اتفاقی که باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود

شنبه 3 اسفند 98 ساعت 10:37
اتفاقی که باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود

رئیس سابق خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: برای مدیریت بازار خودرو باید وضعیت خودروهای دپو شده در انبار گمرکات هم تعیین و تکلیف شود. قطعاً با آزادسازی این خودروها قیمت خودرو در بازار فروکش خواهد کرد.

۲۱ بهمن ماه امسال بعضی رسانه‌ها به نقل از یک مقام آگاه از آزادسازی واردات خودروهای هیبریدی خبر دادند، خبری که از دیدگاه بخش‌خصوصی چندان نمی‌توانست موثق باشد. اگرچه که بعضی از مقامات بخش خصوصی ضمن تائید این خبر بر آزادسازی خودروهای دپو شده در گمرک تاکید داشتند اما آیا واقعاً واردات خودروهای هیبریدی به کشور امکان‌پذیر است؟

رئیس سابق خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران در پاسخ به این سؤال که واردات خودروهای هیبریدی به کشور چقدر جدی است؟ گفت: قطعاً با واردات خودروهای هیبریدی کمک بزرگی به آلایندگی شهرهای بزرگ می‌شود و با واردات خودروهای خارجی و هیبریدی قیمت خودرو در کف بازار ارزان خواهد شد. البته در این وضعیت واردات خودرو به کشور باید به طوری باشد که نیازی به انتقال ارز نداشته باشیم.

رضا امیدوار تجریشی با اشاره به تولید خودروهای مشترک اظهار کرد: خودروسازان باید با شرکای تجاری خود همانند چین و ترکیه وارد مذاکره شوند، خودروهایی تولید کنند که به لحاظ کیفی و اقتصادی به صرفه باشد؛ این در حالی است که در تولید خودروهای مشترک نباید تصمیم‌ها یک شبه رخ دهد. از طرف دیگر برای مدیریت بازار خودرو باید وضعیت خودروهای دپو شده در انبار گمرکات هم تعیین و تکلیف شود. قطعاً با آزادسازی این خودروها قیمت خودرو در بازار فروکش خواهد کرد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است ممنوعیت‌های وارداتی در سال ۹۹ افزایش یابد؟ پاسخ داد: واردات کالاهای لوکس صرفاً بد نیست ولی در وضعیت تحریمی بخشی از توجه‌ها باید به سمت واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای و بخش دیگر به واردات کالاهای مصرفی ضروری معطوف شود. اینکه دولتمردان تمام واردات کالاهای مصرفی را ممنوع کردند این اقدام صرفاً خوب نیست؛ چون که خیلی از بنگاه‌ها هستند به خاطر همین ممنوعیت‌ها و تصمیمات خلق‌الساعه ظرفیت فعالیتشان کاهش یافته است. مدیریت واردات اقدام بدی نیست ما با واردات کالاهای سرمایه‌ای می‌توانیم ثروت تولید کنیم و برای کشور ارزآوری داشته باشیم.

تجارت نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar