اولین تاکسی های خودران در دبی

بروزرسانی در: شنبه 28 فروردین 00 ساعت 18:03
اولین تاکسی های خودران در دبی

دبی تصمیم دارد تا سال ۲۰۳۰ تمام تاکسی‌هایش را خودران کند.

اولین تاکسی‌های خودران شرکت کروز ۴ سال دیگر فاز آزمایشی خود را در دبی آغاز می‌کنند، اما استفاده عمومی و بهره‌برداری قطعی از ۴ هزار تاکسی خودران به ۹ سال دیگر موکول شده است.

 

اولین تاکسی های خودران در دبی

 

شرکت "کروز" متعهد شده برای توسعه ناوگان تاکسی‌های خودران به دبی کمک کند. "کروز" یکی از شرکت‌های زیرمجموعه و تحت حمایت "جنرال موتورز" آمریکاست.

براساس برنامه دولت دبی، قرار است تا سال ۲۰۲۳ میلادی، ۲۵ درصد از کل رفت و آمدها در این شهر، از طریق وسایل خودران انجام شود.

مقامات دبی می‌خواهند در سال ۲۰۳۰ بیش از ۴ هزار تاکسی روباتیک یا خودران در شهرشان حرکت و کار کند و این تاکسی‌ها از محصولات شرکت کروز خواهند بود. کروز هم اعلام کرده در دبی از خودران "اورجین" به عنوان مدل آزمایشی و اصلی  استفاده خواهد کرد.

براساس این برنامه، دبی اولین منطقه خارج از امریکا خواهد بود که خودروهای خودران کروز در آن استفاده می شود.

شرکت  "کروز" خودران "اوریجین" خود را در سال ۲۰۱۹ میلادی رونمایی کرد

شرکت کروز که قرارداد انحصاریش را با مقامات جاده‌ای و حمل و نقل دبی امضا کرده، اولین تاکسی های خودران دبی را در سال ۲۰۲۳ تست خواهد کرد.

شرایط و جزئیات مالی این قرارداد هنوز منتشر نشده اما ولیعهد دبی آن را اولین قرارداد در این سطح عنوان کرده است.

اولین تاکسی‌های خودران شرکت کروز ۴ سال دیگر فاز آزمایشی خود در دبی را آغاز خواهند کرد اما زمان استفاده عمومی از این خودران‌ها و بهره‌برداری قطعی از ۴ هزار تاکسی خودران به ۹ سال دیگر موکول شده است.

خودران های "اوریجین" شرکت "کروز" در هر سفر ۴ مسافر را جابه‌جا می‌کند

شبکه خبری "سی ان بی سی" آمریکا نوشت: "شیخ حمدان بن محمد" ولیعهد دبی در بیانیه مطبوعاتی خود درباره این قرارداد گفت: این قرارداد در جهت برنامه‌های دبی برای کاهش آلودگی و صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل و نقل از طریق خودران‌ها تا سال ۲۰۳۰ اجرایی خواهد شد.

کروز از خودروهای اصلی خود، "اوریجین" را به جای "شورلت بولت"‌های اصلاح شده و الکتریکی در دبی تست خواهد کرد. این شرکت معمولا در تست‌های اولیه خودران‌هایش در آمریکا از شورلت بولت الکتریکی استفاده می‌کند.
خودروهای "اورجین" شرکت کروز موتور ندارند، بسیار بی سر و صدا هستند و انرژی خود را از باتری های ساخته شده شرکت جنرال موتورز می‌گیرند. سطح خودرانی این وسایل در سطح ۴ و با قابلیت به روز شدن در سطح ۵ اعلام شده است.

خودرانی سطح ۴ دیگر نیاز به حضور راننده در اتومبیل ندارد. رانندگان در این خودران‌ها به سادگی می‌توانند اجازه دهند خودرو آنها را به مقصد برساند. در صورت نیاز به تعامل راننده، وسیله نقلیه سطح ۴ باید بتواند با خیال راحت کنار جاده بایستد تا راننده را سوار کند.

نمای داخلی خودران اوریجین شرکت کروز

سطح ۵ خودرانی، سطح فوق پیشرفته فناوری خودران است. در این سطح به هیچگونه تعامل انسانی احتیاج نیست و وسیله نقلیه نیازی به فرمان یا هر نوع تجهیزات هدایتی قدیمی ندارد.

شرکت  "کروز" خودروی "اوریجین" را در سال ۲۰۱۹ میلادی رونمایی کرد. اوریجین طوری طراحی شده تا به طور همگانی استفاده شود و در آن هیچ ابزاری برای کنترل خودرو مانند فرمان یا پدال وجود ندارد و می‌تواند در هر سفر ۴ مسافر را جابه‌جا کند.

 

اولین تاکسی های خودران در دبی

 

اولین تاکسی های خودران در دبی

عصر خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar