رونمایی فورد موستانگ سوپر کبرا جت

یکشنبه 27 فروردین 02 ساعت 15:01
رونمایی فورد موستانگ سوپر کبرا جت

فورد آمریکا از خودروی مخصوص درگ موستانگ سوپر کبرا جت ۱۸۰۰ رونمایی کرد. همان‌طور که نام خودرو نیز نشان می‌دهد، هیولای درگ فورد ۱۸۰۰ اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند رکوردهای جدیدی را ثبت کند.

در سال ۲۰۲۰ و بحبوحه همه‌گیری کرونا فورد مقداری هیجان برقی را به دنیای مسابقات درگ تزریق کرد. بله درباره موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ صحبت می‌کنیم که یک پروتوتایپ مسابقه‌ای درگ با دو پیشرانه برقی و طراحی دیفرانسیل عقب بود. اگرچه در نام این خودرو از عدد ۱۴۰۰ استفاده شده بود اما قدرت واقعی آن به ۱۵۰۲ اسب بخار می‌رسید.

کبرا جت ۱۴۰۰ توانست رکورد NHRA جدیدی را برای خودروی درگ برقی ثبت کرده و مسافت ۴۰۰ متر را در ۸.۱۲۸ ثانیه و با سرعت ۲۷۶.۷ کیلومتر در ساعت طی کند. حالا شما را با موستانگ کبرا جت ۱۸۰۰ آشنا می‌کنیم که نسخه‌ای ارتقا یافته از نسخه قبلی بوده اما متأسفانه خبری از آن در مسابقات نخواهد بود. البته فورد می‌گوید در آینده نزدیک به دنبال شکستن رکورد خودش خواهد بود و از آنجایی که کبرا جت جدید ۱۸۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند بنابراین به احتمال زیاد شاهد ثبت رکورد جدیدی خواهیم بود.

اما تفاوت مدل جدید با کبرا جت ۱۴۰۰ چیست؟ درست همانند اصولی که برای ارتقای پیشرانه‌های ۸ سیلندر کبرا جت ۸ سیلندر دهه ۶۰ میلادی بکار می‌رفت، فورد دستورالعمل مشابهی را بکار می‌گیرد. دو پیشرانه برقی DS-250-115 فورد هنوز هم چرخ های عقب را به حرکت درمی‌آورند و با چهار اینورتر PN-250-DZR همراه شده‌اند. البته باتری ارتقا یافته و اگرچه فورد اشاره‌ای به ظرفیت و خروجی آن نداشته اما می‌دانیم که باتری سبک‌تری در موستانگ کبرا جت ۱۸۰۰ وجود دارد. همچنین این خودرو از گیربکس جدیدی سود می‌برد.

علاوه بر این شاهد بهبود شاسی و نرم‌افزار کنترل خودرو نیز هستیم. وزن کلی موستانگ موردبحث هم چند کیلوگرمی کاهش یافته و از آنجایی که این خودرو بهینه‌سازی محصول سال ۲۰۲۰ است بنابراین هنوز هم از بدنه نسل پیشین موستانگ استفاده می‌کند. مارک راش بروک مدیر فورد پرفورمنس موتور اسپرت می‌گوید:

ما همیشه به دنبال بهبود عملکرد خودرو در تمامی بخش‌های موتور اسپرت هستیم. مسابقات درگ یکی از کلیدی‌ترین بخش‌ها برای محصولات و تکنولوژی‌های ماست و نه تنها از ثبت بهترین رکورد ۴۰۰ متر هیجان‌زده هستیم بلکه می‌خواهیم پیشرفت‌های بیشتری را در این زمینه به نمایش بگذاریم.

فورد موستانگ سوپر کبرا جت ۱۸۰۰ با همکاری شرکت‌های MLe ریس کارز، AEM-EV، شرکت مهندسی واتسون و کاسکیدیا موشن توسعه یافته است. فورد اواخر سال جاری با محصول مسابقه‌ای خود راهی خط درگ خواهد شد و به دنبال رکورد جهانی جدیدی برای خودروهای درگ برقی با بدنه کامل خواهد بود. همان‌طور که گفته شد رکورد کنونی در دستان موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ با زمان ۸.۱۲۸ ثانیه است. این خودروساز آمریکایی همچنین می‌خواهد رکوردهای سریع‌ترین خودروی برقی تک دیفرانسیل و سریع‌ترین خودروی برقی در بحث صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت را نیز ثبت کند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar