نقد و بررسی هیوندای وراکروز ix55

بروزرسانی در: جمعه 17 اردیبهشت 00 ساعت 03:55
نقد و بررسی هیوندای وراکروز ix55

در حدود سال ۲۰۰۶ بود که هیوندای و کیا به عنوان نمایندگان خودروسازی کره جنوبی بعد از حدود ۱۵ سال تصمیم گرفتند به بازار خودروی ایران برگردند. تجربه ی کره ای ها در بازار ایران آنچنان موفق نبود و موفقیتشان در محصولات دوو خلاصه می شد و اکنون نیز دیگر نامی از دوو وجود ندارد. هیچکس فکر نمی کرد که کره ای ها بتوانند آن شکست را جبران کنند و جایی برای خودشان در بازار ایران پیدا کنند اما آن ها دقیقا در جایگاهی قرار گرفتند که بازار خودروی ایران بدان نیاز داشت. امروز به بررسی هیوندای وراکروز IX55 می پردازیم، بزرگ ترین کراس اور هیوندای که یکی از خودروهای کره ای محبوب بازار ایران است. تا پایان این مقاله با Z4Car همراه باشید.

طراحی ظاهری و بدنه

نمای جلو هیوندای وراکروز ix55

یکی از مقاصد اصلی هیوندای برای صادرات این خودرو آمریکا بوده است. به همین دلیل است که بر روی بدنه ی خودرو ریزه کاری های آمریکایی پسند زیادی می بینیم. طرح های کُرم رنگ دور شیشه ها و دستگیره های درها می توانند از نشانه های آمریکایی پسند بودن باشند. وراکروز بدنه ی بسیار بزرگی دارد و طول بیش از ۴.۸ متری آن باعث می شود این خودرو یکی از کراس اورهای بزرگ بازار ایران محسوب شود. رینگ های این خودرو ۱۸ اینچی هستند که با بدنه ی بزرگ خودرو کاملا سنخیت دارند. در نمای جلو چراغ هایی را می بینیم که شبیه جنسیس های سدان هستند و به زیبایی بر روی این خودرو قرار گرفته اند. در نمای عقب طرح ساده تری را می بینیم، طرحی که در حین سادگی زیبایی لازم را نیز دارد و به طور کلی می توان گفت هیوندای وراکروز یکی از خودروهایی است که شاید نسبت به سالی که در آن هستیم چندان به روز نباشد اما فراموش نکنیم که این خودرو سال ۲۰۰۶ طراحی شده است و هنوز هم زیبایی های خودش را دارد.

داخل کابین

فضای داخلی هیوندای وراکروز ix55

اولین چیزی که داخل کابین وراکروز به چشممان می آید بزرگ بودن کابین است. صندلی ها و داشبورد بزرگ و همچنین فضای سر و پا نیز عالی هستند، به طوری که هم در ردیف جلو و هم در ردیف عقب سرنشینان در راحتی کامل به سر می برند. از سمت چپ که به سمت راست داشبورد می آییم، کلیدهای روشن و خاموش ESP، سیستم ۴WD Lock، کلیدهای تنظیم روی فرمان، تهویه ی دو کاناله، مانیتور مولتی مدیا، تهویه اتوماتیک، گرمکن صندلی های جلو و البته سیستم صوتی Infinity به چشم می خورند که نشان می دهند این خودرو در سالی که وارد بازار شده از لحاظ آپشن ها و امکانات خیلی خوب بوده است.

فضای عقب هیوندای وراکروز ix55

این خودرو هفت نفره است و دو صندلی در ردیف آخر دارد که البته خیلی مناسب استفاده ی بزرگسالان نیست. در ردیف عقب خروجی برق، مانیتورهای پشت سری، خروجی هوا برای سرنشینان عقب و صندوق عقب برقی قرار دارند. صندوق عقب با دکمه ی روی سوییچ بالا می رود و برای پایین آوردن آن نیز می توان از دکمه ای که زیر صندوق عقب تعبیه شده استفاده کرد. به طور کلی داخل کابین هیوندای ویراکروز آپشن های خوب و فضای عالی ای دیده می شوند و همچنین به دلیل بالا رده بودن این خودرو، داخل آن کیفیت خود را حفظ کرده و اثری از رنگ پریدگی یا ساییدگی دیده نمی شود.

فنی و موتور

هیوندای وراکروز از یک موتور ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپه بهره می برد که ۳.۸ لیتر حجم دارد. این موتور تنفس طبیعی می تواند ۲۶۰ اسب بخار قدرت و ۳۴۷ نیوتن متر گشتاور را با یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک ساخت شرکت آیسین به چهار چرخ منتقل کند. این خودرو در حدود ۸.۵ ثانیه از صفر به صد کیلومتر بر ساعت می رسد و حداکثر سرعت آن نیز ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت است. این اعداد و ارقام بیانگر این هستند که با خودرویی طرف هستیم که علیرغم وزن زیاد ۲ تنی آن توانایی فنی خیلی خوبی دارد و به خوبی از پس جثه اش بر می آید. مصرف سوخت این خودرو به صورت ترکیبی در حدود ۱۲ الی ۱۳ لیتر در هر صد کیلومتر است که با توجه به حجم موتور بالای آن مورد انتظار است. موتور این خودرو بلوک مشترکی با موتور جنسیس سدان دارد و فقط گیربکس آن با گیربکس جنسیس سدان متفاوت است.

ایمنی

تست ایمنی هیوندای وراکروز ix55

هیوندای وراکروز یک خودروی ایمن تمام عیار است. این خودرو موفق شده ۵ ستاره ی ایمنی از NHTSA (سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه های ملی آمریکا) بگیرد که می توان گفت این سازمان معتبرترین سازمان در تست تصادف خودروها است. این خودرو ۶ کیسه ی هوا در ۱۰ نقطه دارد و به سیستم های ترمز ABS، EBD، ESP و کنترل کشش مجهز شده است و خیالمان را از نظر ایمنی راحت می کند.

تست رانندگی

نمای عقب هیوندای وراکروز ix55

پشت فرمان وراکروز که می نشینیم اولین چیزی که به چشممان می خورد قدیمی و آنالوگ بودن صفحه ی کیلومتر شمار است، صفحه کیلومتر شماری که دور موتور، باز بودن درها، سرعت تا ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت، دمای آب، مقدار بنزین و حالت گیربکس را نشان می دهد و احتمالا نبود یک مانیتور بزرگتر در این صفحه کیلومتر شمار یک ضعف تلقی می شود. شتاب و کشش خودرو نسبت به جثه ی آن بسیار عالی است و تعویض دنده گیربکس نیز نرم است اما در سراشیبی ها معکوس کشی فوق العاده ای ندارد و کاملا معمولی به حساب می آید به طوری که ممکن است در سراشیبی اصلا معکوس نکشد و مجبور به ترمزهای پیاپی شوید اما عملکرد تعویض دستی دنده ها خیلی خوب است و آیسین در این زمینه خیلی خوب عمل کرده است. این خودرو ۴WD Lock دارد که در بهترین حالت می تواند ۶۰ درصد قدرت به چرخ های جلو و ۴۰ درصد به چرخ های عقب منتقل کند. البته فراموش نکنیم وراکروز یک کراس اور است یعنی شاسی یک خودروی سدان دارد و نباید در زمینه ی آفرود خیلی روی آن حساب باز کرد. میدان دید راننده عالی است و کلیدهایی که روی داشبورد قرار گرفته اند از لحاظ ارگونومی خیلی خوب هستند و همه چیز در دسترس راننده قرار دارد. سیستم فرمان هیدرولیکی است و برقی نیست اما نرمی لازم را دارد و آزار دهنده نیست. یکی از ایراداتی که در این خودرو وجود دارد، علیرغم بدنه ی بزرگ آن دوربین دنده عقب ندارد و می تواند باعث سخت شدن رانندگی در شهر شود. ترمز خودرو فوق العاده نیست اما از موهاوی بهتر عمل می کند. سواری آن بسیار نرم است که باعث آمریکایی پسند بودن آن می شود. سواری نرم این خودرو در شهر بسیار خوب است اما اگر بخواهید کمی روی آن مانور دهید ممکن است حرکات گهواره ای آن کمی خطرناک باشند بنابراین اگر کنترل کشش نداشته باشد ممکن است عقب خودرو منحرف شود و باعث دردسر شود. آینه های خودرو نیز دید خوبی به ما می دهند. به طور کلی رانندگی با این خودرو به شدت لذت بخش به شرط آنکه دوربین دنده عقب روی آن نصب شود.

نتیجه گیری

این خودرو رقیبی مستقیم برای موهاوی ۶ سیلندر و سانتافه های نیو است. اگر این خودرو را بخرید نسبت به موهاوی سواری نرم تر، طراحی جذاب تر و بازار دسته دوم بهتری نصیبتان می شود. از طرفی اگر به جای سانتافه این خودرو را بخرید، خودرویی را خریداری کرده اید که موتور بسیار قوی تری دارد و با یاتاقان زدن نیز بیگانه است. اگر برای شما طراحی جذاب، ایمنی، موتور قدرتمند و فضای کابین بزرگ معیارهای برای خرید خودرو هستند در خرید هیوندای وراکروز شک نکنید.

نویسنده: دانیال جهاندار

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar