رشد ۳۳ درصدی تولید خودروسازان خصوصی

سه شنبه 1 مهر 99 ساعت 01:55
رشد 33 درصدی تولید خودروسازان خصوصی

بر اساس آمارهای منتشره توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت‌های خودروساز خصوصی در مجموع طی پنج ماه امسال ۱۵ هزار و ۸۷۶ دستگاه تولید داشته‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش رشد ۳۳‌درصدی را نشان می‌دهد.

در این بین، مدیران ‌خودرو که محصولات چری چین را مونتاژ می‌کند، تا پایان مرداد امسال ۱۱ هزار و ۶۱۸ دستگاه تولید داشته است. با این حساب، تیراژ این خودروساز در مقایسه با پنج ماه نخست سال اخیر حدودا پنج ‌برابر شده است. دیگر خودروساز بزرگ بخش خصوصی یعنی کرمان ‌موتور اما طی پنج ماه امسال تنها سه‌هزار و ۳۳ دستگاه محصول مونتاژ کرده تا در مقایسه با بازه زمانی سال پیش حدودا ۵۷ درصد افت کند. کرمان ‌موتوری‌ها به مونتاژ محصولات جک چین مشغول هستند. کرمان‌موتور البته در پسابرجام محصولات هیوندایی کره را هم مونتاژ می‌کرد، اما با آغاز تحریم‌ها، هیوندایی به مرور از سبد خودروهای تولیدی این شرکت حذف شد.

به سراغ گروه بهمن برویم، دیگر خودروساز بخش خصوصی که در پنج ماه امسال روندی رو به کاهش داشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مجموع گروه بهمن توانسته ۴۴۰ دستگاه محصول را تا پایان مرداد امسال مونتاژ کند. این آمار از افت تقریبا ‌۵۲‌درصدی مونتاژ محصولات سواری گروه بهمن در مقایسه با پنج ماه ابتدایی سال اخیر حکایت دارد. سری هم به بم‌خودرو بزنیم، شرکتی که به مونتاژ محصولات جیلی چین مشغول بود. طبق آمار وزارت صمت، بم‌خودرویی‌ها در پنج ماه ابتدایی امسال، حتی یک دستگاه جیلی را هم مونتاژ نکرده‌اند. این در حالی است که طی پنج‌ ماه نخست سال اخیر، ۵۹۰ دستگاه جیلی در بم‌خودرو مونتاژ شده بود. دیگر خودروساز بخش خصوصی یعنی سیف خودرو، توانسته طی پنج ماه امسال ۴۷۷ دستگاه محصول را مونتاژ کند. این شرکت به مونتاژ خودرویی چینی به ‌نام بیسو مشغول است و سال پیش تنها ۸۶دستگاه تیراژ داشت.

از شرکت سرمایه‌گذاری بایک بین‌الملل هم خبر می‌رسد تیراژ این شرکت در پایان مرداد امسال صفر دستگاه بوده است. این در حالی است که خودروساز موردنظر در پنج ماه ابتدایی سال پیش ۶۵ دستگاه تیراژ داشت. در بین دیگر خودروسازان بخش خصوصی، اما سازه خودروی دیار که مونتاژ سابرینا و گریت‌وال را بر عهده دارد، در پنج ماه امسال فقط ۱۱ دستگاه تولید را به ثبت رسانده است. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال پیش افت حدودا ۹۵ درصدی را نشان می‌دهد. صنعت خودروی آذربایجان خودروسازی که مدت‌هاست درگیر حواشی عدم‌تحویل ام‌جی‌های ثبت‌نامی است هم در پنج ماه امسال هیچ تولیدی نداشته است. تیراژ این خودروساز در پنج ماه ابتدایی سال پیش هم فقط ۱۳۵ دستگاه بود. گفته می‌شود این خودروساز قرار است محصولاتی جدید را مونتاژ و تعهدات مربوط به ام‌جی‌های ثبت‌نامی را با آنها رفع کند. طبق آمار وزارت صمت، کارمانیا نیز که محصولات BYD چین را مونتاژ می‌کرد، تیراژی تنها دو دستگاهی تا پایان مرداد داشته است. این خودروساز در مدت مشابه سال اخیر هم تنها ۷۷ دستگاه تیراژ را به ثبت رسانده بود. از عظیم‌ خودرو هم خبر می‌رسد این شرکت تیراژی ۱۱۲ دستگاهی طی پنج ماه امسال داشته است. همچنین ریگان‌خودرو هم با تیراژی ۷۰‌دستگاهی، افت بیش از ۸۲ درصدی را نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته به خود اختصاص داده است. در لیست سواری‌سازان وزارت صمت اما نام دو خودروساز جدید هم به چشم می‌آید که اولی نورا‌موتور پارس نام دارد و تیراژی ۷۵ دستگاهی داشته و دیگری سروش ‌دیزل ‌مبناست که تولیدی ۲۴دستگاهی را به ثبت رسانده است.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar