری با درک مجموعه مدیریت موتورازرفتار راننده، شتاب گیری بسیار بهتراز خودرو کاربراتوری در شرایط مشابه خواهد بود. علت این موضوع وجود مجموعه مدیریت موتور است که شرایط رانش خودرو را تحت کنترل دارد و از پیش در هنگام تنظیم خودرو برنامه ریزی شده است.

عیب یابی

عیب یابی خودروهای انژکتوری به مراتب آسان‌تر و سریع‌تر از خودروهای کاربراتوری انجام می‌شود. زمانی که ایرادی در خودرو حادث شود پس از اتصال دستگاه عیب یاب به جعبه مدیریت موتور، مشخص می‌شود در کدام قطعه یا قطعات از مجموعه موتور ایراد وجود دارد و لذا تشخیص ایرادهای خودرو توسط نرم افزار انجام شده و از حالت تجربی و روشهای سعی و خطا که در مورد تعمیرات خودروهای کاربراتوری انجام می‌شود، خارج می‌گردد.

استارت راحت‌تر

درخودروی انژکتوری به خاطر اینکه میزان نسبت سوخت به هوای مورد نیاز موتور و نیز زمان بندی مناسب جرقه براساس درک مجموعه مدیریت موتور از شرایط محیط (دما و فشار) به طور اتوماتیک تنظیم می‌شود لذا در روزهای سرد یا در روزهای گرم راه اندازی خودرو بسیار راحت بوده و در کمترین زمان ممکن انجام می‌گیرد.

پاک‌تر

خودروی انژکتوری آلودگی کمتری نسبت به خودروی کاربراتوری تولید می‌کند. تنظیم اتوماتیک نسبت هوا به سوخت، تنظیم مناسب زمان بندی جرقه، نحوه تزریق سوخت، حالت پایدار موتور، امکان بهره گیری از واکنش گرهای شیمیائی (کاتالیست ها) در مسیر اگزوز و... از جمله عواملی هستند که موجب می‌شوند خودروهای انژکتوری کم آلاینده ترباشند.

اگر به آن بیاندیشیم که فرزندانمان از هوائی استفاده می‌کنند که ما در آن رانندگی می‌کنیم این موضوع اهمیت بیش از پیش پیدا می‌کند. حال آنکه یکی از مهمترین دلایل برای ساخت خودروهای انژکتوری کاهش آلودی بوده که سیاست‌های کشور هم بر آن تأکید دارد.

مزایای کلی موتورهای انژکتوری

مزایای بی‌شمار این نوع موتورها موجب شده که خودروسازان به استفاده از آن در مقایسه با سیستم کاربراتوری تمایل بیشتری داشته باشند. این مزایا عبارتند از:

افزایش راندمان حجمی و حرارتی موتور

بهبود عملکرد و افزایش گشتاور و توان خروجی موتور

حجم نسبتاً ثابت هوای ورودی

کاهش مصرف سوخت به خاطر استفاده از سیستم‌های اندازه‌گیری دقیق الکترونیکی

عدم نیاز به ساسات و روشن شدن بهتر و سریع‌ترموتوردرهوای سرد

ارتعاشات و ضربات کمتر موتور

کاهش تولید آلایندگی که با توجه به استانداردهای سخت‌گیرانه، مهم‌ترین مزیت این سیستم‌ها محسوب می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب سعی شد که به طور مختصر شما عزیزان را با دو سیستم سوخت‌رسانی کاربراتوری و انژکتوری آشنا کرده و همچنین به بیان مزایا و معایب هریک بپردازیم. در نهایت این مقاله را در چند جمله زیرجمع‌بندی می‌کنیم:

وجود قطعات حساس، قیمت بالا، نیاز به تخصص برای تعمیر، پیچیدگی سیستم، نیاز به نگهداری بیشتر و نیاز به سوخت با عدد اکتان بالاتر معایب اصلی سیستم‌های انژکتوری نسبت به کاربراتوری محسوب می‌شوند که البته در برابر مزایای آن قابل چشم پوشی هستند.

به خاطر قوانین سخت‌گیرانه در رابطه با آلودگی محیط ‌زیست و همچنین مصرف سوخت بهینه‌تر، امروزه سیستم‌های انژکتوری درخودروهای تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم‌های کاربراتوری به خاطر هزینه تولید کمتر وهمچنین تعمیرات ساده‌تر، در موتورسیکلت‌ها مورد استفاده می‌گیرد که انتظار می‌رود این موضوع در آینده تغییر کند و شاهد استفاده از سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری در این وسایل نقلیه باشیم.

تسنیم

دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

دلیل صدای غیرعادی زمان ترمز گیری چیست؟

چه کنیم خودروی ما نیاز به تعمیر نداشته باشد؟

مزایای استفاده از باد نیتروژن برای لاستیک خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar