مزایای مزدا ۳ هاچ بک

بروزرسانی در: جمعه 16 آبان 99 ساعت 20:55
مزایای مزدا 3 هاچ بک

مزدا 3 یکی از معدود هاچبک های جذابی است که در بازار ایران حضور دارد. شاید این خودرو مانند نسخه سدان موفقیت را تجربه نکرد اما این ابدا دلیل بر بد بودن این خودرو نیست. امروز در Z4CAR به بررسی مزایای مزدا 3 نیو هاچبک می پردازیم.

مزدا ۳ یکی از بهترین خودروهای سدان در بازار جهانی است. مدل هاچ بک مزدا ۳ شاید نتوانست در بازار جهانی و حتی بازار ایران به موفقیت خاصی برسد و مانند مدل سدان فروش خوبی نداشت. اما باید گفت مدل هاچ بک مزدا ۳ یک خودروی جذاب است که مزایای خود را دارد. امروز در Z4Car به بررسی مزایای مزدا ۳ نیو هاچ بک می پردازیم.

شتاب  و کشش قابل قبول

mazda 3 hatchback

درست است که مزدا ۳ هاچ بک در مقابل خودروهای هاچ بک اسپورت جدید حرفی برای گفتن ندارد اما در بازار ایران که از لحاظ تنوع خودرو بسیار فقیر است باید گفت مزدا ۳ می تواند جرف هایی برای گفتن داشته باشد . مزدا۳ هاچ بک نسبت به مدل سدان حدود ۵۵ کیلوگرم سبک تر است که این خود می تواند در شتاب تاثیری هرچند اندک داشته باشد. صفر تا صد این خودرو حدود ۱۰ ثانیه است که برای خودرویی که در شهر استفاده شود ، عدد مناسبی است. هماهنگی موتور و گیربکس مزدا۳ نیز بسیار خوب انجام شده است و این موضوع نیز به لذت رانندگی آن می افزاید. در بین رقبا باید گفت مزدا ۳ با اختلاف کم یک پله بالاتر از i30 قرار می گیرد.

 

هندلینگ و سواری خوب

mazda 3

خودروهای ژاپنی همیشه سواری خوبی داشته اند. از مزدا ۳۲۳ قدیمی تا مزدا۳ نسل قبل و همین مزدا۳ جدید به عنوان نماینده خودروهای ژاپنی ، کیفیت سواری بسیار خوبی دارند. هندلینگ خودرو بسیار عالی است. فرمان خودرو نرم است و در سرعت بالا نیز فرمان خودرو سفت تر میشود و حس اسپرتی به ما می دهد. خودرو در پیچ ها بسیار خوب عمل می کند و همه ی این ها می تواند مزیت هایی باشد که در هیوندای i30  زیاد دیده نمی شود. اگر بخواهیم مقایسه کنیم باید بگوییم  i30 درمقابل مزدا۳ یک خودروی کاملا خانوادگی است و شور و هیجانی که پشت فرمان مزدا۳ تجربه می کنید را در i30   تجربه نخواهید کرد.

 

ایمنی عالی

crashtest

مزدا۳ یکی از خودروهای ایمن رده ی خود است. این خودرو ۵ ستاره ی ایمنی دارد و با داشتن ۶ ایربگ ، ABS ، EBD ، ESP و بسیاری از سیستم های امنیتی و ایمنی ، یکی از بهترین های رده ی خود است و درمقابل ،  i30 به دلیل اینکه کمی نسبت به سال طراحی خودش عقب است شاید به خوبی مزدا۳ نباشد و نتوان به اندازه مزدا۳ به آن اطمینان کرد.

 

آپشن ها و امکانات رفاهی

interior

مزدا۳ نسبت به i30  از لحاظ آپشن در رده ی بالاتری قرار میگیرد. مدل هایی از مزدا۳ وجود دارند که مانیتور و مولتی مدیای لمسی دارند و همین از مواردی است که هرگز در  i30  دیده نشد‌. سیستم مولتی مدیایی که بسیاری از فرامین خودرو روی آن انجام‌ میشود و خودرو را از تعداد زیادی کلید بی نیاز میکند. خلاصه بخواهیم بگوییم در کابین مزدا ۳ آپشن هایی هست که با آن ها سرگرم شویم و از حضور در مزدا ۳ احساس رضایت کنیم.

 

قابلیت بالا برای تیونینگ و شخصی سازی

mazda sport

مزدا ۳ مانند همه خودرو های ژاپنی یک ویژگی دارد که در رقبای کره ای و فرانسوی اش دیده نمی شود. این که با کم ترین هزینه ها جذاب ترین چهره را به شما تحویل می دهند. در بازار ایران هم انواع کیت بدنه، اسپویلر، لیپ سپر و بسیاری قطعات ظاهری دیگر برای نصب روی مزدا ۳ موجود هستند. در مورد قابلیت های فنی خودرو های ژاپنی هم که حرفی نمی ماند!

 

نتیجه گیری

باید گفت اگر مزدا۳ را یک خودروی اسپرت و جوان پسند بدانیم ، i30  یک خودروی کاملا خانوادگی است. مزدا۳ به اندازه ی i30 نرم نیست اما سواری اسپرت و لذت بخشی دارد‌. فضای عقب مزدا۳ به اندازه i30 بزرگ نیست اما باید گفت طراحی داخلی و بیرونی بسیار بهتری دارد.

در پایان اگر خودرویی اسپرت میخواهید بدون شک مزدا۳ را انتخاب کنید اما اگر خودروی خانوادگی و سواری نرم تری میخواهید و شتاب اهمیت چندانی برای شما ندارد ، هیوندای i30 می تواند انتخاب مناسب تری باشد.

نویسنده: دانیال جهاندار

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar