جریمه ۳۰۰ میلیون دلاری استلانتیس در پرونده آلودگی هوا

چهارشنبه 12 مرداد 01 ساعت 10:55
جریمه ۳۰۰ میلیون دلاری استلانتیس در پرونده آلودگی هوا

شرکت تابعه گروه استلانتیس Stellantis که در پی ادغام دو خودروساز برتر جهان یعنی فیات کرایسلر و گروه پژو سیتروئن ایجاد شده است، پس از اعتراف به جرم خود در مورد آلایندگی خودروهای دیزلی در ایالات متحده در ماه ژوئن، در دادگاهی روز دوشنبه به پرداخت حدود ۳۰۰ میلیون دلار محکوم شد.

شرکت فیات کرایسلر آمریکاFCA US  قبلاً با وزارت دادگستری این کشور توافق نامه ای منعقد کرده بود و موافقت کرد که ۹۶.۱ میلیون دلار جریمه بپردازد و ۲۰۳.۶ میلیون دلار را نیز به عنوان ضرر و زیان پرداخت کند. این شرکت که اکنون یکی از واحدهای استلانتیس محسوب می‌شود، همچنین به سه سال تعلیق سازمانی محکوم شد.

این شرکت به ارائه اظهارات نادرست در مورد آلایندگی خودروهای دیزلی در بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی جیپ گرند چروکی و رم ۱۵۰۰ دیزلی در ایالات متحده که در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ ساخته شده‌اند، متهم شده بود.

وزارت دادگستری اعلام کرد که شرکت FCA برای تقلب در آزمایش‌های آلایندگی ایالات متحده دست به توطئه زده است.

تاد کیم، دستیار دادستان کل آمریکا در این باره گفت: این مجازات ۳۰۰ میلیون دلاری "نتیجه یک تحقیق جامع سه ساله است."

وی افزود: این تصمیم نشان می‌دهد که وزارت دادگستری متعهد است که متخلفان شرکتی را نسبت به گمراه‌کردن تنظیم‌کننده‌ها پاسخگو نگه دارد.

به گفته دولت آمریکا، این شرکت قبلاً در یک پرونده شکایت دسته جمعی درباره خودروهای دیزلی ۳۱۱ میلیون دلار جریمه مدنی و ۱۸۳ میلیون دلار غرامت به بیش از ۶۳۰۰۰ نفر پرداخت کرده بود.

بر اساس این گزارش، سه کارمند شرکت فیات کرایسلر آمریکا نیز به توطئه برای فریب سازمان‌های ناظر و نقض قانون هوای پاک متهم شده اند و در انتظار محاکمه هستند.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar