تکذیب افزایش ۳۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۲

بروزرسانی در: چهارشنبه 24 اسفند 01 ساعت 08:07
تکذیب افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو در سال 1402

بروزرسانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۱: به دنبال اظهارنظر معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت مبنی بر افزایش ۳۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو در سال آینده، وزارت صمت روشنگری کرد که انتساب این افزایش قیمت خودرو به وزارت صمت کاملا نادرست است و مسئولیت تعیین قیمت خودروها با شورای رقابت است.

بعد از ظهر روز گذشته (سه‌شنبه) منوچهر منطقی در نشست خود با خبرنگاران در رابطه با ورود دوباره شورای رقابت به موضوع قیمت‌گذاری خودروها و تعیین قیمت خودرو در سال آینده، اظهار کرد: شورای رقابت با نظر براینکه تقاضا نسبت به عرضه در شرایط فعلی فزونی دارد و همین هم منجر به ایجاد انحصار در بازار شده است، مجدد به موضوع قیمت گذاری خودروها ورود کرده است و در این رابطه، مبنای کار را سازمان حمایت قرار می‌دهد. قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت را (بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌ها) دریافت و طبق فرمول تصویب شده، قیمت‌های جدید تعیین و مصوب خواهد شد. بنابراین افزایش احتمالی در قیمت خودروها در سال آینده، بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌های خودروساز است و شورای رقابت قیمت‌ها را صحت سنجی می‌کند.

وی ضمن اشاره به عدم تغییر قیمت‌ها طی بالغ بر یکسال گذشته، تصریح کرد: با احتساب تورم موجود در کشور، احتمالا قیمت خودروها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش داشته باشد. بررسی‌ها و محاسبه‌ها تا پایان فروردین ماه انجام می‌شود و قیمت‌های جدید اعلام خواهند شد.

به دنبال اظهارنظر این مقام مسئول در وزارت صمت، برخی متصور شدند که مسئول قیمت‌گذاری خودرو وزارت صمت خواهد بود و افزایش ۳۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودروها در سال آینده تصویب شده است؛ فلذا وزارت صنعت، معدن و تجارت بر خود لازم دید که روشنگری بیشتری در این زمینه داشته باشد.

طبق اعلام وزارت صمت به ایسنا، “ آنچه معاون وزیر صمت در نشست خبری خود ذکر کرده است، پیرامون آن بوده که طبق قانون، شورای رقابت مسئول تعیین قیمت خودروهای داخلی است و این شورا در حال بررسی قیمت خودروها است و وزارت صمت نیز منتظر اعلام نظر شورای رقابت است.

معاون وزیر صمت در این نشست، احتمالی را درباره تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودروها بیان کرد و در پاسخ به خبرنگاران مثال ارقام درصدی را زد؛ اما این موضوع به معنای تصویب چنین ارقامی نیست و اساسا وزارت صمت مسئول تعیین قیمت خودرو نخواهد بود؛ بلکه امر قیمت‌گذاری خودروها بر عهده شورای رقابت است.”

 

بروزرسانی ۲۳ اسفند ۱۴۰۱: معاون وزیر صمت با بیان اینکه قرعه کشی خودروها حذف شده است، گفت: بنابراین عرضه خودرو از طریق نوبت دهی انجام می شود و اگر نوبت دهی در سال ۱۴۰۲ تکمیل شد بقیه نوبت ها موکول به سال ۱۴۰۳ می شود.

معاون وزیر صمت در مورد عرضه گسترده خودرو و اینکه این خودروها در سال آینده با چه قیمتی به دست مصرف کننده می رسد؟ اظهار داشت: در این طرح خودروها پیش فروش نشده است و اعلام شده متقاضی مبلغی را واریز کند اما محدوده افزایش قیمت خودرو در سال آینده بر اساس نوع خودروها متفاوت و بین ۳۰ تا ۷۰ درصد است.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "تکذیب افزایش ۳۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۲"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رضا
مهمان

صحت این خبر یعنی انفجار بازار آزاد و نفع دلالها

محمد
مهمان

افزایش قیمت ۳۰تا۷۰درصدی شوک شدیدی به بازار آزاد وارد میکنه و فاصله قیمتی تغییر چندانی نمیکنه فقط پول بیشتری باید بابت خرید خودرو پرداخت کرد .چجور پراید ۱۰۰میلیونی ۳۰۰میلیون شد مطمئن باشید با این شیوه و افزایش تورم در سال آینده حتما پراید ۵۰۰میلیونی رو شاهدش خواهیم بود

saeed
مهمان

پس چرا ایران خودرو ، تارا رو در طرح یکپارچه فقط برای مادران گذاشته ؟ بقیه مردم آدم نیستن؟