تأثیر ترخیص خودروهای وارداتی بر بازار

چهارشنبه 30 بهمن 98 ساعت 10:59
تأثیر ترخیص خودروهای وارداتی بر بازار

یک فعال صنعت خودرو عقیده دارد ، ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک تاثیری در کاهش قیمت خودروها خصوصاً آنهایی که قیمت زیر ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان دارند، نخواهد داشت.

بابک کریمخان با اشاره به تصمیماتی که برای ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات گرفته شده، اظهار کرد: بعید است ترخیص این خودروها تاثیری روی کاهش قیمت خودروها در بازار داخل داشته باشد.

وی ادامه داد: وقتی در خصوص خودروهای وارداتی صحبت می‌کنیم باید به کلاس خودرو هم توجه کنیم که بعضی از آنها خودروهای لاکچری هستند که مصرف کننده خود را دارند و ممکن است تأثیر محدودی روی قیمت این نوع خودروها داشته باشد.

به گفته عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان کشور، ترخیص خودروهای وارداتی روی قیمت خودروهای کلاس معمولی که قشر عادی جامعه از آن استفاده دارند و قیمت زیر ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان دارد، تأثیر چندانی نخواهد داشت.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا آزاد شدن واردات خودرو به شکست انحصار خودرو در داخل و کاهش قیمت‌ها کمک می‌کند یا نه نیز گفت: وقتی در خصوص قیمت خودروهای داخلی صبحت می‌کنیم باید یکسری واقعیت‌ها را ببینیم و اینکه اگر بخواهیم همین خودروها را از کشورهای دیگر وارد کنیم، قیمت تمام شده آنها چقدر خواهد شد.

این فعال صنعت خودرو با اشاره به اینکه قیمت خودروهای معمولی داخلی به طور میانگین بین شش تا ۱۲ هزار دلار است، عنوان کرد: اگر بخواهیم همین خودروها را با دلار ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان وارد کنیم، خودروهایی مثل پراید بیش از ۷۸ میلیون تومان قیمت خواهد داشت. به علاوه هزینه‌ حمل و نقل، گمرک  ... نیز به این ارقام اضافه می‌شود و ممکن است به نزدیک ۱۰۰ میلیون تومان برسد.

وی گفت: آنچه موجب می‌شود قیمت خودروهای داخلی بالا به نظر برسد، کاهش ارزش پول است و نباید این نکته را نادیده بگیریم.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar