ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران خودرو و سایپا

چهارشنبه 25 فروردین 00 ساعت 16:43
ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران خودرو و سایپا

در سال گذشته دو شرکت ایران خودرو و سایپا در مجموع ۲۲ هزار میلیارد تومان زیان دیده‌اند، به گفته دبیر انجمن خودروسازان؛ هم اکنون ایران خودرو به طور متوسط برای هر خودرو ۴۰ میلیون تومان و سایپا حدود ۱۰ میلیون تومان ضرر می‌کنند.

هم اکنون به واسطه قیمت‌های دستوری، ایران خودرو به طور متوسط برای هر خودرو ۴۰ میلیون تومان و سایپا حدود ۱۰ میلیون تومان زیان می‌کنند٬‌ به عبارت دیگر با میانگین گرفتن از این دو عدد می‌توان اینطور برآورد کرد که دو خودروساز اصلی کشورمان با تولید هر خودرو ۲۵ میلیون تومان ضرر می کنند.

اگر چه در سال ۹۹ خودروسازان با مجوز وزارت صمت سه بار اقدام به افزایش قیمت کردند اما با روند صعودی قیمت‌ها، از زیان انباشته یا در نهایت از زیان تولید آنها در سال گذشته کم نشد و ظاهرا مجوز افزایش قیمت نیز تاثیر زیادی بر زیان‌ دهی تولید‌کنندگان در سال گذشته نداشته است.

تجربه نرخ‌ گذاری دستوری نشان داده نرخ کالا در نهایت به نرخ بازار به‌ دست مصرف‌ کننده ‌نهایی می‌رسد، اما توزیع ثروت و درآمد از شرکت‌ها و سهام دارانشان به جیب واسطه‌ها می‌رود، در صنعت خودرو نیز این موضوع مصداق دارد.

با این وجود در سال گذشته با ارائه بسته جهش تولید که شامل موادی چون اصلاح قیمت خودرو بود قرار بود در جلسه سران قوا در خصوص این بسته و واگذاری قیمت خودروهای کم تیراژ تصمیم گیری شود اما تاکنون با گذشت چند ماه از ارائه این طرح به ستاد اقتصادی سران قوا تاکنون خبر جدیدی در این زمینه منتشر نشده است.

در همین زمینه احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران ضمن اشاره به جلسات متعدد مسئولان در پایان سال گذشته در زمینه تغییر روش قیمت گذاری خودروها بیان کرد: بر اساس آخرین تصمیمات و توافق و تایید مسئولان قرار بود تا قیمت گذاری خودروهای کم تیراژ در اختیار هیات مدیره شرکت‌های خودروساز قرار بگیرد اما متاسفانه تاالآن مجوز این طرح از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارائه نشده است.

این درحالی است که در صورت موافقت و اجرای موفق طرح واگذاری قیمت خودروهای کم تیراژ به شرکت‌های خودروساز، اجازه آزادسازی قیمت خودروهای پر تیراژ نیز ارائه خواهد شد چرا که آزادسازی قیمت بدون شک به کاهش قیمت‌ها در بازار منجر خواهد شد و با حذف دلالان، خودرو به دست مصرف کننده واقعی خواهد رسید.

تجارت نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar