سرمای زیر صفر و گرمای کابین خودروی برقی

شنبه 2 بهمن 00 ساعت 14:18
سرمای زیر صفر و گرمای کابین خودروی برقی

یک تسلای مدل۳ سال ۲۰۱۹ از نوع پیمایش بالا یا Long Range و یک هیوندایی سوناتا ان-لاین N-Line در سرمای زیر صفر درجه مورد آزمایش قرار گرفتند و سامانه تهویه هوای آنها روی ۶۵ درجه فارنهایت [۱۸ درجه] قرار گرفت تا معلوم شود تا چه زمانی این درجه حرارت را می توان حفظ کرد.

از لحاظ تئوری یا محاسبه تسلا باید بتواند ۴۵.۱ ساعت و هیوندایی ۵۱.۸ ساعت دوام بیاورد.

تعجبی هم ندارد که در این آزمایش تسلا اثربخش تر و کارآمدتر عمل کرده است. چون تسلا در هر ساعت ۱.۶  کیلووات ساعت مصرف می کند در حالی که هیوندایی با مصرف بنزین در هر ساعت ۱۰.۳ کیلووات ساعت لازم دارد.

در ویرجینیای آمریکا آخرین توفان زمستانی باعث قطعی برق به مدت ۲۴ ساعت شد. همین موضوع این سؤال را پیش کشید که اگر مردم در ترافیک شدید در سرمایه زیر صفر حدود منهای ۹ تا منهای ۱۲ گیر بیفتند، اگر قرار باشد بخاری ماشین را روی ۱۸ درجه تنظیم کنند،‌ بدون آن که بخاری صندلی ها روشن باشد، باتری تسلا۳ و بنزین سوناتا چقدر دوام می آورند. این آزمایش در آن آربور میشیگان انجام شد. در مدل تسلای۳ باید سامانه تنظیم حرارت را روی Camp mode یا حالت کمپینگ قرار داد تا سامانه این تشخیص را داشته باشد که خودرو در حالت پارک است نه در حال حرکت. در سوناتا هم باید سامانه خودکار شات-اف را غیرفعال کرد چون این خودروها بعد از ۳۰ تا ۶۰ ثانیه ماندن پشت چراغ قرمز یا در حال توقف، به حالت خاموش اما استندبای می روند و با فشردن پدال دوباره روشن می شوند.

البته این نکته هم بد نیست ذکر شود که تسلای مدل۳ سال ۲۰۱۹ سامانه گرمایشی متفاوتی از مدل های ۲۰۲۱ به بعد دارد و مدل های جدید اثربخش تر و کارآمدتر هستند. نکته دوم هم این است که مدل۳ سال ۲۰۱۹ حداقل ۴۰ هزار مایل پیموده و باتری لیتیم-آیون آن ۸ درصد از ظرفیت خود را در طول این مدت سه سال از دست می دهد. نرم افزاری به نام TeslaFi  هم تعبیه شده که داده های مرتبط با میزان ظرفیت از دست رفته باتری را نشان می دهد.

نکته دیگر هم این است که خود بدن انسان هم حرارت تولید می کند،‌ اما در این آزمایش کسی به عنوان سرنشین در خودروهای مورد آزمایش ننشسته بود.

باتری تسلای مدل۳ زمان شروع آزمایش ۹۸ درصد شارژ داشت و بعد از ۳۷ ساعت به ۱۷ درصد رسید و نشان می داد که با این ظرفیت باقیمانده می توان ۵۰ مایل دیگر هم پیمود. به طور متوسط باتری در هر ساعت ۲.۲ درصد از شارژ خود را از دست می داد. از لحاظ محاسبه ماکسیمم زمانی که دوام می آورد ۴۵.۱ ساعت یا کمتر از دو روز بود.

سوناتای بنزینی به ازای هر ساعت ۰.۳ گالن [۱.۳ لیتر] بنزین سوزاند و چون باک آن ۱۵.۹ گالن [۷۰ لیتر] گنجایش دارد می توان گفت که می تواند ۵۱.۸‌ ساعت یا کمی بیشتر از دو روز دوام بیاورد.

در مقایسه واحدهای انرژی می توان گفت که مدل۳ تسلا ۱.۶ کیلووات ساعت در ساعت مصرف می کند در حالی که سوناتا ۱۰.۳ کیلووات ساعت می سوزاند. چون سوناتا برای روشن نگه داشتن سامانه گرمایشی مجبور است یک موتور ۲۹۰ اسب بخار توربو را روشن نگه دارد تا گرمای مورد نیاز را در کابین ایجاد کند.

حتما این سؤال هم برای شما ایجاد شده که ۱۸ درجه سانتیگراد نسبتاً سرد است و چرا ۲۱ درجه انتخاب نشده است. جواب این است که در شرایط اضطراری باید در مصرف انرژی حداکثر صرفه جویی را به عمل آورد. در مقایسه تسلا۳ با سوناتا این نکته را می توان گفت که تنظیم درجه حرارت روی ۲۱ درجه برای سوناتا فرقی ندارد اما روی تسلا و مصرف باتری تأثیر زیادی دارد.

در مجموع با این که خودروهای بنزینی هنگام گیر افتادن در سرمایه زیر صفر بهتر از خودروهای برقی هستند اما تفاوت خیلی زیاد نیست.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar