آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش شده می شود یا خیر؟

آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش شده می شود یا خیر؟

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به جلسه روز پیش نمایندگان دستگاه‌های گوناگون در این کمیسیون برای بررسی شیوه قیمت ‌گذاری خودرو گفت که قرار شد ظرف 10 روز نظر دستگاه‌های گوناگون نظارتی در این خصوص مطرح شود که آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش شده می شود یا خیر؟ یعنی عطف به ماسبق می‌شود یا نه.

بهرام پارسایی اظهار کرد: پیرو تصمیمات پیشین که در نشست با حضور وزیر صنعت، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس سازمان تعزیرات، رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و سازمان بازرسی و شورای عالی رقابت گرفته شده بود روز پیش نشستی در این باره در کمیسیون اصل 90 تشکیل شد تا در خصوص افزایش قیمت خودرو و شمول آن بحث‌هایی انجام گیرد.

وی افزود: آنچه در این نشست به بحث گذاشته شد این بود که آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش شده و خودروهایی که تحویل آنها از شهریور سال جاری بوده می‌شود یا نه؟ در این باره مدیرعامل دو گروه خودروسازی ایران خودرو و سایپا نظرات خود را مطرح کردند و نماینده سازمان های نظارتی هم بحث‌هایی را مطرح کردند که قیمت‌گذاری نمی‌تواند عطف به ماسبق شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس با ذکر اینکه «طبق تصمیم گیری انجام گرفته قرار است افزایش قیمت ها از اول شهریور اعمال شود»، گفت: این در حالی است که افزایش قیمت باید با در طول مراحل قانونی باشد و از زمان تصویب اجرایی شود. البته خودروسازان مدعی بودند که این اجازه با اذن سران قوا به آنها داده شده که افزایش قیمت خودرو را از اول شهریور ماه اجرایی کنند و کمیسیون این اجازه را از مدعیان مطالبه می کند درحالیکه نظر حقوقی سازمان تعزیرات، سازمان بازرسی، شورای عالی رقابت و کارشناسان کمیسیون اصل 90 این بود که این قیمت‌گذاری عطف به ماسبق نمی شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس یادآوری کرد: همچنین خودروسازها معتقد بودند دو نوع  قرارداد وجود دارد یکی قرارداد قطعی که متقاضیان در زمان ثبت نام پول را یک جا دادند و یکی ثبت نام غیر قطعی که بخشی از پول در یک قسط داده شده و چند قسمت از آن باقی مانده است که خودروسازان این نوع قرارداد را شامل افزایش قیمت می دانند. ولی براساس مطالعه‌ای که داشتیم متوجه شدیم در این قرارداد فقط یک راه افزایش قیمت پیش بینی شده آن هم در موردی است که خریدار به تعهد خود عمل نکند و در زمان سررسید قسط خود را پرداخت نکند، لذا از نظر ما این کار غیر قانونی است که افزایش قیمت‌ها بخواهد شامل گذشته شود.

پارسایی ادامه داد: نهایتا قرار شد دستگاه‌های نظارتی و معاونت حقوقی رئیس جمهور ظرف 10 روز نظر مکتوب خود را در این خصوص که آیا این قیمت گذاری طبق قانون عطف به ماسبق می شود یا نه، به کمیسیون اصل 90 ارائه کنند تا تصمیم گیری نهایی در این باره انجام گیرد. آنچه در این نشست مطرح شد این بود که شورای عالی رقابت، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان عقیده داشت که قیمت‌گذاری نمی تواند شامل گذشته شود.

وی اضافه کرد: یکی از نکات دیگری که در این نشست مورد بحث قرار گرفت نوع قرارداد خودروسازان با خریداران خودرو بود که بر ضرورت اصلاح این قراردادها تاکید شد. چون خودروسازان این قراردادها را با نظر خودشان تنظیم کردند و در این نشست قرار شد با هماهنگی معاونت حقوقی رئیس جمهور و همچنین سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و سازمان تعزیرات و شورای عالی رقابت و کمیسیون اصل 90 قرارداد جدیدی تنظیم شود که شفاف و روشن باشد.

پارسایی همچنین در پایان گفت: یکی از موارد دیگری که در نشست مطرح شد این بود که خودروسازان اعلام کردند واردات خودرو لطمه‌ای به آنها وارد نمی‌کند، این در حالیست که بازار خودرو به بهانه ممنوعیت واردات انحصاری شده ولی در حقیقت خودروسازان به هیچ وجه بیشتر  تقاضای بازار را نمی توانند پاسخ دهند و عرضه و تقاضا در این بازار متناسب نیست، وقتی هم متناسب نباشد این نگرانی وجود دارد که عرضه کننده به خاطر اینکه از بودن متقاضی اطمینان دارد کیفیت کالای خود را کاهش دهد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه ها برای "آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش شده می شود یا خیر؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
هومان
مهمان

نباید مال گذشته رو گران کنن.قانونی نیست.الته تو این…….

یک شهروند بدبخت ایرانی
مهمان

لعنت به همه ی شماها مُشتی گاری و فرغون میسازید میدید تحویل مردم با قیمت هزار برابر انشالله بزودی ورشکست بشید و بقول قوه ی الهی نابود بشین بره که از دست شما دوتا شرکت مزخرف گاری ساز راحت بشیم

aref
مهمان

کجا ورشکست بشن تازه ١۵هزار ملیارد ریختن تو جیبشون

صالحی
مهمان

قانونی نیست مردم هم ساکت نمیشن ولی کاش دولت از مصرف کننده حمایت کنه و نزاره حق مردم پایمال بشه