رونمایی استون مارتین ونتیج GT4

چهارشنبه 9 اسفند 02 ساعت 11:43
رونمایی استون مارتین ونتیج GT4

استون مارتین از خودروی مسابقه‌ای ونتیج GT4 مجهز به پیشرانه ۸ سیلندر خورجینی رونمایی کرد.

درست همانند استون مارتین ونتیج GT3 که در مسابقات رولکس ۲۴ دیتونا حضور دارد، نسخه جدید ونتیج GT4 نیز راهی این رویداد موتور اسپرت می‌شود. البته ونتیج GT4 به لطف برخی ریزه‌کاری‌های استون مارتین متمایزتر ظاهر شده است. از آنجایی که قوانین مسابقات GT4 به گونه‌ای تدوین شده‌اند که مدل‌های مسابقه‌ای قرابت زیادی با نسخه‌های تولیدی داشته باشند بنابراین جدیدترین نسخه مسابقه‌ای از ونتیج هم تفاوت زیادی با برادر تولیدی خود ندارد.

در واقع استون مارتین می‌گوید ونتیج GT4 در حدود ۸۰ درصد بخش‌های مکانیکی و فنی خود با نسخه جاده‌ای مشترک است. از جمله بخش‌های مشترک دو خودرو می‌توان به شاسی آلومینیومی، پیشرانه، گیربکس و اکثر پانل‌های بدنه اشاره کرد. البته در بخش پشت خودرو یک بال بزرگ GT4 نصب شده و در بخش جلو هم اسپلیتری بزرگ و کاپوتی دارای ورودی برای عبور بهتر جریان هوا تعبیه شده است. بریتانیایی‌ها می‌گویند این تغییرات باعث افزایش داون فورس و کاهش درگ نسبت به مدل قدیمی ونتیج GT4 می‌شود

صحبت از جریان هوا شد و باید گفت یک رادیاتور بزرگ‌تر هم برای بهبود خنک کاری خودرو وجود دارد. همچنین هوای بیشتری به ترمزها می‌رسد تا کارایی خود را حفظ کنند. این ترمزها پشت رینگ‌های ۱۸ اینچی پنهان شده‌اند. باید دانست مدل جاده‌ای ونتیج از رینگ‌های ۲۱ اینچی استفاده می‌کند اما به نظر ما ونتیج GT4 با رینگ‌های کوچک‌تر ظاهر زیباتری دارد هرچند تغییرات آیرودینامیکی خودرو می‌تواند زیبایی کلی آن را تحت تأثیر قرار دهد.

زیر پوست خودرو هم تغییرات زیادی وجود ندارد. از نظر سیستم تعلیق باید به استفاده از دامپرهای قابل تنظیم و کمبر با تغییرات بیشتر اشاره کرد. همچنین استون مارتین اشاره‌ای به تغییرات سخت‌افزاری پیشرانه ۸ سیلندر ۴ لیتری توئین توربو نکرده اما گفته که این پیشرانه از ECU بوش موتور اسپرت با تنظیمات مسابقه استفاده می‌کند. این خودروساز همچنین از گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک با برنامه‌ریزی متفاوت سود برده و اگرچه از نظر فنی همچنان ۸ دنده وجود دارد اما نرم‌افزار جدید باعث قفل شدن ۲ دنده آخر و غیرفعال سازی تعویض دنده خودکار می‌شود. در واقع ۶ دنده موجود در گیربکس را می‌توان به‌صورت دستی و از پشت فرمان تعویض کرد.

اما بزرگ‌ترین تغییرات استون مارتین ونتیج GT4 نسبت به مدل جاده‌ای در کابین دیده می‌شود جایی که کاملاً آماده مسابقه است. نمایشگرهای دیجیتال جای خود را به تجهیزات مناسب خودروهای مسابقه‌ای داده‌اند و دیر خبری از کنسول مرکزی لوکس مدل استاندارد نیست. در این بخش یک جعبه فیبر کربنی برای نصب کنترل‌های مختلف خودرو تعبیه شده است. رول کیج و سیستم آتش‌خاموش‌کن هم وجود دارند اما به غیر از این موارد نمی‌توان تغییرات چندانی را تشخیص داد.

آدام کارجر مدیر بخش موتور اسپرت استقامت استون مارتین می‌گوید:

ونتیج GT4 جدید تکامل یافته مدل قبلی است و همکاری نزدیک تیم‌های جاده‌ای و مسابقه‌ای استون مارتین باعث شده AMR بتواند از بهبودهای مدل جاده‌ای در نسخه GT4 استفاده کند که نتیجه آن افزایش پرفورمنس و راندمان خواهد بود

این خودرو در مسابقات دیتونا معرفی شده و استون مارتین سخت در تلاش است تا سفارش‌های تیم‌های مسابقه را تأمین کند. امسال قرار است بیش از ۴۰ دستگاه ونتیج GT4 تولید شده و به دست مشتریان برسد.

پدال

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar