افتتاح اولین بزرگراه‌ برقی ehighway در آلمان

بروزرسانی در: سه شنبه 24 اردیبهشت 98 ساعت 14:23
افتتاح اولین بزرگراه‌ برقی ehighway در آلمان

در آلمان برای اولین بار جاده‌ای افتتاح شده است که به روش سیم‌های بالای سر برق را به خودروهای برقی می‌رساند. در این جاده که eHighway نام گرفته، کامیون‌های برقی و هیبریدی می‌توانند در حین حرکت برق را از سیم‌های بالای مسیر دریافت کرده و بدین‌ترتیب حمل‌و‌نقلی با آلایندگی صفر حاصل می‌شود. این بزرگ‌راه چند روز پیش در ایالت هِس آلمان افتتاح شد و در نوع خود در جهان، اولین محسوب می‌شود. فعلا این جاده در مراحل اولیه قرار دارد و فقط مسیر ۱۰ کیلومتری در نزدیکی فرانکفورت را تحت پوشش دارد. از این جاده به‌طور آزمایشی تا سال ۲۰۲۲، کامیون‌های برقی استفاده خواهند نمود و پس‌ از آن و با بررسی نتایج، دولت آلمان تصمیم خواهد گرفت آیا این روش کارامدی است یا اینکه پروژه را تعطیل کنند.

اسکانیا R450 هیبریدی

در این روش، کامیون‌ها مجهز به باتری هستند و برقی که از سیم‌های بالای سر دریافت می‌شود، هم برای حرکت خودرو و هم برای شارژ باتری‌ها استفاده می‌‌شود. با شارژشدن باتری‌ها، کامیون می‌تواند درصورت تمام‌شدن مسیر eHighway نیز همچنان به‌صورت برقی به حرکت خود ادامه دهد. هنگام جدا‌شدن کامیون از مسیر کابل‌ها، عملکرد خودرو می تواند از شکل تمام‌برقی به هیبریدی تغییر حالت دهد. یکی از محدودیت‌های eHighway این است که سرعت حرکت کامیون نباید از ۹۰ کیلومتر‌برساعت تجاوز کند. همچنین، فعلا همه‌ی کامیون‌های موجود در بازار قابلیت استفاده از کابل‌های برق بالای سر را ندارند و فعلا تنها گروه فولکس واگن کشنده‌ی اسکانیا R450 هیبریدی را با این قابلیت تولید کرده است.

siemens ehighway germany

پشتیبان و مسئول اصلی این بزرگ‌راه، شرکت زیمنس است. این شرکت قرار است سیستمی طراحی کند تا با نصب آن روی کامیون‌های مختلف، بتوان از کابل‌های بالای سر استفاده کرد. به‌گفته‌ی زیمنس، اگر تنها ۳۰ درصد از کامیون‌ها و کشنده‌هایی که در جاده‌های آلمان تردد می‌کنند، بتوانند از نیروی برق برای حرکت استفاده کنند، سالانه از انتشار ۶ میلیون تن کربن‌دی‌اکسید جلوگیری خواهد شد. همچنین، این شرکت عنوان کرده هر کامیون ۴۰ تنی برقی درصورتی‌که ۱۰۰ هزار کیلومتر را در یک سال در eHighway طی کند، در پایان سال، باعث صرفه‌جویی ۲۲ هزار دلاری در هزینه‌ی سوخت خواهد شد. شرکت زیمنس از سال ۲۰۱۲ مشغول کار روی پروژه‌ی eHighway است و اولین‌بار این ایده را در لس‌آنجلس معرفی کرده بود. در سال ۲۰۱۶، سوئد اولین جاده‌ی eHighway را در مسیری دوکیلومتری افتتاح کرد و پس‌ازآن، زیمنس جاده‌ای مشابه را در کالیفرنیا در مسیر بین لس‌آنجلس تا لانگ‌بیچ احداث کرد. باتوجه‌به ارتفاع‌ کابل‌های برقی، این ایده در‌حال‌حاضر تنها برای کامیون‌ها کاربرد دارد و خودروهای سواری برقی نمی‌توانند از آن بهره ببرند.

زومیت

ارزان‌ترین خودروهای برقی کارکرده به پول ایران

فیلم تست حداکثر سرعت تسلا مدل ۳ در اتوبان آلمانی را ببینید!

یارانه دولت کانادا به خریداران خودروهای برقی

شارژ خودروی برقی تنها در ۱۰ دقیقه!

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar