آشفتگی و استرس در بازار خودرو

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
آشفتگی و استرس در بازار خودرو

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل مشهد گفت: سایت‌های مجازی فروش خودرو به این بازار و هیجانات قیمتی دامن می‌زنند و این امر به خاطر این است که مدیریتی بر آن‌ها نیست و آن‌ها متولی ندارند.

حمیدرضا حیدری، در مورد تأثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت خودرو، اظهار کرد: کاهش نرخ دلار بر قیمت خودرو بی‌تأثیر نیست چون قیمت خودروی خارجی متأثر از دلار بوده که این خودروها نزدیک به ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان کاهش داشته است. تأثیرپذیری ماشین‌های داخلی کمتر بوده چون فقط یکی از آیتم‌های مشخصه ماشین‌های داخلی دلار است و شاخص‌های دیگری هم وجود دارد.

وی با ذکر اینکه دلار قابل پیش بینی نیست، عنوان کرد: نمی‌توان گفت که قیمت دلار کاهش و یا افزایش پیدا می‌کند چون در بازار در مورد نوسان دلار، آشفتگی ایجاد شده که با وجود این هیجانات، نمی‌توان پیش بینی انجام داد.

حیدری گفت: زمانی رکود ما تورمی بود ولی هم اکنون اگر شرایط به همین نحو پیش رود، سایه سنگین‌تری از رکود ایجاد خواهد شد و مردم برای خرید یا معامله بلاتکلیف می‌مانند چون خریدار می‌ترسد که ممکن است قیمت کاهش پیدا نکند و با خود فکر می‌کند که خرید انجام ندهد تا ارزان‌تر شود و فروشنده هم این ترس را دارد که اگر بفروشد ممکن است دیگر نتواند جایگزین کند. این آشفتگی و استرس در بازار، رکود را بیشتر و سنگین‌تر می‌کند.

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو مشهد با اشاره به اینکه سایت‌های مجازی فروش خودرو به این بازار و هیجانات قیمتی دامن می‌زنند، تصریح کرد: این امر بدین دلیل است که مدیریتی بر آن‌ها نیست و آن‌ها متولی ندارند. در سایت‌هایی مانند دیوار، باما و شیپور زمانی که قیمت ماشینی، ۵۶ تا ۵۸ میلیون بود، در سایت ۷۰ میلیون تومان قید می‌شد.

وی ادامه داد: آیا این امر برای بر هم زدن نظم بازار مدیریت شده است و کسی نمی‌تواند بر این سایت‌ها نظارت کند؟ چون اجازه می‌دهند که این سایت‌ها با بازار بازی کنند و هیجان قیمتی بر خودروها بگذارند؟ هم اکنون در این سایت‌ها، چند نوع قیمت برای یک ماشین وجود دارد. مردم برای اطلاعات قیمت خودروی به این سایت‌ها مراجعه می‌کنند.

حیدری با ذکر اینکه یکی از عوامل تشنج قیمت و بازار ما این سایت‌ها هستند، عنوان کرد: این سایت‌ها مردم را بلاتکلیف گذاشته‌اند. من از مردم می‌خواهم که اطلاعات قیمت و خودرو را از اتحادیه‌ها و مراکز تأیید شده دریافت کنند. ممکن است در پس این سایت‌ها برنامه ریزی‌هایی وجود داشته باشد که همه با هم قیمت غیرواقعی در سایت‌ها بگذارند تا مردم منحرف شوند. مردم نباید به این سایت‌ها اعتماد کنند. مدیریت و نظارتی بر این سایت‌ها وجود ندارد تا دقیق باشد. این سایت‌ها مرجع مناسبی برای گرفتن اطلاعات نیست.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar