۹ کشور مشتری بنزین ایرانی شدند

شنبه 12 مرداد 98 ساعت 16:40
9 کشور مشتری بنزین ایرانی شدند

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به شروع عرضه بنزین در بورس انرژی گفت:‌ از ۱۵ کشور همسایه ،‌۹ کشور به خاطر کیفیت بالا و قیمت رقابتی مایل به خرید بنزین از ایران هستند که به خاطر تحریم‌ها این معاملات در قالب تهاتر و یا با پول محلی انجام خواهد شد.

«رضا پدیدار» با ذکر این مطلب ادامه داد: اگر محدودیت‌های تحریم کم شده و مبادلات پولی روان شود، تمام ۱۵ کشور همسایه به سمت بازار ایران می‌آیند.

وی افزود: اولین محموله بنزین در بورس انرژی به مقصد افغانستان و دومین محموله به مقصد اقلیم کردستان عراق است. ‌ مقاصد بعدی بنزین صادراتی هم پاکستان و ارمنستان خواهد بود.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تمایل ترکیه، آذربایجان و اربیل عراق برای واردات گازوئیل،‌ تاکید کرد: یکی از کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس هم مشتری گازوئیل و نفت کوره ایران است.

پدیدار گفت: پیشنهاد عرضه بنزین در بورس انرژی از طرف بخش خصوصی مطرح شد و سال پیش هم از رئیس بورس انرژی دعوت شد تا در کمیسیون انرژی اتاق حاضر شود.

وی افزود:‌ اگر دولت بخواهد عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی موفق باشد باید تصدی‌گری را کنار بگذارد.

پدیدار با ذکر اینکه در فروش فرآورده‌های نفتی و نفت خام در بورس انرژی دستورالعمل به نحوی است که پول به صورت نقد پرداخت شود، ‌تاکید کرد:‌ با توجه به اینکه محموله‌های عرضه شده در بورس انرژی بالای هزار تن است به خاطر تلاطم‌های اقتصادی بخش خصوصی توان محدودی دارد.

به گفته رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران،‌ پیشنهاد بخش خصوصی برای سرعت گرفتن معاملات در این زمینه ایجاد خط اعتباری است تا با توجه به ناملایماتی که در جریان صادرات به خاطر تحریم‌ها وجود دارد، ‌حضور بخش خصوصی تقویت شود.

وی راه‌حل سنجش فعالان بخش خصوصی را توجه به پیشینه آنها دانست و گفت:‌ البته نمی‌خواهیم خاطرات تلخ گذشته تکرار شود و بابک زنجانی‌ها به این عرصه برگردند پس باید از بروز هر گونه رانت جلوگیری کنیم.

پدیدار ادامه داد: فعالان اقتصادی در حوزه ‌صادرات فرآورده‌های نفتی در بخش خصوصی اتحادیه رسمی دارند که می‌تواند یکی از راه‌های شناسایی  صادرکنندگان واقعی باشد تا اسناد لازم را به بانک یا به بورس سپرده و خط اعتباری بگیرند.

وی با اشاره به اینکه شیوه معاملات در بورس‌های جهان به شکلی که در ایران انجام می‌شود نیست،‌ افزود: به خاطر همین شیوه معاملاتی است که نفت خام هم در بورس خریدار ندارد.

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: در کارگزاری‌های بورس هم به این صورت است که همه کارگزاری‌ها اسناد اعتباری ارائه کرده و در مدت معین  اسناد را مبادله و حساب را تسویه کنند.

وی تاکید کرد: ‌در معاملات بورس انرژی هم باید شرایط به سمتی برود که بازپرداخت پول محموله به تحویل کالا به خریدار و دریافت پول انجام شود اما مشکل اینجاست که برای اینکار خط اعتباری نداریم.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar