آمار تولید خودروهای افزایش قیمت یافته

یکشنبه 9 دی 97 ساعت 01:33
آمار تولید خودروهای افزایش قیمت یافته

آمار تولید خودروهای سواری در کشور در طول آذر، حکایت از کاهش ۴۷ درصدی نسبت به آبان دارد و این در وضعیتی است که خودروسازان با وعده افزایش عرضه، قیمت بعضی محصولات خود را بالا برده و بعضی دیگر هم در صف انتظار هستند.

تا به امروز، ایران خودرو قیمت پژو پارس اتومات، دنا پلاس، دنای معمولی، سوزوکی گرند ویتارا، پژو ۲۰۷ دنده‌ای، وانت تندر، وانت آریسان، دانگ فنگ و هایما S5 را طبق فرمول قیمت گذاری در حاشیه بازار بالا برده و سایپایی‌ها هم اقدام به افزایش قیمت وانت پراید، سراتو و چانگان کرده‌اند. بنابر وعده وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان، قرار است به واسطه افزایش عرضه، قیمت این محصولات به مرورکاهش یافته و به نقطه تعادل برسد. طبعاً لازمه افزایش عرضه، بالارفتن تیراژ است، حال آنکه طبق آمار آذر، خودروسازان با افت تولید نسبت به آبان رو به رو بوده‌اند. بنابر آمار موجود، به جز گروه وانت، دیگر محصولات افزایش قیمت یافته ایران خودرو، در آذر و نسبت به آبان با کاهش تولید رو به رو شده‌اند. در این میان، تولید سوزوکی گرند ویتارا از ۲۴۸ دستگاه به ۲۴۴ دستگاه رسیده و هایما هم تیراژی ۷۶۶ دستگاهی در سومین ماه پاییز داشته است.

ایران خودرویی‌ها در آبان یک هزار و ۷۳ دستگاه هایما را تولید کرده بودند. همچنین دانگ فنگ هم که ۹۱۲ دستگاه در طول آبان تیراژ داشته، در آذرماه با کاهش ۹۲ دستگاهی رو به رو شده است. آمار موردنظر هرچند رقم دقیق تولید پژو پارس اتومات را (به عنوان محصولی افزایش قیمت یافته) ارائه نداده، با این حال در مجموع تیراژ گروه پژو در طول آذر و نسبت به آبان، کاهشی ۲ هزار و ۲۵۱ دستگاهی را نشان می‌دهد.

ایران خودرو البته در تولید وانت با افزایش تولید رو به رو شده و توانسته تیراژ وانت‌های خود را از ۲۴۲ دستگاه آبان، به ۴۸۳ دستگاه در آذر برساند. در میان دیگر محصولات ایران خودرو (آن‌ها که فعلاً افزایش قیمت نیافته‌اند) تولید گروه سمند رو به افزایش رفته است. آبی‌های جاده مخصوص در سومین ماه پاییز یک هزار و ۱۰۹ دستگاه انواع سمند را تولید کرده‌اند تا نسبت به آبان، ۵۶۲ دستگاه افزایش تیراژ داشته باشند. همچنین آمار تولید نشان می‌دهد تیراژ دنا هم از یک هزار و ۲۳۸ دستگاه به یک هزار و ۵۰۰ دستگاه رسیده است. در میان محصولات افزایش تولید یافته ایران خودرو، پژو ۲۰۰۸ رکورددار به حساب می‌آید، چه آنکه تولید آن بیش از پنج برابر شده است. ایران خودرویی‌ها توانسته‌اند تیراژ این مهمان فرانسوی را از ۲۰۳ دستگاه آبان به یک هزار و ۳۹ دستگاه در آذر برسانند. در نهایت ولی تولید رانا و تندر ۹۰ روندی کاهشی داشته، به طوری که اولی ۱۲ دستگاه و دومی هم ۴۶ دستگاه کاهش تولید در آذر و نسبت به آبان داشته‌اند.

شرایط تولید در سایپا

ولی اوضاع تولید سایپایی‌ها به‌عنوان دومین خودروساز بزرگ ایران هم در آبان مناسب نبوده و تیراژ بیشتر محصولاتشان نسبت به آذر پایین آمده است. در میان خودروهای افزایش قیمت یافته سایپا، چانگان به عنوان محصولی چینی و مونتاژی که در طول آبان تیراژی ۵۹۱ دستگاهی داشته، در آذر با کاهشی شدید رو به رو شده و تولید آن به ۹۷ دستگاه نزول کرده است. قیمت کارخانه‌ای این محصول اواخر هفته اخیر ۵۲ میلیون تومان افزایش یافت. تولید دیگر محصول افزایش قیمت یافته سایپا یعنی سراتو، در آذر و نسبت به آبان افزایش یافته است. طبق آمار، سایپایی‌ها ۷۹۸ دستگاه سراتو را در دومین ماه پاییز به تولید رسانده‌اند، ولی در آذر، رقم تولید به یک هزار و ۱۴ دستگاه رسیده است. قیمت سراتو در مدل‌های آپشنال و معمولی، به ترتیب ۸۳ و ۸۲ میلیون تومان افزایش یافته است.

ولی در گروه پراید، سایپایی‌ها با افت شدیدی رو به رو شده‌اند، به طوری که در آذر تنها پنج هزار و ۷۲۰ دستگاه از این محصول به تولید رسیده است. این در حالی است که نارنجی‌های جاده مخصوص در آبان ۹ هزار و ۹۵۶ دستگاه پراید را به تولید رسانده بودند. بنابراین تیراژ این خودرو چهار هزار و ۲۳۶ دستگاه پایین آمده است. از طرف دیگر، تیبا هم از افت تولید در امان نمانده و در آذر و نسبت به آبان تقریباً نصف شده است. سایپایی‌ها در آبان هشت هزار و ۲۵۲ دستگاه تیبا را تولید کرده بودند، ولی در آذر فقط چهار هزار و ۲۲۶ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. با این حساب، تولید تیبا در سومین ماه پاییز چهار هزار و ۲۶ دستگاه کم شده است. هنوز قیمت جدید پراید و تیبا اعلام نشده و معلوم نیست وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایپا چه برنامه‌ای برای این دو محصول پرتیراژ پیاده خواهند کرد. سایپا ولی خودرویی دیگر به نام آریو را هم مونتاژ می‌کند که تیراژ این محصول چینی در آذر به ۲۷۳ دستگاه رسیده است. این محصول در آبان تیراژی ۶۰۰ دستگاهی داشته و بنابراین با کاهش ۳۲۷ دستگاهی طی آذر رو به رو شده است.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar