اجرای استاندارد یورو ۵ در انتظار تصمیم دولت

دوشنبه 1 اردیبهشت 99 ساعت 01:29
اجرای استاندارد یورو 5 در انتظار تصمیم دولت

در‌حالی‌که وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل خودروسازی خواستار به تعویق افتادن استاندارد آلایندگی یورو۵ هستند، مسوولان سازمان حفاظت محیط‌زیست کماکان بر اجرای آن تاکید دارند، اگرچه تصمیم آخر را قرار است هیات دولت بگیرد. این استاندارد قرار بود از ابتدای سال ۹۸ اجرا شود، با این حال خودروسازان فرجه‌ای یک ساله از دولت گرفته و قرار شد از ابتدای امسال، محصولات خود را مجهز به یورو۵ تولید و عرضه کنند.

حالا آن‌طور که دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست‌محیطی سازمان محیط‌زیست می‌گوید، معاون نخست رئیس‌جمهوری درخواست وزارت صمت و خودروسازان برای تعویق استاندارد آلایندگی یورو۵ را به کمیسیون‌های زیربنایی ارجاع داده است. بهزاد اشجعی تاکید کرد: طبق روال معمول، نظر این کمیسیون‌ها به هیات دولت ارسال و آنجا تصمیم نهایی در خصوص اجرا یا تعویق استاندارد موردنظر گرفته خواهد شد.

اواخر آذرماه بود که سازمان حفاظت محیط‌زیست در نامه‌ای به ایران‌خودرو خواستار توقف پیش‌فروش محصولات این شرکت با موعد تحویل سال ۹۹ شد. ربط این ماجرا به داستان یورو۵ این بود که محصولات پیش‌فروش شده توسط ایران‌خودرو، قید استاندارد آلایندگی یورو۵ را نداشتند. در واقع این شرکت محصولات یورو۴ خود را پیش‌فروش کرده بود، آن هم در‌حالی‌که خودروسازان و سازمان محیط‌زیست، بر سر اجرای استاندارد یورو۵ از ابتدای ۹۹ به توافق رسیده بودند.  از همین‌رو، سازمان حفاظت محیط‌زیست، پیش‌فروش‌ ایران‌خودرو با موعد تحویل سال آینده را خلاف قانون هوای پاک تشخیص داده و خواستار توقف (یا اصلاح) آن شد.

اگرچه خودروسازان کمی بعد اعلام کردند اجرای استاندارد آلایندگی یورو۵ را از ابتدای سال کلید خواهند زد و حتی مراسم رونمایی از محصولات موردنظر هم برگزار شد، با این حال اواخر اسفند سال گذشته، وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به معاون نخست رئیس‌جمهوری، خواستار به تعویق افتادن اجرای این استاندارد شد. چند هفته بعد خودروسازان هم مشابه همین درخواست را مطرح و خواستار تعویق اجرای یورو۵ شدند.

حرف وزارت صمت و خودروسازان این است که با توجه به تحریم و مشکلات مالی و همچنین عدم عرضه سراسری سوخت مناسب، بهتر است اجرای استاندارد یورو۵ تا شش ماه پس از لغو تحریم‌ها به تعویق بیفتد. تا به امروز پاسخی رسمی به درخواست خودروسازان و وزارت صمت از طرف معاون نخست رئیس ‌جمهوری داده نشده، اما آن طور که دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست‌محیطی سازمان محیط‌زیست گفته این موضوع احتمالاً در هیات دولت مطرح و تصمیم نهایی در مورد آن گرفته خواهد شد.

وی همچنین در خصوص اقدامات خودروسازان مبنی بر تجهیز محصولات‌شان به استاندارد یورو۵ گفت: ایران‌خودرو و سایپا تقریباً برای تمام محصولات خود تأییدیه یورو۵ را اخذ کرده و هم اکنون تنها زامیاد (شرکت وابسته به سایپا) هنوز موفق به کسب این تأییدیه نشده است.

وی در نهایت تاکید کرد: تا به امروز استاندارد آلایندگی یورو۵ به تعویق نیفتاده و خودروسازان ملزم به اجرای آن هستند، مگر آنکه هیات دولت تصمیم جدیدی در این خصوص بگیرد. اشجعی این را هم گفت که سازمان حفاظت محیط‌زیست به هیچ وجه موافق تعویق اجرای استاندارد موردنظر نیست. اما سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم هم با اشاره به اینکه امکان ارتقای استاندارد در همه محصولات تولیدی خودروسازان با هزینه بسیار نازل وجود دارد، گفت: خودروسازان تصور می‌کردند با گذر زمان، سازمان محیط‌زیست هم کوتاه می‌آید و با همین تصور، اقدام به ارتقای استاندارد نکردند و با نامه‌نگاری و تعامل و لابی آنها، استاندارد موردنظر معلق مانده است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه مشکل اجرایی در این مورد وجود ندارد، ادعاهای خودروسازان را نوعی بهانه‌‌جویی دانسته است. محمدمهدی میرزایی قمی همچنین تاکید کرده که محیط‌زیست درباره قوانین مربوط به ارتقای استاندارد خودروها به هیچ عنوان از مواضع خود کوتاه نخواهد آمد. 

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar