مزدا CX-60 با پیشرانه ۳.۳ لیتری ۲۸۰ اسبی عرضه میشود

بروزرسانی در: جمعه 22 مهر 01 ساعت 16:35
مزدا CX-60 با پیشرانه 3.3 لیتری 280 اسبی عرضه میشود

کمپانی مزدا از CX-60 جدید در ماه مارس رونمایی کرد و نسخه های مختلفی از این خودرو را معرفی کرد از جمله :

۱- نسخه پلاگین هیبریدی دارای موتور ۲.۵ لیتری بنزینی تنفس طبیعی به همراه موتور الکتریکی که در مجموع ۳۲۳ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید میکند.

۲- پیشرانه دیزلی با موتور ۳.۳ لیتری شش سیلندر خطی با قدرت ۲۵۱ اسب بخار و۵۵۰ نیوتن متر گشتاور

۳- نسخه مخصوص بازار استرالیا که در هر دو نسخه  بالا عرضه میشود و به علاوه یک موتور بنزینی با همان پیکربندی نسخه ۳.۳ لیتری شش سیلندر مستقیم و بهره گیری از سیستم هیبریدی ملایم ۴۸ ولتی.

مزدا CX-60

با نگاه کردن به اعداد خروجی بالا در این پیشرانه ها چندان به وجد نمی آییم، بنابرین مزدا موتور بنزینی تازه توسعه یافته خود را با ۲۸۰ اسب بخار قدرت و ۴۵۰ نیوتن متر گشتاور به تازگی معرفی کرده است که حداکثر اسب بخار در دور موتور ۵۰۰۰ الی ۶۰۰۰ دور بر دقیقه در دسترس قرار میگیرد اما حداکثر گشتاور از دور موتور ۲۰۰۰ الی ۳۵۰۰ در دسترس است و بازهم این ارقام نسبت به پیشرانه M139L که در بنز C63 جدید نصب میشود نیز چندان پرهیاهو نیست چرا که سدان آلمانی با استفاده از پیشرانه کوچکتر ۲ لیتری ۴۷۶ اسب بخار قدرت و ۵۴۵ نیوتن متر گشتاور تولید میکند.

مزدا CX-60

با این حال میتوان توضیح داد که چرا پیشرانه ۶ سیلندر خطی ۳.۳ لیتری جدید مزدا قدرتی حتی کمتر از ۳۰۰ اسب بخار تولید میکند. یکی از دلایلی که ممکن است وجود داشته باشد مربوط به قوانین آلایندگی سخت‌گیرانه‌ تر است که باعث شده است مهندسان، پیشرانه ۳.۳ لیتری را برای قابلیت اطمینان و مصرف سوخت بهتر، با قدرت کمتر عرضه کنند. یکی از سخنگویان مزدای استرالیا در مصاحبه ای گفته است که همین پیشرانه ۳.۳ لیتری ۶ سیلندر خطی با پیکربندی متفاوتی در خودروهای  بزرگتر CX-70 و CX-90 مزدا نصب خواهد شد و به فروش می رسد.

مزدا CX-60

به طور کلی تصمیم برای عرضه موتورهای شش سیلندر کمی تعجب آور است چرا که اکثر خودروسازان برای رعایت قوانین آلایندگی سخت گیرانه تر، از پیشرانه های با حجم موتور کمتر بهره میبرند. نظر شما در این باره چیست؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar