۱۰ نشانه و علامت یک خودروی خراب

بروزرسانی در: شنبه 17 فروردین 98 ساعت 17:27
10 نشانه و علامت یک خودروی خراب

عدم توجه به این نشانه‌ها می‌تواند خرج زیادی روی دستتان بگذارد. تعویض دنده سخت، لرزش فرمان و دودهای غیرعادی را هیچ وقت دست کم نگیرید!

خودروها ماشین‌هایی پیچیده هستند که از هزاران قطعه مختلف تشکیل شده‌اند. با گذر زمان این قطعات مستهلک می‌شوند، آسیب می‌بینند و مشکلاتی را برای شما ایجاد می‌کنند. تعمیر آن‌ها می‌تواند هزینه بر باشد، ولی از نظر اقتصادی نیز بسیار به صرفه‌تر است تا به محض متوجه شدن وجود ایراد در یکی از قطعات، به سرعت نسبت به رفع آن اقدام کنید. بدین صورت، شما می‌توانید از بروز مشکلات بزرگ‌تر و پیچیده‌تر برای خودروی خود جلوگیری کنید. در ادامه مطلب با زد فور کار همراه شوید تا شما را با ۱۰ نشانه یک خودروی معیوب که باید جدی بگیرید آشنا کنیم.

برآمدگی تایر:

اگر از روی یک شیء تیز یا سنگ با خودرو عبور کنید، یا اگر باد تایرها بیش از حد باشد، با این مشکل ممکن است مواجه شوید. برآمدگی تایرها معمولاً حباب‌هایی از هوا در دیواره کناری تایر هستند که هوا از طریق مجاری داخل تایر به آن قسمت وارد شده است. این برآمدگی‌ها را به راحتی می‌توان متوجه شده و هر لحظه امکان ترکیدن آن‌ها وجود دارد. برای پیشگیری از به وقوع آمدن یک اتفاق خطرناک، به سرعت نسبت به اقدام تایرهایی که برآمدگی روی دیواره کناری خود دارند اقدام کنید.

تعویض سخت دنده:

این مشکل معمولاً نشانه‌ای از وجود مشکل در سیستم گیربکس خودرو است. سیستم کلاچ مستهلک، دنده‌های خراب و کم بودن واسکازین همه می‌توانند سبب تعویض سخت دنده شوند. مشکل هرچه باشد، با گذر زمان اگر نسبت به رفعش اقدام نشود اوضاع بدتر و بدتر خواهد شد. نهایتاً، اگر اهمیتی به موضوع ندهید ممکن است گیربکس خودروی شما به طور کلی از کار بیفتد. خرید یک گیربکس جدید بسته به نوع خودرو می‌تواند میلیون‌ها تومان هزینه روی دستتان بگذارد، از این رو همیشه رفع مشکلات به محض پی بردن به آن‌ها ارزان‌تر برایتان تمام خواهد شد.

تسمه‌های پرسروصدا:

تسمه دینام، پروانه یا تایم همه به کارکرد صحیح موتور خودرو و همچنین تأمین برق سیستم‌های الکتریکی خودرو کمک می‌کنند. اگر صداهای عجیب و غریبی از کاپوت خودرو می‌شنوید، معمولاً این صداها نشانه تسمه‌های مستهلک است. گاهی اوقات تسمه خراب نشده و فقط با یک تنظیم ساده می‌توان مشکل را رفع کرد، ولی تسمه‌های برخی خودروها قابل تنظیم نیستند. در هر حال، پیشنهاد ما به شما این است که سریعاً مشکل را رفع کنید. تسمه‌های مستهلک در صورت پاره شدن می‌تواند سبب رسیدن آسیب‌هایی بسیار گران قیمت به قطعات داخلی موتور مانند سوپاپ‌ها شود.

بوی ناآشنای اگزوز:

دودی که از اگزوز خارج می‌شود همیشه کمی بو دارد، ولی اگر بو تشدید شود یا بویی ناآشنا و عجیب و غریب از اگزوز استشمام کنید، این موضوع می‌تواند به معنی وجود یک مشکل داخل موتور باشد. یکی از مشکلات رایج می‌تواند نشتی مایعات مختلف روی بخش‌های داغ موتور باشد که بوهایی عجیب و غریب تولید می‌کند. مبدل کاتالیزوری خودرو به گونه‌ای طراحی شده تا دود اگزوز را فیلتر کند، از این رو بوی شدید دود اگزوز می‌تواند به معنی خراب بودن این قطعه باشد. ترکیب سوخت و هوا نیز در صورت نادرست بودن بویی نامطبوع تولید می‌کند، اتفاقی که سبب افزایش مصرف سوخت هم می‌شود. با کمک از حس بویایی خود تلاش کنید تا منبع تولید بوی نامطبوع را بیابید.

خط و خش روی رنگ:

یک خط و خش کوچک روی رنگ بدنه می‌تواند دردسرهای زیادی تولید کند. علاوه بر زیباتر کردن بدنه خودرو، رنگ وظیفه محافظت از پنل های فلزی بدنه در برابر عناصر بیرونی را دارد. در اثر خط و خش‌های ایجاد شده این پنل ها در معرض رطوبت قرار گرفته و ممکن است این موضوع سبب زنگ زدن یا حتی پوسیدن آن بخش از بدنه شود. با کمک قلم‌های خش گیر رنگ موجود در بازار می‌توانید این مشکل را حل کنید. حتی از لاک ناخن هم می‌توان برای این کار کمک گرفت.

فرمان لرزان:

مشکلات زیادی می‌توانند سبب لرزش فرمان در هنگام رانندگی شوند. سیستم تعلیق معیوب یا میزان فرمان نادرست یکی از دلایل اصلی این مشکل هستند. رینگ و تایرهایی که بالانس نیستند نیز که به نوبه خود سبب خوردگی تایر می‌شود نیز می‌توانند علت این مشکل باشند. اگر بلبرینگ چرخ مستهلک شده باشد نیز معمولاً این مشکل پیش می‌آید و در بدترین حالت ممکن، خراب شدن بلبرینگ چرخ می‌تواند سبب جدا شدن رینگ از خودرو شود. مشکل هرچه باشد، فرمانی که هنگام رانندگی می‌لرزد قطعاً کنترل شما روی خودرو را کاهش خواهد داد.

ترمزهای پرسروصدا:

به طور کلی، وجود سروصدای زیاد هنگام ترمزگیری بدین معنی است که خودروی شما به یک جفت لنت ترمز جدید نیاز دارد. لنت ترمز یک صفحه فلزی دارد که با ساییده شدن لنت، نهایتاً بیرون آمده و در برخورد با دیسک ترمز، صدایی بسیار گوش خراش تولید می‌کند! این نشانه واضحی است که باید لنت‌ها را عوض کنید، هر چقدر تعلل داشته باشید صدا بدتر شده و توانایی ترمز خودرو کاهش خواهد یافت.

لامپ سوخته:

سوختن لامپ چراغ جلو یا عقب تاثیری روی نحوه کارکرد خودروی شما نخواهد گذاشت، ولی این موضوع علاوه بر جلب توجه پلیس، می‌تواند سبب افزایش ریسک تصادف شما شود. با تعویض هرچه سریع‌تر لامپ معیوب، علاوه بر عدم نیاز به پرداخت جریمه پلیس ایمنی خودروی خود را نیز افزایش خواهید داد.

دود:

اگر داخل کابین دود می‌بینید، ادامه رانندگی با خودرو می‌تواند بسیار خطرناک باشد. مشکلات زیادی می‌تواند سبب دود کردن خودرو شود، ولی از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به نشتی مایعات، مشکلات الکتریکی یا کالیپر ترمز قفل کرده اشاره کرد. تا زمانی که منبع دود را پیدا و مشکل را برطرف نکرده‌اید دوباره رانندگی نکنید، در غیر این صورت قطعاً خطر آتش سوزی برای خودروی شما وجود خواهد داشت.

چراغ چک موتور:

روشن شدن چراغ چک موتور روی داشبورد می‌تواند بسیار رمزآلود باشد! روشن شدن این چراغ به شما می‌گوید که مشکلی در موتور وجود دارد، ولی دقیقاً اشاره‌ای به این که مشکل چیست ندارد. آیا مشکلی الکتریکی است یا مکانیکی؟ بزرگ است یا کوچک؟ تا زمانی که خودروی خود را دیاگ بزنید پاسخ این سؤالات را دریافت نخواهید کرد، بنابراین بهتر است با روشن شدن چراغ چک سری به مکانیک خود بزنید.

منبع ترجمه: yourmechanic

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar