آینده نگری عضو کمیسیون صنایع مجلس برای بازار خودرو

پنج شنبه 12 اردیبهشت 98 ساعت 16:10
آینده نگری عضو کمیسیون صنایع مجلس برای بازار خودرو

حمید گرمابی با اشاره به وضعیت بازار خودرو عنوان کرد: در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی درباره قیمت خودرو بسیار بحث کرده‌ایم و قبل از تعطیلی مجلس نیز در این مورد بحث زیادی داشتیم اما موضوعی که کماکان وجود دارد این است که بازار خودرو، موردی خاص بوده و بخاطر قطعات، مشکل تولید به زودی و راحتی برطرف نمی‌شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم به خودرو به مانند کالای سرمایه‌ای نگاه می‌کنند و واردات نیز ممنوع است و مجموع این عوامل در کنار دلال‌بازی سبب شده بازار باثباتی شکل نگیرد.تحقیق و تفحصی از سوی مجلس شورای اسلامی در زمینه خودرو در حال انجام است و این تفحص، زمانبر است.

گرمابی با اشاره به اینکه قیمت فعلی خودروها معقول نیست اما شرایط موجود را باید در نظر داشت، بازگو کرد: هر خودرویی مقداری وابسته به واردات است و قیمت دلار و سپس قیمت مواد داخلی روی آن تاثیر دارد و اینها در بازار ثبات ندارند و اگر به بازار بورس پلیمر نگاه کنید شاهد هستید که تغییرات بر آن ها اثر می‌گذارد.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خودروسازان داخلی مشکلات زیادی دارند، بیان کرد: مدیریت دولتی نیز چندین سال است که سایه خود را روی خودروسازی انداخته و همه اینها را که کنار هم می‌گذارم نمی‌توانم بگویم مقصر چه کسی است و تحقیق و تفحص در همین راستا در دستور کار قرار دارد.

گرمابی افزود: قطعا یکی از مشکلات خودروسازان، مدیریت دولتی است؛ دخالتی که دولت در عرصه خودروسازی دارد سبب شده که در مواقع مختلف، هزینه و مشکلاتی بوجود بیاید. قطعا به دلیل همه این مشکلات، پراید ۵۰ میلیونی توجیه درستی ندارد و مشکل اصلی این است که قانون ۵ درصد زیر قیمت بازار نیز برای بازاری که تعیین کننده‌اش دو خودروساز اصلی هستند کارساز نیست زیرا در این بازار، رقابتی وجود ندارد و این سیستم نمی‌تواند درست عمل کند.

وی گفت: بعید می‌دانم قیمت خودرو کاهش یابد و امیدواریم صرفا حداکثر تلاش صورت گیرد تا اجازه ندهند قیمت خودرو افزایش پیدا کند و باید قیمت مواد اولیه را کنترل نمود و به ویژه اینکه باید بتوانیم قطعات لازم را برای تولید به اندازه نیاز تامین کنیم.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar