۱۰ عادت بد رانندگی که باید آنها را ترک کرد

بروزرسانی در: یکشنبه 1 دی 98 ساعت 13:12
10 عادت بد رانندگی که باید آنها را ترک کرد

در این مطلب قصد داریم ۱۰ عادت بد رانندگی را به شما نشان بدهیم که ممکن است ترک نکردن این عادت‌های بد رانندگی باعث وارد شدن صدمه به خودرو شما بشود.

«امروزه خودرو یکی از بخش‌های جدانشدنی در زندگی انسان‌هاست و همچون دیگر تولیدات بشر از شرایط و خصوصیات خاص خود بهره‌مند است. از آنجایی که خودرو از اجزا و قطعات گوناگون و گسترده‌ای تشکیل شده است، این مجموعه‌ از قطعات و تجهیزات مختلف که در کنار یکدیگر در سرعت و فشار بالا و شرایط جوی گوناگون و متفاوت کار می‌کنند، نیاز به دانستن نحوه استفاده صحیح و مناسب با توجه به نکات توصیه شده از طرف متخصصان و تولیدکنندگان دارد. در استفاده از خودرو هم مثل خیلی از موضوعات گوناگون در جامعه نکات و باورهای غلط و عادت‌های اشتباهی در رابطه با شرایط نگهداری این وسیله وجود دارد.

گرم کردن خودرو با روشن بودن طولانی مدت درجا!

یکی از عادت‌های غلطی که دربین اکثر صاحبان خودرو رواج یافته  روشن کردن خودرو در شروع روز و اجازه دادن برای در جا کار کردن خودرو به مدت چندین دقیقه برای گرم شدن پیشرانه آن است! اما این یک روش غلط برای گرم کردن پیشرانه و اجزای خودرو است؛ چون که با کار کردن در جای خودرو بیش از نزدیک به یک دقیقه این عمل به مرور باعث رقیق شدن روغن می‌شود و احتمال مخلوط شدن سوخت و روغن را بالا می‌برد. همچنین موجب افزایش مصرف سوخت هم می‌شود. بهترین راه برای گرم کردن خودرو پس از حدود یک دقیقه کارکردن درجا و حرکت با دنده ۱ یا۲ در حدود یک کیلومتر است.

فشردن پدال کلاچ در حین حرکت در مسیر

یکی از عادت‌های بد رانندگی رایج در بین بعضی از رانندگان بازی با پدال کلاچ در حین حرکت خودرو و اصطلاحاً نیم کلاچ حرکت کردن است که این امر موجب افزایش مصرف سوخت و آسیب رسیدن به صفحه و دیسک کلاچ خودرو و در نتیجه با بالا رفتن استهلاک صفحه کلاچ، این مجموعه سریع‌تر دچار فرسودگی می‌شود.

نگه داشتن پدال گاز و کلاچ پشت چراغ قرمز

بیشتر افراد در هنگام توقف پشت چراغ قرمز عادت به متوقف نگه داشتن خودرو با فشردن پدال‌های کلاچ و ترمز دارند. این امر به واسطه درگیر کردن صفحه کلاچ و همچنین لنت‌های ترمز باعث بالا رفتن استهلاک قطعات شده و موجب از بین رفتن سریع‌تر آنها می‌شود. در هنگام توقف در پشت چراغ قرمز بهتر است از ترمز دستی در خودروهای دنده‌ای و حالت پارک در خودروهای اتوماتیک استفاده کنیم.

قرار دادن دست بر روی سر دنده هنگام حرکت خودرو و استفاده از آن به عنوان استراحتگاه دست!

یکی دیگر از عادت‌های بد در رانندگی قرار دادن دست بر روی دسته دنده در حین حرکت خودرو است که به نوعی از اهرم دنده به عنوان محل تکیه گاه دست استفاده می‌شود. این رویه در صورت ادامه دار بودن بدلیل فشار بر رو چرخدنده‌ها به مرور باعث فرسودگی سریع‌تر قطعات گیربکس می‌شود.

شتاب‌گیری و ترمزگیری ناگهانی

شروع حرکت پرشتاب و همچنین ترمزهای شدید و ناگهانی یکی از عادت‌های بد در رانندگی است که اگر مستمر باشد باعث بالا رفتن استهلاک مجموعه‌های انتقال قدرت، سیستم تعلیق، سیستم ترمز و چرخ‌های خودرو می‌شود که می‌تواند هزینه‌های اضافی را به شما تحمیل کند.

ترمز گیری بر روی سرعت‌گیر!

یک عادت بد رانندگی در شهر که می‌تواند بسیار مخرب باشد، ترمزگیری بر روی سرعت گیرها هنگامی‌که سرعت خودرو بالا است، است. این عمل می‌تواند فشار زیادی را به سیستم تعلیق خودرو، رینگ‌ها، لاستیک‌ها و اتاق و شاسی خودرو وارد کند که در صورت بالا بودن سرعت و وزن بالا بر روی خودرو می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به خودرو وارد کند. در هنگام مشاهده سرعت گیرها بهتر است که عمل ترمزگیری را قبل از رسیدن به سرعت گیر انجام دهیم و سرعت خودرو را پیش از سرعت گیر کاهش دهیم و هنگام عبور از روی سرعت گیر پای خود را از روی پدال ترمز برداریم.

استفاده ممتد از ترمز در سراشیبی!

در هنگام پایین آمدن از سراشیبی و مسیرهای سرپایینی اگر در تمام مسیر از پدال ترمز برای کم کردن سرعت خودرو استفاده کنیم هم حرکت خطرناکی با داغ کردن لنت‌های ترمز و امکان از کار افتادن سیستم ترمز وجود دارد و هم موجب بالا رفتن شدید استهلاک ترمزها و دیسک ترمز در خودرو می‌شود. در هنگام حرکت در سرپایینی بهتر است از دنده سنگین استفاده کنیم و در مواقع نیاز پدال ترمز را فشار دهیم.

رانندگی با باک خالی!

این روزها با بالا رفتن هزینه‌های نگهداری خودروها و با توجه به قیمت سوخت بیشتر رانندگان تا مرز تمام شدن بنزین خودرو رانندگی می‌کنند! این موضوع یکی از عادت‌های بد رایج در استفاده از خودرو است؛. چون که پایین بودن میزان سوخت در باک خودرو ممکن است با وارد شدن هوا به پمپ بنزین موجب سوختن پمپ بنزین خودرو شود و هزینه بالایی را به مالک خودرو تحمیل کند. توصیه می‌شود در هنگام روشن شدن چراغ بنزین خودرو در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به سوخت گیری اقدام کنید.

گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو!

یک عادت قدیمی‌ و رایج در بین رانندگان وجود دارد که البته بیشتر در بین رانندگان پر سن و سال‌تر بیشتر مشاهده می‌شود. این که بعضی از افراد عادت به گاز دادن به خودرو پیش از خاموش کردن آن دارند. این کار قبلاً در خودروهای با سیستم کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می‌شد. اما در خودروهای انژکتوری گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو موجب باقی ماندن مقداری سوخت مشتعل نشده در سیلندرها و انژکتور می‌شود که به مرور می‌تواند باعث خوردگی و خرابی سوزن‌های انژکتور و کارکرد بد موتور شود.

خاموش نکردن خودرو پس از مسافت‌های طولانی!

خاموش کردن خودرو پس از طی مسافت‌های طولانی و درجا کارکردن آن برای مدتی، بیشتر در خودروهای دیزلی مرسوم است. این عمل در خودروهای بنزینی باعث بالا رفتن دمای خودرو و همچنین در دراز مدت باعث فرسودگی در سیستم اگزوز خودرو می‌شود. در صورت بالا بودن دمای خودرو پس از خاموش شدن نیز فن‌های خودرو می‌توانند روشن شده و موتور را خنک کنند.

عصر ایران

همه چیز درباره تیونینگ خودرو

نکات مهم درباره گیربکس اتوماتیک

نکات مهم درباره استارت زدن خودرو

۶ راهکار برای آلایندگی کمتر خودروی شخصی

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar