افزایش قیمت خودرو در جهان

دوشنبه 30 فروردین 00 ساعت 12:20
افزایش قیمت خودرو در جهان

در بهار امسال، خریداران خودرو در بازار جهانی باید منتظر افزایش قیمت‌ها و کاهش محصولات در انبارها باشند.

از ماه فوریه تا ماه مارس [بهمن و اسفندی که گذشت] فروش خودروهای زیر ۲۵ هزار دلار ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد. برای برخی از مدل‌های موجود در بازار هنوز مشوق‌های دولتی وجود دارد اما نسبت به سال گذشته این مشوق‌ها‌ ۱۰۰۰‌دلار کاهش پیدا کرده‌اند.

براساس اطلاعات موجود در وب‌سایت ادموندز دات‌کام در حال‌حاضر متوسط قیمت برای خرید خودروی نو در بازار آمریکا ۴۰ هزار دلار است؛‌ در بخش خودروهای دست‌دوم،‌ متوسط قیمت در این بازار ۲۳ هزار دلار است، بنابراین در حال‌حاضر زمان برای خرید خودرو بسیار چالشی است.

تقاضای مصرف‌کنندگان روند صعودی پیدا کرده در حالی‌که کمبود شدید تراشه [پردازشگرهای نیمه‌هادی] تولید خودرو را با مشکل مواجه کرده و انبارهای نمایندگی‌های فروش و پس‌از‌فروش خودروسازان از وجود خودروهای نو خالی شده است. خریدارانی که به دنبال خودروهای مقرون‌به‌صرفه هستند؛ نه در بازار خودروهای نو و نه دست‌دوم‌ گزینه‌های زیادی در‌اختیار ندارند.

کلسی مایز Kelsey Mays ویراستار ارشد وب‌سایت کارز دات‌کام Cars.com می‌گوید: «بازار در حال‌حاضر به‌نفع فروشندگان است تا خریداران،‌ البته نکته این‌جا است که فروشندگان هم چیز زیادی در چنته ندارند.»یک سال پیش، زمانی که سازندگان خودرو و نمایندگی‌های فروش و پس از فروش به دلیل شیوع و گسترش شدید کرونا به تعطیلی کشیده شدند، تراشه‌سازان، برای جلوگیری از ورشکستگی، ظرفیت‌های خود را به صنعت فناوری الکترونیک و اینترنت از جمله لپ‌تاپ، تبلت، تلفن‌های هوشمند و کامپیوتر و بازی‌های رایانه‌ای اختصاص دادند و حالا با افزایش تقاضا در بخش خودروهای برقی از تامین پردازشگرهای نیمه‌هادی مورد‌نیاز خودروسازان بازمانده‌اند.

ایوان دروری Ivan Drury از مدیران ارشد وب‌سایت ادموندز دات‌کام می‌گوید: «کمبود تراشه، هرج و مرج شدیدی به‌وجود آورده است اما واقعیت این است که این تراشه‌ها بسیار حیاتی و مهم هستند چون خودروها را تبدیل به کامپیوترهای متحرک کرده‌اند.»دروری می‌گوید؛ خیلی از خودروسازان خودروهایشان را تولید و در انبار نگهداری می‌کنند تا تراشه‌های مورد‌نیاز آنها از راه برسد و با نصب آن خودرو را آماده تحویل به مشتری کنند. این تولید‌کنندگان چاره‌ای جز این ندارند چون اگر خودروها را آماده تحویل نگه‌ندارند مشتریان به گزینه‌های دیگر رو‌می‌آورند.وقتی انبارها خالی می‌شوند، یافتن خودروی کم‌قیمت از دسترس خارج می‌شود.

انتظار می‌رود که کمبود تراشه تا آخر تابستان یا شاید حتی آخر پاییز امسال ادامه پیدا کند. هر‌چند که همه خودروسازان و همه مدل‌ها به یک اندازه آسیب ندیده‌اند.دروری می‌گوید: «برای خیلی از کسانی که به یک برند وفادار بودند الان وقت آن رسیده است که برندهای دیگر را امتحان کنند. خودروهایی وجود دارند که همان امکانات و لوازم یا همان رنگ را دارند ... اما از برند دیگری هستند.»هر چند که دیگر مثل سابق برای خرید خودرو مشوق‌های متنوعی وجود ندارد با این حال برخی از مدل‌ها هستند که هنوز تخفیف خورده‌اند.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت جی‌دی پاور و ال‌ام‌سی اتومتیو به‌طور متوسط مشوق‌های خودرو حدود ۳.۵۲۷دلار هستند در حالی‌که در ماه مارس ۲۰۲۰ به طور متوسط ۴.۴۱۵دلار و در ماه مارس ۲۰۱۹ حدود ۳.۷۸۹ دلار بودند.به طور دقیق‌تر به عنوان مثال شورولت در مدل اکویناکس خود بین ۳.۵۰۰تا ۶.۵۰۰ دلار در ورژن‌های مختلف تخفیف قائل می‌شد. پس از تخفیف قیمت این خودرو بین ۲۱ تا ۳۸ هزار دلار بود. جیپ مدل رنیگید Renegade با تخفیف ۲ تا ۶ هزار دلاری بین ۲۰ تا ۳۳ هزار دلار به فروش می‌رسد.

البته هنوز هم برای خیلی از این مدل‌ها و ورژن‌ها جا برای چانه‌زنی و تخفیف وجود دارد.قیمت متوسط خودروهای دست دوم بالای ۵/ ۵ سال حدود ۱۷ هزار دلار است. در بازار آمریکا نرخ بهره متوسط برای خرید خودروی نو ۵/ ۴ درصد و برای خودروهای دست‌دوم ۱/ ۸ درصد است. این نکته هم قابل یادآوری است که هرقدر طول دوره باز‌پرداخت بیشتر می‌شود (مثلا از ۲۴ ماه به ۳۶ یا ۴۸ ماه) به طور طبیعی نرخ بهره و در نتیجه قیمت نهایی خودرو بیشتر می‌شود.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar