وضعیت تولید ماهانه خودروسازان بهبود یافت

شنبه 9 آذر 98 ساعت 02:21
وضعیت تولید ماهانه خودروسازان بهبود یافت

روند تولید خودروهای سواری در هشت ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال پیش کاهشی شد، با این حال تولید ماهانه سه خودروساز بزرگ کشور در آبان و نسبت به مهر صعود کرد. بنابر صورت‌های مالی ارائه شده از طرف خودروسازان به بورس، آمار تولید محصولات سواری ایران خودرو، سایپا و پارس ‌خودرو به‌عنوان سه گروه خودروساز بزرگ کشور به ۵۰۳ هزار و ۷۶۶ دستگاه در هشت ماه امسال رسیده که نشان از کاهش ۲. ۱۸ درصدی تیراژ در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر دارد.

طبق آمارهای منتشره ولی تولید ماهانه خودروسازان روندی صعودی در آبان و نسبت به مهر امسال داشته است. بر این اساس، ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در مجموع طی آبان امسال ۷۱ هزار و ۴۴۵ دستگاه انواع محصول سواری را به تولید رسانده‌اند که نسبت به مهر سال جاری افزایش ۶. ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد. در بین سه خودروساز بزرگ کشور اما سایپایی‌ها توانسته‌اند لقب پرتیراژترین خودروساز داخلی را کماکان برای خود نگه دارند. سایپا طی هشت ماه امسال ۲۳۱ هزار و ۶۹۹ دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده تا در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال اخیر کاهش ۱. ۱ درصدی تیراژ را تجربه کند. این خودروساز البته در تولید ماهانه روندی صعودی داشته، چه آنکه تیراژ ۲۶ هزار و ۸۸۰ دستگاهی آن سبب افزایش ۵. ۷ درصدی تولید نسبت به مهر ماه شده است. پس از سایپا، ایران خودرو تیراژی ۲۱۰ هزار و ۳۵۰ دستگاهی تا پایان آبان امسال از خود به جا گذاشته که نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش ۲. ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد. آبی‌های جاده مخصوص ولی در آبان و نسبت به مهر با رشد ۵۴ درصدی تیراژ رو به رو شده‌اند و این روند صعودی از تیراژ ۳۷ هزار و ۵۶۳ دستگاهی آنها در دومین ماه پاییز حاصل شده است. در نهایت پارس خودرویی‌ها که در هشت ماه امسال ۶۱ هزار و ۷۱۷ دستگاه تیراژ داشته‌اند، نسبت به مدت مشابه سال اخیر ۴۰ درصد افت کرده‌اند. پارس خودرو در آبان امسال هم تنها هفت هزار و دو دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده تا در مقایسه با مهر سال جاری تنها ۳. ۵ درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده باشد. روند صعودی تولید خودروسازان در آبان و نسبت به مهر نشان می‌دهد اوضاع تولید در خودروسازی کشور بهبود یافته، اگرچه البته هنوز هم مشکلات کلی مربوط به تحریم به ویژه سختی تامین قطعات از خارج ادامه دارد.

صعود رانا و ۲۰۰۸

نگاهی اما به جزئیات آمار تولید خودروهای سواری در هشت ماه امسال بیندازیم تا مشخص شود سه خودروساز بزرگ کشور چه افت‌و‌خیزی در این بازه زمانی داشته‌اند. در بین محصولات ایران ‌خودرو، گروه پژو (به جز پژو ۲۰۰۸) تیراژی ۱۴۷ هزار و ۳۹۳ دستگاهی تا پایان آبان امسال داشته که این آمار نشان از کاهش ۲. ۱۶ درصدی تیراژ پژویی‌ها در مقایسه با هشت ماه سال پیش دارد. آمار موردنظر، پژو ۲۰۶، ۴۰۵، پارس و ۲۰۷ را شامل می‌شود و به نظر می‌رسد در این بین، بیشترین سهم تولید از آن ۲۰۶ باشد.ایران خودرویی‌ها اما آمار پژو ۲۰۰۸ را خارج از خانواده پژو منتشر می‌کنند و صورت‌های مالی آنها نشان می‌دهد خودروی موردنظر روندی صعودی در هشت ماه امسال داشته است. طبق آمار، تا پایان آبان امسال چهار هزار و ۹۳۱ دستگاه پژو ۲۰۰۸ در ایران خودرو به تولید رسیده که نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته افزایش ۴. ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. از پژو که بگذریم، ایران‌ خودرو در تولید سمند با کاهش تولید رو به رو شده ‌است. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی هشت ماه امسال، ۲۸ هزار و ۳۷۷ دستگاه سمند را به تولید رسانده‌ و این آمار موجب کاهش ۷. ۱۵ درصدی تولید محصول موردنظر نسبت به مدت مشابه سال پیش شده است.اما آن‌طور که آمار تولید منتشره در صورت‌های مالی ایران خودرو روایت می‌کند، این شرکت همچنان در تولید دنا روندی نزولی دارد. ایران خودرویی‌ها تا پایان آبان امسال، ۱۷ هزار و ۸۸۴ دستگاه دنا را به تولید رسانده‌اند تا نسبت به بازه زمانی مشابه سال اخیر ۶. ۳۳ درصد کاهش تولید را به خود ببینند. نزولی شدن تولید دنا در حالی است که دیگر محصول ایران‌خودرو یعنی رانا توانسته رشد را در کارنامه‌اش به ثبت برساند. طبق گزارش ارائه‌شده به بورس، در هشت ماه امسال چهار هزار و ۳۰۸ دستگاه رانا در ایران‌ خودرو به تولید رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر رشد ۸. ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد.نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران‌خودرو، محصولاتی که بعضی از آنها با خطوط تولید این شرکت وداع کرده‌اند. آن‌طور که گزارش ارائه‌ شده به بورس روایت می‌کند، آبی‌های جاده مخصوص تا پایان آبان امسال تنها ۱۲۰ دستگاه سوزوکی گرندویتارا مونتاژ کرده‌اند و این یعنی تولید محصول موردنظر در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال اخیر بیش از ۹۵ درصد افت داشته است. ویتارا چند ماهی می‌شود که دیگر در ایران خودرو به تولید نمی‌رسد و این موضوع از قطع ارتباط شرکت ژاپنی سوزوکی با آبی‌های جاده مخصوص به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه خودروسازی کشور سرچشمه می‌گیرد.

در کنار ویتارا، به‌نظر می‌رسد دانگ ‌فنگ و ایران ‌خودرو هم به آخر خط رسیده‌اند و تولید این محصول چینی در کشور متوقف شده است. آمار تولید ایران ‌خودرو در آبان نشان می‌دهد حتی یک دستگاه دانگ‌فنگ هم در این شرکت مونتاژ نشده و پس احتمالا این محصول چینی هم با آبی‌های جاده‌ مخصوص وداع کرده است. طبق آمار ارائه شده به بورس، در هشت ماه امسال فقط دو هزار و ۱۳۱ دستگاه دانگ فنگ در ایران خودرو مونتاژ شده که نشان می‌دهد این محصول چینی در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر بالای ۸۶ درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. ایران‌ خودرویی‌ها البته در آبان مثل مهر، حتی یک دستگاه دانگ ‌فنگ را هم به مونتاژ نرسانده و این یعنی خودرو موردنظر با کیلومتر ۱۴ جاده ‌مخصوص وداع کرده است. در بین دیگر مونتاژی‌های ایران‌ خودرو ولی هایمای چینی تیراژی سه هزار و ۷۳۴ دستگاهی طی هشت ماه امسال از خود به‌جا گذاشته است. با توجه به این آمار، هایما کاهشی بیش از ۶۲ درصد را نسبت به بازه زمانی مشابه سال اخیر به خود می‌بیند. مونتاژ این محصول فعلا در ایران ‌خودرو ادامه دارد و باید منتظر ماند و دید در آینده هم تداوم خواهد داشت یا هایما هم به جمع حذفی‌ها می‌پیوندد.

افزایش تولید پراید و تیبا

به سایپا برویم و ببینیم این گروه چه آماری در تولید محصولات خود طی هشت ماه ابتدایی امسال به‌جا گذاشته است. بنابر آمار ارائه‌ شده به بورس، سایپایی‌ها در تولید سراتو که محصولی مونتاژی و تحت ‌لیسانس کیاموتورز کره است، با کاهش تولید رو به رو شده‌اند. بر این اساس تا پایان آبان امسال،سه هزار و ۶۳۰ دستگاه سراتو در سایپا مونتاژ شده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال اخیر، ۶۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. این مونتاژی کره‌ای هم در لیست خودروهای حذفی کشور قرار گرفته است، چه آنکه سایپایی‌ها پیش‌تر رسما خبر از توقف مونتاژ آن داده‌اند. در بین دیگر محصولات سایپا، تیبا تیراژی ۱۰۳ هزار و ۸۴۷ دستگاهی را در هشت ماه امسال از خود به‌جا گذاشته و بنابراین نسبت به بازه زمانی مشابه سال اخیر ۵. ۱ درصد افزایش تولید را به خود می‌بیند. تیبا یکی از محصولاتی است که قرار است به واسطه افزایش تیراژ، جای خالی پراید را از تابستان سال آینده پر کند. صحبت اما از پراید شد، خودرویی که بنابر وعده وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایپا، تنها تا پایان تیر سال آینده تولید خواهد شد. با وجود برنامه‌ریزی سایپا برای حذف پراید، تیراژ این محصول در هشت ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال اخیر صعود کرده است. طبق صورت‌های مالی ارائه شده به بورس، پراید در هشت ماه امسال تیراژی ۱۱۹ هزار و ۱۹ دستگاهی از خود به‌جا گذاشته و بنابراین در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال اخیر ۱۱ درصد افزایش تولید را تجربه کرده است. گفته می‌شود سایپایی‌ها قصد دارند تولید پراید را تنها برای مصرف بازار داخل متوقف و این محصول را برای بازارهای صادراتی همچنان حفظ کنند.

از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا در هشت ماه امسال بیندازیم. طبق آمار، پارس ‌خودرو به ‌عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته تنها ۱۹۳ دستگاه برلیانس را تا پایان آبان امسال به تولید برساند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با هشت ماه سال اخیر بیش از ۹۸ درصد افت تولید را تجربه کرده است. همچنین آمار تولید آبان پارس‌ خودرو نشان می‌دهد این شرکت در این ماه حتی یک دستگاه برلیانس را هم تولید نکرده و ملعوم نیست این توقف تولید، موقت است یا دائمی. ماه پیش برلیانس پس از مدت‌ها غیبت به جمع تولیدات پارس‌خودرو بازگشت و حالا مجددا غیب شده است. سایپایی‌ها اما تا پایان آبان امسال ۴۲۳ دستگاه آریو را مونتاژ کرده‌اند و این آمار نشان می‌دهد خودرو موردنظر با کاهش تیراژ ۹۲ درصدی در هشت ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال اخیر رو به رو شده است. آریو هم مانند برلیانس ماه پیش پس از مدتی غیبت به جمع تولیدات سایپا بازگشت و آمار آبان نشان می‌دهد تولید آن در دومین ماه پاییز سال‌جاری ادامه داشته است. در نهایت اما چانگان دیگر محصول چینی سایپا، تیراژی چهار هزار و ۷۸۰ دستگاهی را تا پایان آبان از خود به‌ جا گذاشته که نسبت به بازه زمانی مشابه سال اخیر کاهش ۵. ۴۵ درصدی را نشان می‌دهد. گویا چانگان مشکل خاصی برای مونتاژ در سایپا ندارد، چه آنکه طی ماه‌های اخیر از تحریم با توقف تولید رو به رو نشده است.

رنو از پارس‌ خودرو رفت

اما نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده ال۹۰ تا پایان آبان امسال بیندازیم و ببینیم این محصول فرانسوی چه وضعیتی در تولید طی هشت ماه امسال داشته است. طبق اطلاعات ارائه‌شده به بورس، در مجموع تیراژ خانواده تندر۹۰ (شامل تندر معمولی، پارس‌تندر، تندر اتومات و ساندرو) طی بازه زمانی تحت ‌بررسی به چهار هزار و ۱۴۲ دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده در مقایسه با هشت ماه سال اخیر ۹۱ درصد افت داشته است. اگر آمار تولید خانواده تندر‌۹۰ را به طور جداگانه بررسی کنیم، مشخص می‌شود هر دو گروه ایران‌ خودرو و پارس‌ خودرو با کاهش تولید این محصول در بازه زمانی تحت بررسی رو به رو شده‌اند. بر این اساس، ایران ‌خودرویی‌ها با توجه به تیراژ یک‌هزار و ۲۲۴ دستگاهی خود، افتی ۸۸ درصدی را در تولید محصولات رنو طی هشت ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر به ثبت رسانده‌اند. در پارس‌ خودرو هم تولید محصولات خانواده رنو طی هشت ماه امسال به دو هزار و ۹۲۰ دستگاه رسیده تا نسبت به مدت مشابه سال پیش، افتی ۹۱ درصدی دامان آن را بگیرد. صورت‌های مالی ارائه شده به بورس نشان می‌دهد تولید محصولات رنو در پارس‌ خودرو به‌طور کامل متوقف شده، چه آنکه این شرکت در آبان هیچ رنویی را تولید نکرده است. با این حال تولید محصولات رنو در ایران‌خودرو طی آبان ادامه داشته و این شرکت توانسته ۶۲ دستگاه تندر-۹۰ را تولید کند. با توجه به قطع ارتباط رنو با ایران، تولید محصولات این شرکت در ایران خودرو هم متوقف خواهد شد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar