قیمت خودرو روبه کاهش است و خرید و فروشی انجام نمی‌شود

یکشنبه 19 اسفند 97 ساعت 16:25
قیمت خودرو روبه کاهش است و خرید و فروشی انجام نمی‌شود

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو گفت: برخلاف ۲ هفته پیش که قیمت انواع خودروها در بازار روند افزایشی یافته بود، اکنون قیمت‌ها رو به کاهش است؛ با این حال خرید و فروشی انجام نمی‌شود.

سعید موتمنی امروز (یکشنبه) افزود: از چهاردهم بهمن تا چهارم اسفندماه شاهد بودیم ورودی بازار از طرف خودروسازان بسته شد و عرضه جدیدی به بازار انجام نگرفت.

وی مدعی شد: به نظر می‌رسد خودروسازان به منظور افزایش قیمت‌ها در بازار و بعد از آن تعیین قیمت کارخانه‌ای پنج درصد زیر قیمت بازار به این اقدام دست زدند که از نظر روانی اثرگذار شد.

این مقام صنفی علت ادعای خود را تغییر نکردن نرخ ارز یا اتخاذ سیاست‌های جدید برای افزایش قیمت‌ها در آن ایام عنوان کرد.

وی تاکید کرد: خودروسازان باید قیمت‌های پایه خودروها را پایین بیاورند، چون این قیمت‌ها از نظر مصرف کنندگان و متقاضیان «غیرمنطقی» است.

موتمنی بطور نمونه به پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اشاره کرد که تا چهاردهم بهمن ماه ۶۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشت، ولی تا چهارم اسفند ماه و بعد از بسته شدن عرضه خودروسازان تا ۸۱ میلیون تومان هم صعود کرد.

وی ادامه داد: امروز این خودرو هرچند با هفت میلیون تومان کمتر و نزدیک به ۷۴ میلیون تومان قیمت گذاری شده، ولی مردم منتظرند که قیمت‌ها به تعادل برسد و بر این اساس در عمل خرید و فروشی انجام نمی‌شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو همچنین از خودروی سراتو یاد کرد که قیمت آن از چهاردهم بهمن تا امروز از ۲۰۵ میلیون تومان، ابتدا به ۲۷۰ میلیون تومان افزایش یافت و این روزها ۲۵۰ میلیون تومان قیمت دارد.

وی گفت: اگرچه به ایام پایانی سال نزدیک می‌شویم، ولی برخلاف سال‌های اخیر رونقی در بازار شاهد نیستیم.

به گفته موتمنی، شور و هیجان ۲ هفته پیش در بازار کاسته شده و از نوسانات شدید قیمتی خبری نیست.

موتمنی یادآور شد: اگر عرضه کارخانه‌ها تداوم داشته باشد، روند قیمت‌ها کاهشی خواهد شد، ولی وقتی خودرویی از طرف خودروسازان فاکتور نمی‌شود دلالان و واسطه‌ها به افزایش قیمت‌ها می‌پردازند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تاکید کرد: ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید به تحلیل قیمت خودروها بپردازند تا قیمت تمام شده هر خودرو به روشنی مشخص باشد؛ پس از آن، خریدار و فروشنده رضایت خواهند داشت.

وی به پیش فروش‌های گذشته خودروسازان اشاره کرد و بیان داشت: اکثریت افرادی که برای ثبت نام به سایت‌های فروش هجوم می‌آورند مصرف کننده واقعی نیستند، بلکه برای کسب سود است.

خرید و فروش خودروهای خارجی

این مقام صنفی ادامه داد: وقتی التهاب و افسارگسیختگی قیمت در خودروهای داخلی وجود داشته باشد، به خودروهای خارجی هم سرایت می‌کند.

وی یادآوری کرد: این روزها شاهد فروکش کردن التهاب قیمتی در بازار خودروهای خارجی هستیم و روند قیمت‌ها کاهشی شده است.

موتمنی افزود: خرید و فروش خودروهای خارجی انجام می‌شود، ولی اغلب خریداران تعیین کننده‌اند و با چانه زنی به تعیین قیمت می‌پردازند.

وی اظهار داشت: اگرچه از تیرماه امسال جلوی واردات خودروهای خارجی گرفته شد، ولی به خاطر وجود خودرو در پارکینگ‌ها به اندازه کافی، شاهدیم همچنان شماره گذاری این خودروها انجام می‌شود؛ همچنین شرکت‌هایی مانند کرمان موتور و غیره که به مونتاژ خودروهای خارجی می‌پردازند مشکلی در تحویل خودرو ندارند و همین مساله به کاهش التهابات در این بازار کمک کرده است.

فرمول دردسرساز قیمت‌گذاری خودرو
چه بلایی به سر بازار خودرو آمد؟
چرا پراید و دیگر خودروها این‌قدر گران شده است؟
تاخت و تاز پراید در بازار خودرو
رکود بازار خودرو و پیش بینی قیمت پراید
قیمت منطقی پراید چقدر است؟
بازار خودرو همچنان در خواب بهاری است
پیش بینی قیمت خودروهای داخلی در سال ۹۸
قیمت خودرو کاهش می‌یابد
کاهش قیمت و رکود بازار خودرو را فرا گرفت

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar