۴ مزیت استفاده از پوشش سرامیکی بدنه خودرو

بروزرسانی در: یکشنبه 11 فروردین 98 ساعت 15:42
4 مزیت استفاده از پوشش سرامیکی بدنه خودرو

اگر جزء آن دسته از مالکان خودرو هستید که همیشه دوست دارند خودرویشان تمیز و رنگی براق داشته باشد، پس حتماً تاکنون اسم پوشش سرامیکی بدنه خودرو را شنیده‌اید. پوشش سرامیکی مانند واکس بدنه به عنوان یک لایه محافظ روی رنگ خودروی شما کار می‌کند، با این تفاوت که دوام آن بسیار بسیار بیشتر است.

به عنوان یک پلیمر مایع، پوشش سرامیکی بدنه خودرو به روی لایه رنگ خودرو می‌چسبد و به عنوان نخستین لایه دفاعی در برابر خط و خش، کثیفی و آب عمل می‌کند. پوشش سرامیکی معمولاً پایه رزینی یا کوارتزی دارد و از تکنولوژی نانو برای تشکیل لایه‌هایی نازک روی بدنه خودروی شما و پر کردن تمامی منافذ موجود روی رنگ استفاده می‌نماید. حالت مایع آن به سرعت تبخیر شده و یک لایه خارجی روی بدنه خودرو ایجاد می‌کند.

4 مزیت استفاده از پوشش سرامیکی بدنه خودرو

پوشش سرامیکی روی بدنه هر خودرویی که استفاده شود، ظاهر آن را بسیار زیباتر و جذاب‌تر خواهد کرد. البته برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن، کیفیت خود رنگ باید بالا بوده و لایه رنگ نباید خیلی نازک شده باشد. تمیز بودن بدنه خودرو نیز بسیار مهم بوده و در صورت وجود ذرات خارجی روی بدنه، نتیجه کار آن چنان که باید خوب نخواهد بود.

استفاده از پوشش سرامیکی روی بدنه خودرو، ۴ مزیت اصلی برای خودرو دارد که در این مطلب، می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم. لطفاً در ادامه مطلب با زد فور کار همراه باشید.

۱ - پوششی با دوام و ماندگاری بسیار بالا

معمولاً برخی مالکان خودرو از لایه‌های مختلفی روی رنگ خودرو برای محافظت از آن استفاده می‌کنند. بسته به برندی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، پوشش رنگ بدنه می‌تواند بین یک تا سه سال دوام بیاورد. پوشش سرامیکی رنگ بدنه با کیفیت می‌تواند تا ۵ سال از رنگ بدنه خودروی شما بدون نیاز به تعویض محافظت کند. برخی برندهای معروف حتی گارانتی هم برای محصول خود ارائه می‌نمایند. واکس بدنه در بهترین حالت فقط چند ماه می‌تواند از رنگ بدنه محافظت کند.

در حالی که پوشش سرامیکی بدنه خودرو بادوام‌ترین آپشن برای محافظت از رنگ بدنه خودرو نصب می‌شود، زدن آن روی بدنه خودرو بالطبع زمان بیشتری هم می‌برد. به طور کلی، پروسه استفاده از پوشش سرامیکی روی رنگ بدنه خودرو شامل تمیز کردن کلی بدنه از هر گونه کثیفی و ذرات و حتی خط و خش‌های ریز می‌شود.

۲ - نقشی مانند یک لایه محافظ دارد

پوشش سرامیکی بدنه خودرو به عنوان یک لایه اضافی روی بدنه، نقش محافظت از رنگ بدنه در برابر موارد آسیب زن به رنگ دارد:

آب: از آن جایی که پوشش سرامیکی آب گریز است، پس از استفاده به هیچ وجه آب روی بدنه خودرو نمی‌تواند بماند و بدین ترتیب، دیگر خبری از مشکلاتی مانند زنگ زدگی یا رطوبت روی بدنه نخواهد بود.

مواد شیمیایی: برخی مواد شیمیایی، مانند آن چه در فضولات پرندگان، مواد شوینده، بنزین، روغن ترمز، پولیش کفش و خمیر ریش یافت می‌شود به شدت به رنگ بدنه خودرو آسیب می‌زنند. وقتی روی بدنه یک لایه پوشش سرامیکی وجود دارد، در صورت ریخته شدن مواد شیمیایی روی بدنه، ابتدا این لایه آسیب خواهد دید و در واقع، آسیبی به لایه رنگ بدنه وارد نخواهد شد.

اشعه ماورا بنفش: اشعه‌های ماورای بنفش می‌تواند سبب اکسیده شدن و نهایتاً از بین رفتن لایه رنگ بدنه شوند. این اشعه همچنین فرآیند پوسیدن یا زنگ زدن بدنه خودرو را سرعت می‌بخشد. با استفاده از پوشش سرامیکی خودرو، این مشکل حل می‌شود و بعد از مدتی، سن خودرو بسیار کم‌تر از آن چه واقعاً هست نشان داده خواهد شد.

خط و خش: گرچه گاهی اوقات برخی پوشش سرامیکی را به عنوان لایه‌ای ضد خش معرفی می‌کنند، ولی این موضوع صحت ندارد و پوشش سرامیکی فقط تا حدودی در برابر خط و خش مقاوم است. با این اوصاف، اگر بدنه خودروی شما پوشش سرامیکی روی خود داشته باشد، دیگر نباید نگرانی در مورد خط و خش‌های ریز و جزئی داشته باشید. البته باید ذکر کنیم که پوشش سرامیکی در برابر مواردی مانند سنگ‌هایی که در سرعت‌های بالا به سمت بدنه پرت می‌شوند یا خط و خش‌های ناشی از مثلاً یک کلید فلزی مقاومتی نخواهد داشت.

۳ - خودرو مدت زمان بیشتری تمیز می‌ماند

در صورتی استفاده از پوشش سرامیکی روی بدنه خودرو، به هنگامی که هر نوع مایعات، ذرات یا مواد شیمیایی روی خودرو ریخته می‌شوند، به دلایلی که ذکر کردیم روی بدنه نمی‌مانند و در نتیجه، خودرو خیلی دیرتر کثیف می‌شود.

البته این بدین معنی نیست که با استفاده از پوشش سرامیکی دیگر نیازی به شستن خودرو نخواهد بود! به عبارت دیگر، به کمک پوشش سرامیکی روی بدنه خودرو، فواصل زمانی بین بردن خودرو به کارواش و شست و شوی آن بسیار کم‌تر خواهد بود. علاوه بر این، خودرویی که پوشش سرامیکی روی بدنه خود دارد بسیار راحت شسته شده و ذرات و کثیفی‌ها راحت‌تر از روی بدنه شسته می‌شوند.

۴ - رنگ بدنه را بسیار زیباتر می‌کند

خودروهای مجهز به پوشش سرامیکی روی بدنه ظاهری بسیار براق‌تر داشته و به مدت طولانی، شبیه به یک خودروی صفر کیلومتر می‌مانند. به دلیل وجود یک لایه دوم نیمه شفاف روی بدنه، رنگ این خودروها همیشه ظاهری تازه و براق خواهد داشت.

البته، باید تاکید دوباره کنیم که برای رسیدن به بهترین نتیجه، حتماً باید قبل از استفاده از پوشش سرامیکی، سطح بدنه به خوبی آماده سازی شود. آفتاب سوختگی‌های رنگ و خط و خش‌ها اگر قبل از استفاده از پوشش سرامیکی برطرف نشوند، بعد از استفاده گرچه براق می‌شوند، ولی تغییری نخواهند کرد.

مدت زمان کار و هزینه

اکنون که تمام مزایای پوشش سرامیکی بدنه را گفته‌ایم، زمان بررسی دو مورد از معایب آن که مدت زمان و هزینه کار می‌باشد فرا رسیده است. این دو مورد بسته که به این که کار توسط یک فرد حرفه‌ای انجام بشود یا خودتان آن را بخواهید انجام بدهید متفاوت خواهد بود. اگر برای انجام این کار نزد یک متخصص مراجعه کنید، بسته به نوع خودرو، وضعیت بدنه و مواد مورد استفاده، هزینه بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان متفاوت خواهد بود. قابل ذکر است که این هزینه‌ها ممکن است تفاوت‌هایی در مراکز مختلف داشته باشند. اگر خودتان دوست دارید بدنه خودرو را پوشش سرامیکی کنید، قیمت کیت‌های ویژه این کار بین ۱ تا ۲ میلیون تومان متفاوت است. البته باید ذکر کنیم که هیچ وقت نتیجه کار یک فرد حرفه‌ای با کاری که خودتان انجام می‌دهید یکسان نخواهد بود و پیشنهاد می‌کنیم، حتماً نزد متخصصان این کار مراجعه کنید.

همان طور که گفتیم، استفاده از پوشش سرامیکی بدنه روی خودرو مزایای مختلفی برای ظاهر و بدنه خودروی شما دارند. گرچه هنوز این کار برای خیلی‌ها همچنان گران محسوب می‌شود، ولی از نظر ما، هزینه کردن برای پوشش سرامیکی بدنه کاملاً ارزشش را دارد. کیت‌های پوشش سرامیکی بدنه درجه‌های سختی مختلفی دارند که مقاوم‌ترین آن‌ها ۹H می‌باشد و معمولاً چند سال روی بدنه خودرو دوام می‌آورند.

منبع ترجمه: yourmechanic

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar