سمند از خط تولید کنار رفت اما سورن همچنان میتازد

دوشنبه 10 اردیبهشت 03 ساعت 11:21
سمند از خط تولید کنار رفت اما سورن همچنان میتازد

تولید گروه سمند بدون اعلام قبلی از سبد محصولاتی ایران خودرو حذف شدند و گروه سورن از فروردین ۱۴۰۲ جای آن را در صورت‌های مالی این خودروساز گرفت.

اما این گروه جدید خودرویی به همین جا ختم نمی‌شود و شاهد هستیم که گروه سورن در اولین ماه حضور در صورت‌های مالی ایران خودرو تبدیل به نورچشمی این خودروساز نیز شد. تولید این گروه خودرویی در قیاس با گروه سمند رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

براساس اطلاعات منتشر شده در سایت کدال سازمان بورس ایران خودرویی ها، آبی‌های جاده مخصوص طی یک ماهه فروردین ۱۴۰۳ در مجموع حدود سه هزار و ۲۵۰ دستگاه انواع سورن را در خطوط تولید خود تکمیل کردند این در حالیست که در مدت مشابه در سال گذشته تولید حول و حوش هزار و ۵۰۰ دستگاه سمند در کارنامه این خودروساز ثبت شده بود؛ بنابراین شاهد هستیم خودروساز ساکن کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص رشدی نزدیک به ۱۱۹ درصدی را در تولید سورن به نسبت تولید سمند در بازه زمانی یاد شده ثبت کرده است.

همین اتفاق را در فروش گروه سورن به نسبت گروه سمند در اولین ماه از سال ۱۴۰۳ مشاهده می‌کنیم. گروه سورن توانسته در جاده فروش از گروه سمند سبقت بگیرد.

اطلاعات آبی‌های جاده مخصوص نشان می‌دهد بخش فروش این خودروساز در فروردین ۱۴۰۳ بیش از سه هزار و ۷۰۰ دستگاه از محصولات گروه سورن را برای متقاضیان فاکتور کرد. این در حالیست که ایران خودرویی‌ها در فروردین ۱۴۰۲ تنها کمی بیش از ۸۵۰ دستگاه انواع سمند را به متقاضیان فروختند؛ بنابراین شاهد هستیم که فروش سورن در ۱۴۰۳ در قیاس با فروش سمند در سال گذشته رشدی حول و حوش ۳۳۰ درصدی را به خود دیده است.

با توجه به وضعیت تولید و فروش گروه سورن در قیاس با گروه سمند می‌توان گفت مدیران ایران خودرو تمرکز خود را در فروردین امسال روی این گروه خودرویی قرار دادند.

البته بخشی از این رشد تولید و فروش را باید در برنامه ریزی آبی‌های جاده مخصوص برای جایگزینی سورن پلاس با موتور XU7P به جای پژو پارس جست و جو کرد.

ایران خودرویی‌ها قصد داشتند تا پایان سال گذشته با پژو پارس خداحافظی کنند. اما این اتفاق، با توجه به فشار متقاضیان پژو پارس و همچنین دستور سیاست گذار بی نتیجه ماند.

مدیران ایران خودرو اواخر سال گذشته از سفارش گذاری برای قطعات این محصولت پُر طرفدار خود برای بهار ۱۴۰۳ خبر دادند. مشخص نیست با توجه به مجوز افزایش قیمت خانواده پژو پارس ایران خودرویی‌ها قصد دارند تا این خانواده خودرویی را در سبد محصولاتی خود نگه دارند یا در تابستان امسال با آن خداحافظی می‌کنند.

بی خبری از وضعیت پژو پارس روی برنامه ریزی ایران خودرویی‌ها برای تولید و فروش گروه سورن نیز اثرگذار است. اما همان طور که اشاره شد گروه سورن در فروردین ۱۴۰۳ به نوعی در کانون توجه مدیران ایران خودرو قرار داشته است باید دید این توجه با روند تبدیل تواهد شد یا اتفاقی بوده است.

اقتصاد نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar