آمادگی قطعه ‌سازان برای تولید انبوه رهام

بروزرسانی در: پنج شنبه 25 فروردین 01 ساعت 21:27
آمادگی قطعه ‌سازان برای تولید انبوه رهام

روز پیش خبری درهمین صفحه درج شد مبنی بر اینکه نقش ‌آفرینان زنجیره تأمین محصول جدید سایپا  رهام گرد هم آمدند تا ضمن هماهنگی‌های لازم برای تأمین قطعات مورد نیاز این خودرو، پیش‌تولید آن عملاً آغاز شود.

سازندگان مجموعه‌ها و قطعات اصلی پلت‌فرم «SP100» گروه خودروسازی سایپا که رهام محصول اصلی آن به‌شمار می‌رود، در این گردهمایی، هماهنگی‌های لازم را برای آغاز تولید انبوه این خودرو از سال آینده به‌عمل آوردند. دراین گردهمایی که بعد از ظهر شنبه، ۲۱ دی ‌ماه برگزار شد، علاوه‌بر مدیران ارشد سایپا و شرکت‌های زیرمجموعه این شرکت خودروسازی، مدیران‌عامل شرکت‌های قطعه‌ساز و تأمین‌کننده، تعدادی از شرکت‌های دانش ‌بنیان و مدیران ارشد شبکه بانکی کشور هم که درفرآیند تولید محصول جدید سایپا ایفای نقش می‌کنند، حضور داشتند. درگزارش دیروز به‌ شرح سخنان سید جواد سلیمانی، مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا دراین همایش پرداختیم و در این گزارش از اعلام آمادگی زنجیره تأمین سایپا برای تولید انبوه رهام خواهیم گفت.

اعلام آمادگی کامل زنجیره تأمین داخلی

دراین گردهمایی، نمایشگاهی جانبی نیز از خودرو رهام و قطعات مورد نیاز آن برای داخلی‌سازی برگزار شد که شرکت‌کنندگان علاوه بر بازدید از آن، درجریان فراخوان سایپا برای همکاری درتامین قطعات مورد نیاز برای تولید انبوه محصول جدید قرار گرفتند. سایپا تولید ۱۲ هزار دستگاه از این محصول را برای سال ۹۹ برنامه‌ریزی کرده است. همچنین قرار است تیراژ تولید این محصول درسال ۱۴۰۱ به ۱۰۰ هزار دستگاه برسد. قطعه‌سازان داخلی با آگاهی از برنامه تأمین قطعات خودرو رهام، برای تحقق این امر اعلام آمادگی کامل کرده‌اند.

سایپا هم که قصد عرضه هشت ‌محصول جدید را طی سه‌ سال آینده دارد، متقابلاً اعلام کرده آماده‌ مشارکت در اجرای پروژه جعبه دنده ‌اتوماتیک با قطعه‌سازان است. هم اکنون نزدیک به ۹۲ درصد از قطعات این خودرو داخلی‌سازی شده است و شرکت خودروسازی سایپا آماده است برای هشت ‌درصد باقی‌مانده، زمینه لازم را برای تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های دانش ‌بنیان فراهم کند. تولید قطعات باکیفیت و برخوردار از قیمت رقابتی اولویت مهم سایپا درهمکاری با قطعه‌سازان و شرکت‌های داخلی محسوب می‌شود.

برنامه عرضه هشت ‌محصول جدید مدرن و به ‌روز

بنابر اعلام شرکت خودروسازی سایپا، درسال ۱۴۰۰ نزدیک به ۷۰ هزار دستگاه و درسال ۱۴۰۱، نزدیک به ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو رهام تولید خواهد شد. دومحصول جدید دیگر هم درسال آینده و پنج‌ محصول هم در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ از طرف سایپا به ‌بازار عرضه خواهد شد تا سبد محصولات این خودروساز با مدل‌های مدرن و به‌ روز کامل شود. درهمین‌راستا، شرکت خودروسازی سایپا از داخلی‌سازی قطعات انژکتور و کیسه ایمنی هوا (ایربگ) خبر داده است؛ این دوقطعه ازجمله مهم‌ترین و پیچیده‌ترین قطعاتی بوده‌اند که باهمکاری قطعه‌سازان داخلی تولید آن‌ها نهایی شده است.

ثمرات تغییرات مدیریتی

شرکت خودروسازی سایپا با تغییر مدیریتی دربهمن ۹۷ با ایجاد یک رویکرد جدید، تحول در کیفیت و کمیت محصولات تولیدی خود را دردستورکار قرار داده و پس از مدیریت بحران ناشی از اعمال دور جدید تحریم‌ها و فشار حداکثری، برنامه‌های توسعه‌ای خود را آغاز کرده است.

سایپا درماه‌های گذشته با اجرای پویش ملی بومی‌سازی قطعات، ضمن کاهش وابستگی زنجیره تأمین خود به‌ شرکت‌های خارجی، افزایش سطح داخلی‌سازی محصولات را به ‌شکل عملیاتی دنبال کرده و درهمین راستا محوریت زنجیره تأمین قطعات محصول جدید خود را روی توان قطعه‌سازان داخلی متمرکز کرده است. هم اکنون ۹۵ درصد درآمدهای شرکت سایپا به‌ چرخه تولید هدایت می‌شود. براین اساس، با اجرای برنامه تجدید ارزیابی دارایی‌ها تا پایان امسال و همچنین ایجاد انضباط مالی و کنترل هزینه‌های تولید، شرکت سایپا سال آینده از زیان خارج شده و وارد مرحله سودآوری خواهد شد.

اخبار خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "آمادگی قطعه ‌سازان برای تولید انبوه رهام"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
علی
مهمان

سلام. قیمت این خودرو حدودا چند هست؟

محمدجواد
مهمان

سلام والا طبق اخبار غیر رسمی ۴۰ تا ۶۰ میلیون گفتن